CzechBike Yamaha MotoGP 950 all
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Dosoli: máme nejsilnější sestavu

Foto: Yamaha
Dosoli: máme nejsilnější sestavu
01.02.2023
 

Japonský výrobce Yamaha má ve své sestavě pro rok 2023 čtyři mistry světa s pěti tituly a také jednoho národního šampiona.


Před zahájením dvoudenního testování pro MOTUL FIM Superbike World Championship na Autodromo Internacional do Algarve představila Yamaha šest jezdců čtyř týmů, kteří budou za japonského výrobce závodit. Čtyři mistři světa, kteří mají na svém kontě pět titulů, a navíc vítězové světového poháru a národního šampionátu, to je sestava, kterou manažer Yamaha Motor Europe Road Racing Andrea Dosoli označil za "nejsilnější od návratu Yamahy do šampionátu".
V sestavě Yamahy pro rok 2023 je šest jezdců, z nichž čtyři jsou nováčky v šampionátu, kteří si vysloužili postup po úspěších v paddocku WorldSBK, ale i v jiných šampionátech, v paddocku MotoGP nebo v národním šampionátu. Tovární tým Pata Yamaha WorldSBK tvoří mistr světa WorldSBK z roku 2021 Toprak Razgatlioglu a mistr světa WorldSSP z roku 2020 Andrea Locatelli, kteří jako týmoví kolegové začínají svou třetí společnou sezonu.
Tým GYTR GRT Yamaha WorldSBK má pro rok 2023 zcela novou sestavu, když si zajistil služby Dominiqua Aegertera a Remyho Gardnera. Aegerter strávil dvě sezony ve WorldSSP, kde získal dva tituly a v historickém žebříčku vítězství zaostává pouze za pětinásobným šampionem Kenanem Sofuogluem, zatímco Remy Gardner získal v roce 2021 titul v Moto2 a rok 2022 strávil v MotoGP. Tým Yamaha Motoxracing WorldSBK, který se vrací do WorldSBK druhou sezónu, se rozhodl pro britského šampiona z roku 2022 Bradleyho Raye, který v roce 2023 debutuje ve WorldSBK, přičemž Ray v této sezóně bude startovat v evropských kolech šampionátu.
Na startovním roštu je také nový tým Yamaha, protože GMT94 Yamaha poprvé přechází z WorldSSP do WorldSBK. Francouzský tým si pro rok 2023 zajistil služby Lorenza Baldassarriho, vicemistra světa WorldSSP. Se čtyřmi vítězstvími ve WorldSSP v roce 2022 a s několika vyhranými závody v Moto2 přináší do týmu spoustu zkušeností, i když ne z WorldSBK.

Andrea Dosoli - manažer Yamaha Motor Europe Road Racing
„Poprvé bude naši značku v mistrovství světa MOTUL FIM Superbike reprezentovat šest jezdců, kteří mají smlouvu přímo s Yamahou, z toho čtyři mistři světa a jeden národní šampion. Je to silná jezdecká sestava, nejsilnější, jakou jsme od návratu do šampionátu v roce 2016 nasadili a naše očekávání do nové sezony jsou vysoká. V Toprakovi a Andreovi máme dva zkušené účastníky šampionátu, zatímco Remy s sebou přináší bohaté zkušenosti z MotoGP. Dominique, Lorenzo a Bradley jsou důkazem toho, že náš jedinečný step-up program, v němž jezdci Yamahy, kteří vynikají na mezinárodní i národní úrovni, dostávají příležitost přestoupit do WorldSBK.
Investicím do našich jezdců odpovídají také investice do vývoje, přičemž R1 se zlepšuje v klíčových oblastech, což dokládají výkony všech našich jezdců na nedávném testu v Jerezu. Jsme v dobré pozici, abychom opět bojovali o titul mistra světa, ale víme, že musíme odstranit chyby, které nás loni připravily o důležité body a sestavit perfektní sezónu. Děkuji našim jezdcům a přeji jim hodně štěstí v nadcházející kampani.“