KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Pol Espargaro o Hondě

Foto: Honda, zdroj: L Esportiu de Catalunya
Pol Espargaro o Hondě
22.03.2023
 

Španělský jezdec Pol Espargaro v rozhovoru zavzpomínal na své působení u továrního týmu Repsol Honda.


S velkými sny a očekáváními přešel Pol Espargaró po sezoně 2020 z týmu Red Bull KTM Factory Racing do slavného továrního týmu Repsol Honda. Po dvou obtížných letech, během nichž získal na RC213V jen jedno pole position, dvě pódia a dvě umístění v druhé desítce celkové klasifikace mistrovství světa, se Espargaro vrátil na stroj KTM, a to v týmu GasGas Factory Racing Tech3. V rozhovoru pro španělský L'Esportiu de Catalunya se jednatřicetiletý jezdec ohlédl i za svým působením u továrny Honda.

Pol Espargaro
„Bylo to frustrující a velmi těžké. Být u Repsol Hondy je privilegium, jen málo jezdců je vybráno, aby oblékali tyto barvy. Cítil jsem, že je mou povinností být lídrem takového projektu s Marcem Márquezem, ale nebylo tomu tak. Myslel jsem si, že sezona bude velmi dobrá. Měl jsem nejlepší předsezonní období v kariéře, jak v testu v Thajsku, kde jsem byl nejrychlejší, tak v Malajsii, kde se nikdy moc nedařilo ani mně, ani Hondě. V prvním závodě v Kataru jsem dlouho vedl, v Argentině jsem startoval z první řady. Následoval pokles, který přinesl špatné výsledky, nedostatek sebedůvěry a mnoho havárií. My jsme nevěděli, jak problém odstranit, nebo jsme k tomu neměli potřebné nástroje. Po zranění Marca Márqueze se Honda rozhodla vývoj motocyklu zastavit. Také musíme připočítat problémy, které jsme již měli, kdežto ostatní značky se vyvíjely. Vše se odvíjí od nedostatku chuti a práce inženýrů, kteří měli situaci včas vyřešit.
Byl jsem z té situace velmi frustrovaný. Vidíte, že se vám nedaří, očekávání jsou vysoká a vy nemůžete nic dělat, protože vám nikdo nepomůže a máte svázané ruce i nohy. Věci se nelepší, nebylo nic nového, co by situaci posunulo jiným směrem, a to vás přivádí k zoufalství, protože nevidíte východisko. Viděl jsem spoustu klidu a uvolnění v krizové chvíli a ztrátu kontroly, a to mi hodně vadilo.
Přestupu k Hondě přesto nelituji, a to říkám z celého srdce. Měl jsem na stole všechny možnosti a udělal jsem rozhodnutí, které se mi zdálo nejlepší, a udělal bych ho znovu. Ze všeho se člověk učí, ze špatného ještě víc. Všichni sportovci by měli bojovat za své sny bez ohledu na peníze nebo jiné aspekty. Ze špatných okamžiků čerpáte sílu. Naučíte se snadněji rozpoznat své chyby, jak se chovat tváří v tvář nepřízni osudu a více si vážit dobrých chvil. Naučíte se, komu můžete věřit a komu ne.“