KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Mates o Salzburgringu

Text: Fans of Smrž, foto: Petr Štola
Mates o Salzburgringu
05.07.2010
 

Matěj Smrž na rakouském okruhu Salzburgring nastoupil k 5. podniku německého šampionátu IDM Superbike.

Mates o sobotní kvalifikaci:

"Dneska jsem neměl svůj den a nejsem si jistý, jestli ho budu mít i zítra. Tato trať je tak jiná a nebezpečná. Je zde lepší vůbec nepadnout a když někdo spadne, většinou se u něj na TV objeví "medical centre". Šéf mého týmu mi dokonce řekl, že kdyby se zde mělo jet i další rok, tak náš tým se tohoto závodu nezúčastní. V dopolední kvalifikaci jsem jel za jedním Maďarským jezdcem a viděl jak spadl cca ve 250km/h. Bylo to v místě, kde jedeš plná 6 do kopce (asi 2km dlouhá vlásenka mezi svodidly) a pak odřadíš na 5 a jdeš do pravé zatáčky. V tomto místě je asi 15-20 metrů únikové zóny, což je žalostně málo. Když jsem dostal sprchu kamenů, zajel jsem do boxu, protože prakticky hned byla vyvěšena červená vlajka. Po této situaci a všech informacích jsem přehodnotil všechny priority a zaujal jiný postoj než při normálních závodech. Dokončit závody na co nejlepším možném umístění, ale v žádném případě nepřekročit svůj stín. Jednoduše řečeno, na Maďarsko v roce 2004 jsem ještě nezapomněl. Toto asi vysvětluje proč jsem dnes skončil na 16. pozici. Děkuji za pochopení."

 

1. závod: Mates dojel jako třináctý. Jeho jízdu bohužel ovlivnil přehřívající se motor, který měl až 109°C. Maty tak nemohl předjíždět na rovinách a výjezdech a jediné místo kde mohl soupeře ohrozit bylo na brzdy do druhé ze dvou po sobě následujících pravých zatáček. I když ze sebe Matěj, jako obvykle, vydal vše, na lepší výsledek to nyní nebylo.

 

2. závod: Matěj bohužel musel po restartu druhého závodu odstoupit kvuli menší kolizi se Saschou Hommelem.

 

Mates o nedělních závodech:

"Na tento víkend rychle zapomenout a přát si už nikdy nejet na tuto trať závodit. V první jízdě jsem byl 13. a vydal jsem za současné situace jak ze sebe, tak motorky maximum. Ve druhé jízdě po šesti kole závod přerušili pořadatelé pro pád Mugase a po druhém startu jsem měl smůlu v první šikaně, kde mi o přední kolo zavadil Hommel a šel jsem na zem. Tým pracoval celý víkend dobře i motorka fungovala jak bylo třeba, jen mně "něco" chybělo. Nemohl jsem se přes to přehoupnout a jen věřím, že další závod už bude vše jinak. Před sezónou jsem měl vysoké cíle, vycházel jsem z posledních dvou závodů, které jsem jel v roce 2009. Vše začalo úplně jinak a samozřejmě jsem na tom úplně jinak než jsem chtěl. Nepovažuji za prohřešek, že jsem si kladl vysoké cíle a kdo mě za to zatracuje, je v mých očích hlupák, který neví o čem mluví. V neposlední řadě děkuji týmu za práci a fanouškům za trpělivost."