KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Již tuto sobotu SGP České republiky

Tisková zpráva SGP ČR
Již tuto sobotu SGP České republiky
18.05.2010
 

Plochodrážní stadión na pražské Markétě bude hostit závod světového šampionátu jednotlivců.

Třetí závod seriálu FIM Mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze 2010 se pojede na pražské Markétě 22. května 2010 od 19:00 hod. 2010 FIM DIG DEEP CZECH REPUBLIC SPEEDWAY GRAND PRIX, Velká cena České republiky,  bude odstartována na stadionu Markéta již počtrnácté. Praha je přitom jediným městem, kde se toto setkání plochodrážních es koná každoročně v novodobé historii seriálu. Jednotlivé velké ceny mají vysokou sportovní a společenskou úroveň a stávají se prestižní záležitostí pořadatelských měst. Z tohoto důvodu je také tradičním spolupořadatelem pražského závodu hlavní město Praha a Městská část Praha 6.

Velká cena České republiky na ploché dráze má již v plochodrážním světě velmi dobré jméno. Každoročně je pozitivně hodnocena vysoká úroveň celého pořadatelského sboru a také přátelská atmosféra, která na pražské Markétě tradičně vládne. I z toho důvodu přijíždí na tento závod přes 5000 zahraničních fanoušků, kteří se rádi každým rokem vracejí. Nejpočetnější divácká obec je vždy z Polska, v zemi, kde je plochá dráha sportem populárnějším než fotbal. Podle zájmu o vstupenky lze letos očekávat velkou návštěvnost příznivců ploché dráhy z Anglie a Švédska. Plochodrážní areál Markéta nemůže sice svou kapacitou konkurovat největším evropským stadiónům, ale každým rokem nabízí něco nového. Letos to budou nové tribuny E a F  v oblouku hned po startu. V nabídce pro diváky je i letos rozšířená nabídka vstupenek, která finančně zvýhodňuje rodinné vstupné, což se setkává s pozitivním ohlasem. Snahou pořadatelů z Auto klubu Markéta je přilákat do ochozů i mladé diváky a to především z České republiky.

Na startu budou všechna světová esa plochodrážního sportu včetně mistrů světa Dána Nicki Pedersena, Australana Jasona Crumpa, a Američana Grega Hancocka. Chybět nebude ani Rus Emil Sajfutdinov, který vloni na Markétě hned při svém prvním startu nečekaně vyhrál. Talentovaný Matěje Kůs  bude na domácí půdě v startovat  na „divokou kartu“ s číslem šestnáct.

Parametry dráhy:                           délka: 353 m
Rekord: 62.4 s, Greg Hancock 17. 05. 1997 při první pražské GP

Již v současné době je 60% míst prodáno a úplně vyprodány jsou již i některé sektory (A1, H1 a Ha2). Prodej bude pokračovat i v den závodu, ale již nebude velká možnost si vybírat místa, proto doporučujeme všem, si lístky obstarat čas přímo na stadionu Markéta, nebo v předprodejích v sítích TICKETPORTAL www.ticketportal.cz a v síti TICKETSTREAM www.ticketstream.cz. V Polsku je možné vstupenky zakoupit přes www.e-ticket.pl.

Pro fanoušky nové soutěže Extraligy družstev připravil Autoklub Markéta výjimečnou možnost získat vstupenky na Grand Prix s přibližně 30% slevou. Vstupenku si budou moci fanoušci zakoupit za 600,- Kč do sektoru „I“ (běžně 950 Kč) a 1000,- Kč do sektoru „J“ (běžně 1550 Kč). Tato akce se již setkala s velkým úspěchem při závodu Extraligy Praha - Slaný na pražské Markétě, a tak se vedení klubu rozhodlo podpořit také fanoušky dalších klubů. Akce probíhala také 13. 5. 2010 při extralize Mšeno – Plzeň a bude ji možno využít ještě 19. 5. 2010 na Extalize Pardubice – Plzeň (na stadionu v Pardubicích).

Prodej vstupenek probíhá na stadionu Markéta (U Vojtěšky 11, Praha 6) od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00 hod.

Výsledky GP České republiky od roku 1997:

2009: Emil Sajtfutdinov, Fredrik Lindgren, Jason Crump (16. Matěj Kůs)
2008: Nicki Pedersen, Hans Andersen, Jason Crump (13. Lukáš Dryml)
2007: Nicki Pedersen, Jaroslav Hampel, Rune Holta (14. Luboš Tomíček)
2006: Hans Andersen, Matej Žagar, Antonio Lindbäck (14. Luboš Tomíček)
2005: Tony Rickardsson, Bjarne Pedersen, Jaroslav Hampel (15. Aleš Dryml)
2004: Jason Crump, Jaroslav Hampel, Tony Rickardsson (12. Bohumil Brhel)
2003: Jason Crump, Tony Rickardsson, Nicki Pedersen (6. Tomáš Topinka)
2002: Jason Crump, Greg Hancock, Ryan Sullivan (8. Lukáš Dryml)
2001: Billy Hamill, Tony Rickardsson, Jason Crump (12. Bohumil Brhel)
2000: Billy Hamill, Mark Loram, Chris Louis (12. Antonín Kasper)
1999: Tomas Gollob, Greg Hancock, Jason Crump (5. Antonín Kasper)
1998: Tony Rickardsson, Billy Hamill, Jimmy Nilsen (12. Antonín Kasper)
1997: Greg Hancok, Billy Hamill, Tomasz Gollob (15. Tomáš Topinka)

Jak vidí letošní ročník Paul Bellamy, ředitel BSI Speedway?
Nádherná metropole Praha i stadion Markéta mají v organizování mistrovství světa na ploché dráze bohatou tradici a každý, kdo se na tomto seriálu podílí se těší na srdečné přijetí, které tradičně dostáváme od města, jeho primátora a všech, kteří se účastní organizování závodu. Tentokrát se zde bude konat již 14. ročník závodu Grand Prix. Jeho historie na pražské Markétě sahá až do roku 1997, kdy při otvírajícím závodu sezóny vyhrál Greg Hancock a vydal se tak na cestu za titulem mistra světa.

Greg, stejně tak jako i ostatní závodníci startovního pole seriálu 2010 FIM Speedway Grand Prix (SGP) se mohou letošní rok stát vítězi mistrovství světa.  Mnozí souhlasí, že letos vidíme jednu z nejsilnějších sestav posledních let a také první dvě kola ukázala velký talent a schopnost každého z jezdců útočit na světový titul.

Vy, kteří jste viděli loňský závod, jistě nezapomene na senzační  první vítězství na Grand Prix Emila Sayfutdinova.  Jeho vítězství otřáslo plochodrážním sportem a inspirovalo mnoho mladých jezdců k tomu ukázat, že jsou schopni vystoupit na nejvyšší příčky. To také potvrdil Kenneth Bjerre, který získal před 14 dny své první vítězství na GP ve Švédsku.  Je jedním z nové generace mladých závodníků, kteří donutí zkušené jezdce bránit své pozice.

Jsem si jistý, že dnešní závod nebude jiný. Doufám, že si užijete skvělý večer.