KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 10. ledna do 16. ledna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Divoká karta odhalena

Text: Šárka Rybenská, foto: Jan Kobzáň
Divoká karta odhalena
18.05.2017
 

Na dnešní tiskové konferenci AK Markéta v klubu Lávka byla odhalena divoká karta pro pražskou SGP, která se bude konat na pražském stadionu dne 10. 6. 2017.

 
Divokou kartu obdržel od pořadatelů Václav Milík, prvním náhradníkem je Josef Franc, druhým Matěj Kůs.  Pavel Ondrašík přiznal, že rozhodování bylo velmi těžké. Václav je nejlepším českým závodníkem, ale divokou kartu si zaslouží i Pepa, bohužel, místo je jen jedno. Tiskové konference se zúčastnil Josef Franc, Václav Milík byl omluven z důvodu intenzivní léčby zranění lýtkové kosti. Dle lékařů je reálné, aby startoval již v závodě v příštím týdnu. Na tiskové konferenci Pavel Ondrašík připomněl i úspěch slovenského závodníka Martina Vaculíka v letošním seriálu Grand Prix. Josef Franc i Tomáš Topinka zhodnotili začátek letošní sezóny.
 
Momentálně na stadionu probíhá vyměněna mantinelů, které musí být 20 m po výjezdu ze zatáčky pružné. Tomáš Topinka sdělil, že dráha je připravena tak, aby snesla i případné srážky a byla v dobré kondici. Došlo i na doprovodné akce na letošní GP. Počítá se s autogramiádou, slavnostním zahájením a samozřejmě ohňostrojem.
 
Kapacita stadionu je cca 7 tisíc diváků, v prodeji zbývá už jen asi necelých tisíc kusů vstupenek. Návštěvníci budou moci využít i vstupenek na stání v případě, že se letošní ročník vyprodá.
 
Pořadatelé apelují na diváky, aby vzhledem k „modrým zónám“ na Praze 6 přijeli raději metrem, protože kapacita parkoviště u stadionu není velká a budou zřejmě vznikat problémy s parkováním.
 
Čeští jezdci na pražské Grand Prix
 
Václav Milík, pardubický jezdec a momentálně nejlepší český závodník, si pražské Grand Prix, coby závodník jedoucí na divokou kartu, užil již v minulých třech letech. Loňský rok se stal vicemistrem Evropy, letos se jako jediný Čech probojoval do dalšího kola kvalifikace o postup do SGP 2018. Boduje i v polském týmu Sparta Wrocław, kde je jedním z vedoucích závodníků. Začínající šampionát MČR jednotlivců vede a je bezpochyby nejlepším jezdec AKM ZP Pardubice. Spolu s Tomášem Suchánkem se mu podařilo obhájit titul Mistra České republiky dvojic. V sobotu se zranil v extralize v Žarnovicích. Jedná se o zraněný kotník, který by neměl brzdit Milíka v plochodrážní sezóně déle než týden. Narozen: 22/05/1993, Čáslav, Česká republika Klubová příslušnost: Sparta Wroclaw, ZP Pardubice, Indianerna Kumla Výsledky na Markétě SGP: 2014 - 15. místo, 2015 - 15. místo, 2016 – 16. místo Mechanici: Robert Ruszkiewicz
 
Josef Franc se stejně jako Václav Milík na pozici divoké karty předvedl v roce 2013 a především v roce 2012, kdy obsadil sedmou příčku závodu s devíti body. Franc se v posledních letech věnuje také dlouhé dráze, letošní rok bude bojovat o titul Mistra světa na dlouhé ploché dráze. Daří se mu i v českých šampionátech. MČR jednotlivců zahájil druhým místem a s týmem AK Markéta Praha vede tabulku extraligy. Loňskou sezónu ukončil coby vicemistr MČR jednotlivců. Narozen: 18/1/1979, Čáslav, Česká republika Klubová příslušnost: AK Markéta Praha Výsledky na Markétě SGP: 2012 – 7. místo, 2013 – 16. místo Mechanici: Jiří Georgiev
 
Matěj Kůs, jezdec AK Markéta Praha, si stejně jako předchozí dva jezdci, pozici divoké karty vyzkoušel, a to v letech 2009, 2010 a 2011. Začátek letošní sezóny propásl kvůli zranění, které si způsobil při tréninku v polském Gniezně. Loňský rok byl jedním z nejsilnějších článků pražského extraligového týmu AK Markéta Praha a stal se druhým vicemistrem MČR jednotlivců. V tomto týdnu již naplno trénoval v Liberci. Narozen: 11/7/1989, Plzeň, Česká republika Klubová příslušnost: AK Markéta Praha, Start Gniezno Výsledky na Markétě SGP: 2009 – 16. místo, 2010 – 16. místo, 2011 – 13. místo Mechanici: Milan Mihule