vr2020_950

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.

Jezdci KRT se umístili na stupních vítězů

21.11.2022

Mistrovství světa FIM Superbike 2022 skončilo v neděli 20. listopadu dvěma závody na okruhu Phillip Island, v nichž Jonathan Rea z týmu KRT získal dvě pódiová umístění a jeho týmový kolega Alex Lowes se ve druhém závodě umístil mezi nejlepšími třemi.

V den, kdy se počasí neustále měnilo, čelil oficiální tým KRT opět výzvám, a to v mokrém, ale rychle osychajícím závodě na deset kol Tissot-Superpole a poté v plánovaném 2. závodě na celou vzdálenost. Poslední závod roku byl ovšem zkrácen o pět kol poté, co závod náhle ukončila havárie dvou jezdců.
Zdálo se, že Rea bude usilovat o vítězství v Superpole Race, když vyrazil vpřed s Toprakem Razgatliogluem, ale jak trať osychala, zvolil Alvaro Bautista možnost slick pneumatik a na osychající trati ho předjel a zvítězil. Rea byl pod vlajkou jen 0,043 sekundy od Razgatlioglua a zajistil si třetí místo. Ve druhém závodě Jonathan vedl pět kol a pak se držel vedoucího Bautisty až do nečekaného konce, když v závěrečných kolech vyčkával na útok, aby získal vítězství v posledním závodě sezony 2022. Červená vlajka ukončila jeho šanci na další vítězství a Jonathan byl nakonec v závodě na 17 kol druhý.
Lowes jel opět suverénně s vedoucí skupinou, jako v každém nedělním závodě a ve "sprintu" Superpole skončil čtvrtý. Ve druhém závodě předjel v 15. kole Razgatlioglua a postoupil na třetí místo, a proto byl na třetím místě, když byla vyvěšena červená vlajka, která ukončila závod - a tím i sezónu.
V konečném pořadí šampionátu je Rea celkově třetí s 502 body, jen 27 bodů za druhým Razgatliogluem. Alex se umístil celkově na šestém místě s 272 body, pouhé dva body od umístění v první pětce po dvanácti závodních kolech šampionátu WorldSBK 2022.

Jonathan Rea
„Po druhém závodě je to směsice zklamání a štěstí, že rok končíme tímto způsobem, protože jsem v tom závodě cítil, že nastavení mé motorky bylo mnohem lepší. Měli jsme větší stabilitu, lepší trakci, boční přilnavost a zrychlení ze zatáčky. Ale ve čtvrtém sektoru jsem prostě příliš ztratil. Bylo to všechno, co jsem mohl udělat, abych tam ve čtvrté zatáčce znovu byl, tím, že jsem mohl riskoval a tím opotřebovat pneumatiky. Ovšem nestalo se, pneumatika vydržela, takže pochvala pro Pirelli. Myslím si, že přinést tyto pneumatiky s tvrdší konstrukcí pro Phillip Island je cesta vpřed. Závod byl možná trochu pomalejší, ale udržet se v časech 1'31 na jedno kolo na rovině, a to až do konce, bylo opravdu velmi dobré. Myslím, že s naším letošním úsilím musíme být opravdu spokojeni. Samozřejmě jsem cestou udělal několik chyb, ale také si myslím, že konečný výsledek je vyvrcholením toho, kde se nacházíme. Musíme se zlepšit, ale když to řeknu, tak si myslím, že jsme byli na konci sezony víceméně 25 bodů od Topraka Razgatlioglua - muže, který loni vyhrál šampionát. Letos se objevila nová zbraň, se kterou můžeme bojovat v popředí, takže musíme vytěžit maximum. Tým byl fantastický a v těžkých chvílích jsme ukázali, jak silný tým jsme.“

Alex Lowes
„Na této trati je tato motorka poměrně stabilní a to pomáhá. Vždycky se mi tu dařilo. Myslím, že nebýt červené vlajky, mohl jsem i tak v závěrečném závodě bojovat o třetí místo. Když jsem věděl, že Jonathana a Alvara nedohoním, snížil jsem svůj čas na kolo možná o půl sekundy, protože jsem se snažil hlídat si pneumatiky na levé straně. Věděl jsem jistě, že na konci závodu dostanu "Topraked" Když jsem ho předjížděl, vypadalo to, že bojuje víc než já, jeho motorka klouzala a byla trochu nestabilní. Byl jsem si jistý, že to bude souboj v posledním kole. Těšil jsem se na to, protože jsem s ním letos ještě neměl dobrou bitvu. Je prostě dobré být nahoře a soupeřit s těmito kluky v závodech, za všech podmínek na trati i za každého počasí. Je to pro mě velmi dobrý závěr sezony.“