vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 14. června do 20. června 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Prozatím nadále Autoklub

Tisková zpráva ČTK
Prozatím nadále Autoklub
04.12.2011
 

Sportovní autoritou v ČR nadále Autoklub, ale definitivně rozhodnuto rozhodně není.

 
Kongres Mezinárodní motocyklové federace (FIM) totiž na svém dnešním jednání v Estorilu nakonec vůbec neřešil žádost nově vzniklého Českého svazu motocyklového sportu (ČSMS), který chtěl AČR ve federaci nahradit a měl i podporu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše.
 
"Byla ustanovena permanentní skupina, která má v příštím roce ověřovat možné problémy v jednotlivých zemích. Nejedná se jen o Českou republiku, ale například i o Kanadu nebo Egypt," řekl ČTK prezident AČR Roman Ječmínek.
 
Vrcholný představitel ČSMS Karel Abraham starší ale nesouhlasí s jeho výkladem, že FIM situaci neřešila a tudíž ponechala národní autoritu Autoklubu. "FIM se rozhodla, že sem pošle skupinu, která vše prověří a následně rozhodne," řekl ČTK Abraham.
 
V oficiálním prohlášení dokonce ČSMS uvedl, že komise by se při své návštěvě měla ujistit, že rozhodnutí ministerstva školství převést sportovní autoritu je platné.
 
Spory o zastoupení Česka ve FIM odstartoval právě ministr Dobeš. Vedení FIM zaslal dopis, v němž mu sdělil, že Česko bude v této organizaci nově zastupovat ČSMS, reprezentovaná majoritním vlastníkem brněnského Masarykova okruhu Abrahamem starším.
 
Představitelé AČR však s tímto krokem od začátku nesouhlasí a tvrdí, že Dobeš nemá pravomoc určovat držitele národní autority. Ječmínek také ve čtvrtek řekl, že se Autoklub obrátil na Ústavní soud, neboť podle jeho názoru ministr porušil ústavu i Listinu práv a svobod. Autoklub jako držitel takzvané národní autority je ve vztahu k FIM například zodpovědný za pořádání mezinárodních akcí na českém území nebo udělování licencí pro závodníky. "Na kongresu nebyla jakkoliv zpochybněna role a afilace Autoklubu České republiky," podotkl Ječmínek.
 
Ke změně držitele autority by teoreticky mohlo dojít až na dalším valném shromáždění FIM, které se uskuteční příští rok na podzim v Polsku. Podle vyjádření Abrahama se tak může stát i bez schválení vrcholného orgánu federace, což ale není běžný postup.