KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Mantovani pojede za tým Evan Bros. Yamaha

Foto: Evan Bros. WorldSSP Yamaha Team
Mantovani pojede za tým Evan Bros. Yamaha
21.12.2022
 

Italský jezdec Andrea Mantovani bude v příštím roce debutovat ve WorldSSP a bude chtít bojovat o vítězství a stupně vítězů s týmem Evan Bros. WorldSSP Yamaha.


Mistrovství světa FIM Supersport bude mít v roce 2023 na startovním roštu nové jméno. Andrea Mantovani se spojí s Evan Bros. WorldSSP Yamaha Teamem a zúčastní se své premiérové sezony v šampionátu. Mantovani startoval v STK1000 v letech 2016 až 2018 a dvakrát se objevil také v MOTUL FIM Superbike World Championship jako jezdec na divokou kartu, ale nyní se v příští sezoně představí ve WorldSSP na plný úvazek.
Mantovaniho kariéra začala v jeho rodné Itálii ve třídě CIV 125 ccm v roce 2008, kde s přestávkami závodil pět let a získal celkem čtyři pódia. Poté se věnoval závodění ve Španělsku na stejné úrovni, než v roce 2014 přešel do třídy CIV STK600 a v roce 2014 do třídy CIV Supersport. V roce 2015 získal v této třídě tři pódia a skončil šestý v šampionátu, než se pustil do výzvy v STK1000 uvnitř paddocku WorldSBK.
Zúčastnil se jedné kompletní sezony STK1000, v níž získal 46 bodů na cestě k desátému místu v šampionátu, a poté se vrátil do Itálie ve třídě CIV Superbike. V roce 2017 také absolvoval jeden závod v STK1000, kde získal body, a další tři závody v roce 2018, kde získal celkem 19 bodů. Během svého působení v třídě CIV Superbike Mantovani získal dvě pódiová umístění a nejlépe se umístil na osmém místě v hodnocení, než se v letech 2021 a 2022 zúčastní závodů Světového poháru MotoE. V MotoE obsadil 14., respektive 16. místo, zatímco v roce 2022 se vrátil také do CIV Superbike a se čtyřmi umístěními na stupních vítězů skončil čtvrtý v celkovém pořadí.
Při svých dvou startech na divokou kartu ve WorldSBK za tým Vince64, který startoval se strojem Kawasaki ZX-10RR, obsadil nejlepší 14. místo. Zúčastnil se závodů TT Circuit Assen a Circuit de Jerez - Angel Nieto, přičemž v Assenu skončil v prvním závodě na 14. místě a odvezl si dva body. V roce 2023 se vrátí na světovou scénu v rámci WorldSSP na stroji Yamaha YZF-R6, se kterým byl tým Evan Bros. WorldSSP Yamaha tak konkurenceschopný.

Andrea Mantovani
„Jsem opravdu šťastný, že jsem podepsal smlouvu s týmem Evan Bros. WorldSSP Yamaha, je to skvělá příležitost. Po několika sezónách na Superbiku se budu muset rychle přizpůsobit jízdě na stroji WorldSSP, ale jsem si jistý, že tvrdou prací můžeme být hned konkurenceschopní. Sezonu zahájíme na dvou tratích, které neznám, ale to by nás nemělo vyděsit. Nemůžu se dočkat, až začneme toto úžasné dobrodružství.“

Fabio Evangelista, šéf týmu
„Jsem velmi rád, že mohu Andreu přivítat v týmu. Je to člověk, kterého sledujeme už delší dobu. Myslíme si, že je to vynikající jezdec, který je schopen při správných ingrediencí projevit svůj vysoký potenciál. Určitě bude potřebovat část sezony na adaptaci, ale jsem si jistý, že se společně rychle pobavíme a dosáhneme výsledků. Chtěl bych poděkovat továrně Yamaha, která nás v příští sezoně opět podpoří tím, že nám věří, a všem partnerům, kteří tuto dohodu umožnili.“