vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. května do 22. květen 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Aktuality z plochodrážní Markéty

Tisková zpráva Auto klubu Markéta, foto: Jan Kobzáň
Aktuality z plochodrážní Markéty
10.04.2014
 

Několik informací ze světa ploché dráhy.

 
Auto klub Markéta stojí na prahu nové sezony, která bude ve znamení pořádání závodu 2014 Czech Republic FIM Speedway Grand Prix a boje o zlato v domácí extralize družstev.
 
FIM Speedway Grand Prix je seriál dvanácti závodů, který rozhoduje o držiteli titulu mistra světa. Stadion Markéta přivítá nejsledovanější plochodrážní soutěž planety už poosmnácté v řadě, čímž se žádný jiný pořadatel chlubit nemůže. Elitní světoví jezdci se v Praze představí v sobotu 31. května.
 
Tuzemská extraliga družstev startuje svým prvním závodem už v úterý 22. dubna, a to hned pořádně zostra, když na Markétu přijede mistrovská Zlatá přilba Pardubice. V odvetě za loňské finále povede Pražany spolu s domácími oporami Matějem Kůsem a Josef Francem také momentálně vedoucí muž průběžného pořadí FIM Speedway Grand Prix a trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen.
 
Ještě týden před extraligou se na Markétě bude závodit vůbec poprvé v sezoně 2014. V úterý se do Prahy sjedou české plochodrážní naděje ke druhému závodu MČR juniorů do 21 let, chybět by neměl ani Václav Milík, horký kandidát na divokou kartu pro závod Grand Prix a momentálně nejlepší český závodník.  
 
FIM Speedway Grand Prix 2014
Čtyři nové tváře na svém sobotním startu přivítal nový ročník Speedway Grand Prix. Mezi nejlepšími plochodrážníky světa se neudrželi Martin Vaculík a Antonio Lindbäck, jejichž místa díky svému umístění v závodě challenge zaujali Kenneth Bjerre a Martin Smolinski. Kvůli kombinaci zdravotních, ekonomických a sportovních důvodů se možnosti bojovat o titul mistra světa vzdali Emil Sajfutdinov a Tomasz Gollob, z pozice klasifikovaných náhradníků je proto mezi elitou vystřídali Chris Harris a Troy Batchelor.
Titul mistra světa obhajuje Brit Tai Woffinden, který minulý rok napsal pohádkový příběh o cestě outsidera za tvrdě vybojovanými vavříny. Ačkoli kurzy na jeho vítězství v seriálu dosahovaly až 500:1, Woffinden se kvalitně připravil, překonal dvě zlomeniny klíční kosti a i díky vítězství v Praze bude letos vozit na svém stroji číslo jedna.
Další klasická čísla už však ve startovní listině nenajdeme, neboť pořadatelé po vzoru jiných motocyklových disciplín letos premiérově zavedli možnost výběru čísla od 1 do 999.
Podobně jako v loňské sezoně má kolotoč Velkých cen dvanáct dílů, došlo však k několika změnám. Úplně poprvé se pojede ve Finsku, na stadionu Rattina v Tampere byla jednorázová dráha položena už před Vánoci. Vrací se i Vojens a Malilla, v kalendáři naopak už nefigurují Terenzano, Krško a Göteborg. V Lotyšsku se Grand Prix přesouvá z Daugavpilsu do Rigy.
V České republice přímé přenosy celého seriálu vysílá Sport TV provozující kanály Sport 1 a Sport 2.
  
Stálí účastníci:
1 Tai Woffinden (GBR)
33 Jaroslaw Hampel (POL)
88 Niels Kristian Iversen (DEN)
45 Greg Hancock (USA)
5 Nicki Pedersen (DEN)
55 Matej Žagar (SLO)
43 Darcy Ward (AUS)
507 Krzysztof Kasprzak (POL)
66 Fredrik Lindgren (SWE)
23 Chris Holder (AUS)
100 Andreas Jonsson (SWE)
91 Kenneth Bjerre (DEN)
84 Martin Smolinski (GER)
37 Chris Harris (GBR)
75 Troy Batchelor (AUS)
 
Závody GP 2014:
05/04 GP Nového Zélandu – Auckland
26/04 GP Evropy – Bydgoszcz
17/05 GP Finska – Tampere
31/05 GP České republiky – Praha
14/06 GP Švédska – Malilla
28/06 GP Dánska – Kodaň
12/07 GP Velké Británie – Cardiff
16/08 GP Lotyšska – Riga
30/08 GP Polska – Gorzów Wlkp.
13/09 Nordická GP – Vojens
27/09 GP Skandinávie – Stockholm
11/10 GP Polska – Toruň
 
