vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Aprilia se připravuje na sezonu 2023

Foto: Aprilia
Aprilia se připravuje na sezonu 2023
19.11.2022
 

Světla reflektorů sezony MotoGP se vypnula jen na několik dní, ale pro Aprilia Racing se práce nezastavila.


Byla to pro továrnu Aprilia mimořádná mistrovská sezona obohacená o první vítězství v MotoGP, devět pódií a dvě pole position, které vystřelily značku Aprilia na vrchol světového motocyklového šampionátu. Byly to zdaleka nejlepší výsledky, jakých kdy Aprilia ve své krátké historii dosáhla, ale nyní již italský výrobce zahájil přípravy na sezónu 2023, která slibuje být klíčová.

Lorenzo Savadori měl s testovacím týmem v Jerezu de la Frontera ve dnech 15. a 16. listopadu plné ruce práce při dvoudenním testování. Ve smíšených podmínkách se Lorenzovi přesto podařilo najet 134 kol a pracovat zejména na nových konfiguracích elektroniky. Získaná data otevřela zajímavé perspektivy vývoje pro rok 2023.

Ve stejnou dobu odletěli Aleix a Maverick do Kolína nad Rýnem na jednodenní testování v aerodynamickém tunelu. Aerodynamické studie vedly k tomu, že Aprilia přišla s inovativními řešeními, která jsou v MotoGP na špici, a pro budoucí vývoj se toho připravuje ještě hodně. Espargaró a Viñales pracovali na prvním prototypu 2023, jehož vlastnosti budou během zimní přestávky analyzovány a vylepšovány.

Svůj debut v aerodynamickém tunelu si odbyli také Miguel Oliveira a Raúl Fernandez, po vynikajícím prvním kontaktu s RS-GP ve Valencii. Jezdci týmu RNF se věnovali aerodynamickému "fittingu" na novém motocyklu, když hledali nejlepší konfiguraci na základě fyzických vlastností a jízdní pozice.

Nejde však jen o MotoGP. V rámci programu Factory Works pokračuje Aprilia Racing ve vývoji sportovních motocyklů určených pro nadšence. Jedná se o úpravu na míru, jejímž cílem je poskytnout nejpokročilejším nadšencům pocity a vylepšení pravého závodního motocyklu Aprilia.

Nejnovější ze speciálních projektů Aprilia Racing, RSV4 XTrenta, zaznamenal při posledních testech maximální rychlost 320 km/h, které dosáhl na pouhém jednom kilometru, a spojil tak údaje spojené výhradně s rychlostí s vlastnostmi jízdních vlastností a obratnosti v zatáčkách typickými pro produkty Aprilia. Tento výsledek umožnila mimořádná technická platforma RSV4, superbiku, který způsobil revoluci v tomto segmentu, vítěze sedmi světových titulů WSBK, kde technici Aprilie uplatnili zkušenosti získané v MotoGP a zavedli zcela novou a mimořádně vyspělou aerodynamiku.

Nyní, částečně kvůli omezením při testování a povětrnostním podmínkám, se práce na trati přesunou do pozadí, zatímco operace budou pokračovat v závodním oddělení, kde budou inženýři analyzovat data shromážděná v průběhu celé sezony a dokončovat výběr pro rok 2023. Aleix a Maverick budou mít nový prototyp k dispozici při oficiálních testech v Sepangu, které jsou naplánovány na 10. až 12. února.