Závody u nás i v zahraničí v období od 20. září do 26. září 2021.

Estoril: vítězství F.C.C. TSR Honda France

Text: Marek Okno, zdroj a foto: TZ FIM-EWC
18.07.2021

12 hodin Estorilu po bláznivých 12 hodinách na trati a napínavém finiši vyhrál tým F.C.C. TSR Honda France o jedno kolo před týmy Webike SRC Kawasaki France Trickstar a BMW Motorrad World Endurance Team.

F.C.C. TSR Honda France zvítězil po neuvěřitelném závodě s fantastickou závěrečnou půlhodinou. Josh Hook, Yuki Takahashi a Mike di Meglio dojeli před Jérémym Guarnonim, Erwanem Nigonem a Davidem Checou, startujícím za tým Webike SRC Kawasaki France Trickstar a Javierem Forésem, Markusem Reiterbergerem a Kennym Forayem, tedy továrním BMW Motorrad World Endurance Teamem. Druhý a třetí tým navíc dělila necelá sekunda. Jejich druhé místo na stupních vítězů umožňuje týmu Webike SRC Kawasaki France Trickstar dostat se do čela průběžného pořadí FIM EWC 2021.

Několik minut před cílem se s týmem VRD Igol Experiences počítalo na stupně vítězů, ale drobná chyba několik kol před koncem zanechala Floriana Alta, Floriana Marina a Nica Terola na úpatí stupňů vítězů. Díky skvělému závěru závodu si Moto Ain (Randy de Puniet, Robin Mulhauser a Roberto Rolfo) vyjeli páté místo poté, co se jim v tréninku nedařilo.

První Superstock a celkově šestý BMRT 3D Maxxess Nevers dojel před dvěma týmy EWC - ERC Endurance-Ducati, sedmým i přes pád a Bolliger Team Switzerland, který skončil osmý. Na deváté pozici skončil francouzský tým National Motos, který zároveň vyhrál hodnocení nezávislých týmů Dunlop Independent Trophy. Z vedoucích týmů, které měly v průběhu závodu smůlu, skončil YART-Yamaha Official EWC Team po havárii na 10. místě. V sedle tovární Yamahy tohoto týmu se představil nejrychlejší jezdec kvalifikace, náš Karel Hanika. Hned za ním pak skončil druhý z českých pilotů, Michal Filla, který s Wójcik Racing Teamem dojel na 11. místě.

Fanoušci vytrvalostních závodů na 12 hodin Estorilu v roce 2021 jen tak nezapomenou. Favorité na startu vedli, než události obrátily situaci naruby. Na velmi horké trati a pod tlakem soupeřů vedoucí jezdci jeden po druhém havarovali. Lídři závodu BMW Motorrad World Endurance Team, Yoshimura SERT Motul a poté YART-Yamaha Official EWC Team havarovali ještě předtím, než se dostali do poloviny závodu. Ke konci závodu, kdy se zdálo, že Webike SRC Kawasaki France Trickstar je pevně usazen ve vedení, jim došlo palivo a tím přišli o vítězství 1h30 před cílem.

Yoshimura SERT Motul skončil sedmnáctý, když druhá havárie zabránila týmu Suzuki v návratu do vedoucí skupiny. Xavier Simeon se totiž v sedle tovární Suzuki srazil s Morganem Berchetem (Tati Team Beringer Racing).

Morgan Berchet, který šel podat pomocnou ruku pádem omráčenému Xavieru Simeonovi, byl za své gesto oceněn Anthony Delhalle EWC Spirit Trophy. Tým Tati Team Beringer Racing byl v té chvíli na 4. místě a mohl si nárokovat umístění na stupních vítězů.

Také třída Superstock předvedla pořádnou show. Celkově šestý tým a vítěz třídy Superstock, BMRT 3D Maxxess Nevers (Kawasaki), zvítězil po dlouhém souboji s National Motos. Bitva skončila, když Hondě National Motos došlo palivo. National Motos si udržel 2. místo v Superstocku před Teamem 18 Sapeurs-Pompiers CMS Motostore (Yamaha), který byl třetí po fantastickém vzestupu zpět po pádu na začátku závodu. Tým 33 Louit April Moto a Slider Endurance doplnily v cíli závodu 12 hodin Estorilu Top 5 v kategorii Superstock.

Dalším závodem FIM EWC je Bol d'Or 18. a 19. září na okruhu Paul Ricard.