Grand Prix České republiky
Před letošním ročníkem došlo k úpravě harmonogramu závodů Grand Prix. Byl posunut slavnostní nástup, ten se místo 19 hodin bude konat v 18:48. Jezdci přijížděli k první jízdě v 19:12, nyní je bude startmaršál vyhlížet už v 19:04. Posunu startu odpovídá i otevření areálu pro diváky, ti budou moci na stadion v 16:45.
Divokou kartu vezl v posledních dvou letech Josef Franc, o jejím letošním držiteli se rozhodne po pražském závodě Jadranské ligy 29. dubna. V této otázce však může velmi napovědět už extraligový závod mezi Prahou a Pardubicemi, který se pojede na Markétě o týden dříve.
Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticket Portal, Ticket Stream nebo na stadionu Markéta.
Fandíme společně
Při loňském finále Monster Speedway World Cupu spojil AK Markéta síly s webem SpeedwayLive.eu a společně připravili projekt Fandíme společně, aby přivedli na jedno místo na stadionu fanoušky českého týmu a pomohli mu vytvořit domácí prostředí.
Po příznivých ohlasech z loňského léta se celá akce vrací, aby přispěla při  Grand Prix České republiky k podpoře domácího závodníka.
I letos mají fanoušci šanci zakoupit zvýhodněné vstupné, když ke vstupence do sektoru G3 obdrží ještě vlajku a originální tričko. Cena vstupenky je 990 korun, veškeré podrobnosti včetně registračního formuláře jsou k dispozici na webu fandimespolecne.cz a na facebooku. 
 
Závody na Markétě v roce 2014
V tuto chvíli je jisté, že v ročníku 2014 se na stadionu Markéta pojede jedenáct závodů v devíti různých soutěžích. V případě extraligového postupu ze semifinále do finále by fandové dostali na podzim ještě jednu šanci vyrazit na plochou dráhu do Břevnova.
Do závodního režimu najede Markéta už příští úterý, kdy přivítá druhé zastavení domácího šampionátu juniorů do 21 let. I tři následující úterky se bude závodit, když na Markétu postupně zavítají extraliga, Jadranská liga a domácí přebor jednotlivců. Poté už začnou přípravy stadionu na první z vrcholů sezony – Mitas Grand Prix České republiky.
 
Kalendář závodů:
15/04 MČR juniorů
22/04 Extraliga Praha-Pardubice
29/04 Jadranská liga
06/05 Přebor České republiky
31/05 Mitas Grand Prix České republiky
17/06 MČR juniorů do 19 let
24/06 I. liga družstev
28/08 Extraliga Praha-Slaný
08/09 Memoriál Luboše Tomíčka
06/10 MČR jednotlivců – finále I
??/?? Extraliga semifinále/finále (dodatečně)
 
Extraliga družstev
Nejvýraznější změnou pro letošní extraligu je, že se do soutěže nepřihlásil Grepl Mšeno. Do extraligy tak nastoupí jen trojice Pardubice, Praha a Slaný. Každý z celků nastoupí do čtyř závodů základní části, její vítěz si zajistí finálovou účast, druhý a třetí celek se o postup porvou v semifinálovém dvojzávodě.
Druhou novinkou je zavedení maximálního bodového průměrů na tým, které by mělo vést k větší vyrovnanosti soutěže. Žádný s týmů nesmí přesáhnout jedenáctibodový strop, což v praxi znamená, že Pardubice a Praha budou moci k utkáním nominovat nejspíše jen jednoho zahraničního jezdce.
 
Závody extraligy 2014:
22/04 Praha-Pardubice
25/06 Slaný-Praha
25/07 Pardubice-Praha
28/08 Praha-Slaný
??/?? Semifinále/finále (dodatečně)
 
Jezdci AK Markéta
Osvědčenou seniorskou trojici Franc, Kůs, Wolff na extraligové soupisce AK Markéta pro sezonu 2014 rozšířil ještě Filip Šitera. Grepl Mšeno, Šiterův mateřský klub, totiž do letošního ročníku tuzemské nejvyšší plochodrážní soutěže družstev nenastoupí. Závodník byl tak volný pro jednání s ostatními kluby a do svého týmu si jej vybral Tomáš Topinka.
Nejen v domácích soutěžích se představí čeští závodníci. Matěj Kůs změnil v zimě klub jak na Britských ostrovech, kde se přesunul z Redcaru do Berwicku Bandits, tak v Polsku, tam bude nově hájit barvy Startu Gniezno. Josef Franc minulý rok nedostal šanci závodit v Lodži, a tak kývl na nabídku Lokomotivu Dagavpils, lotyšského účastníka polské druhé nejvyšší soutěže, vedle toho bude znovu reprezentovat Českou republiku v dlouhodrážním mistrovství světa. Filip Šitera podepsal s Rzeszówem tzv. Varšavský kontrakt, který mu umožňuje změnit klub i po uzávěrce soupisek.
Ani v letošním ročníku nebudou na tuzemských oválech chybět zahraniční hvězdy. Vrací se Nicki Pedersen a Troy Batchelor, ústřední postavy mistrovského týmu z roku 2012, společně s Peterem Kildemandem, jenž úspěšně debutoval v extralize minulý rok. Nováčky na soupisce jsou zkušení polští jezdci Krzysztof Buczkowski a Adam Skórnicki.
V tuto chvíli je jisté, že 22. dubna se v repríze loňského finále proti Pardubicím na Markétě představí vedoucí muž seriálu Grand Prix Nicki Pedersen. O nasazení dalších jezdců rozhodne manažer týmu Tomáš Topinka v průběhu soutěže.
 
Soupiska:
Troy Batchelor (AUS)
Krzysztof Buczkowski (POL)
Peter Kildemand (DEN)
Nicki Pedersen (DEN)
Adam Skórnicki (POL)
---
Josef Franc
Matěj Kůs
Filip Šitera
Richard Wolff
---
Filip Hájek
Zdeněk Holub
Ondřej Smetana
Michal Škurla