KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 2. srpna do 8. srpna 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jinín 2020: Týmové reporty

Text: Dominika Kvapilová, foto: Jiří Zaňát
Jinín 2020: Týmové reporty
23.07.2020
 

Jak jsou na třetí podnik Mistrovství ČR v motokrosu připraveny jednotlivé týmy, zjistíte v našem článku.


HT Group Racing Team
Po dvou úvodních závodech českého seriálu jsme s výsledky spokojení. Václav Kovář je nejlepším Čechem v MX1, což je v nabité konkurenci, která na Kůta MMČR doposud byla, velký úspěch. V tuto chvíli je průběžně třetí. V minulém závodě v Kaplici jsme viděli pěkné souboje mezi ním a Pascalem Rauchenecherem. „V první jízdě jsem se sice necítil moc dobře, ale do druhé se mi povedl po několika letech holeshot. Pak jsem sváděl dobrý souboj s Pascalem Raucheneckerem, který jsem nakonec prohrál,“ říká Kovář. Ten z Kaplice odjížděl jako čtvrtý nejrychlejší jezdec a nejrychlejší Čech v MX1, průběžně je třetí. Také jezdci v MX2 se museli v Kaplici poprat se světovou konkurencí a povedlo se jim to velmi dobře. Marek Sukup skončil celkově devátý, Patrik Liška jedenáctý.

Orion Racing Team
Po dvou odjetých závodech, které měli svoji nespornou kvalitu (jezdci z MS), se sjíždíme do jihočeského Jinína, kde na jezdce už čeká snadnější dráha. Ve Veteránech se usadil na čele dle předpokladu 41letý Petr Bartoš. Ten se navíc snaží prohnat věkem daleko mladší kluky v nejsilnější kubatuře MX1. Nová posila Orionu Racing Teamu Rakušan Pascal Rauchenecker boduje dle našich představ, průběžné druhé místo v seriálu by měl přijet potvrdit i do Jinína. Po zranění ruky by se měl již zde divákům představit loňský medailista třídy MX2 Jonáš Nedvěd a se slabší stopětadvacítkou se bude opět prát o další body do průběžné klasifikace 17letý junior Petr Rathouský. Loňská vicemistryně republiky Barbora Laňková to má ve své skupině letos hodně mezinárodně nabité (rakouské závodnice výrazně zrychlily), a proto se pokusí do třetice zabojovat o stupně vítězů.

Osička MX Team
Máme za sebou Dalečín a Kaplici, kde se nám zatím vůbec nepodařilo zajet výsledky, s kterými bychom byli spokojení. Oproti minulému roku je to velká změna, těžko říct, zda na to má takový vliv období korony, kdy kluci netrénovali, nebo čím to je. Každopádně na nic se nedá vymluvit, pro všechny to bylo stejné. Nyní byla před Jinínem 3 týdny pauza, všichni naši jezdci – Filip Neugebauer, Lukas Neurauter i Šimon Jošt se snažili sedět na motorce, co nejvíc to šlo, tak snad už se tomu podiu konečně přiblížíme. Každopádně jsme moc rádi, že můžeme závodit, a že se šampionát MMČR koná, a hlavně v plném počtu závodů. To, že se jedou závody těsně za sebou nám vůbec nevadí, stejně bychom absolvovali další zahraniční šampionáty, takže jsme zvyklí být téměř každý víkend na závodech. Co se týče nováčka týmu Tomáše Kohúta, bohužel musí týden před Jinínem podstoupit operaci kolene, takže to vypadá, že jeho slibovaný závodní comeback se bude konat až příští rok.

Haas Racing Team
Máme odjeté první dva závody seriálu. Max Nagl, který letos reprezentuje náš tým, předvedl v Dalečíně i Kaplici perfektní výkon, momentálně je lídrem šampionátu, ale je třeba sledovat i výkony ostatních závodníků. Tahle naše spolupráce s Maxem nás moc těší, jeho zkušenosti mohou být přínosem i pro ostatní kluky. Jan Wagenknecht v MX2 měl solidní start do sezóny, ukázal slušnou rychlost, bohužel má špatné starty, na kterých musí zapracovat, pak jeho výkony budou vzrůstat. Martin Vondrášek vynechal úvodní závod kvůli zdravotním potížím, v Kaplici neměl optimální úvod, kdy zaznamenal v obou jízdách DNF. Pro další závod bude chtít své výsledky vylepšit. Do Jinína se moc těšíme, tamní trať má hezký profil a je atraktivní jak pro jezdce, tak diváka.

Yamaha Čepelák Racing Team
U Kristýny Vítkové vše jede na plné pecky, povedlo se jí navázat na loňské výsledky, je v pohodě a formu má výbornou. V tuto chvíli je v čele průběžného pořadí třídy Žen. Aneta Čepeláková ve své druhé sezóně už vystrkuje růžky a její rychlost není špatná, potřebuje trochu zlepšit starty a dál na sobě makat, tak jako doposud. Dušan Drdaj nevstoupil výsledkově do úvodní části úplně podle představ, ale věříme, že to již bude mít stoupající tendenci. V Kaplici měl i dost smůlu v podobě technické závady. Ale vzhledem k tomu, že na sobě dál hodně pracuje, očekáváme zlepšení. Určitě má na to jezdit v TOP 5. Velká konkurence v závodech je super, hlavně pro diváky, kteří viděli hodně vyrovnaných soubojů. Díky brzkému uspořádání závodů po korona přestávce jsme byli motokrosový pupek světa. Za to patří velké díky promotérovi, pořadatelům a zástupcům AČR.

Sixtynine MXRT s. r. o.
Martin Krč v MX1 se v Kaplici potýkal s pádem a technickými problémy, i přesto jsme s jeho výkonem spokojení, skončil celkově osmý, což je mezi světovou konkurencí, která se zde sešla, skvělé. V MX1 to doteď bylo hodně nabité, v první desítce jezdí samí zkušení borci, kteří umí a závody jsou hodně o tom, komu jak sedne trať. Určitě je takové závodění velké zpestření, protože se jezdci můžou porovnávat s těmi z mistrovství světa.

4CrossRacing Team
Kaplická trať, kde se jel minulý závod pro nás byla jednou z nejtěžších v seriálu. Všichni naši jezdci na ní ale podali dobré výkony a už se připravují na další závod. Každý z jezdců na sobě pilně pracuje, tak uvidíme, jaké výkony to přinese v Jiníně. Pro český motokros je super, že se na prvních dvou závodech objevilo i hodně zahraničních a špičkových jezdců. My jsme jezdili až za světovou konkurencí. Je taky skvělé, že je nyní kalendář MMČR tak našlapaný. Jsme pořád v závodním kole. Horší byla ta dlouhá pauza, než se letos se závoděním začalo.

HULHO Motocross Team
S výsledky z Kaplice jsme určitě spokojení, oběma našim jezdcům se ve třídě MX1 podařilo bodovat a desáté místo z první jízdy Rudy Weschty vzhledem ke světové konkurenci, která se sjíždí aktuálně na závody mezinárodního mistrovství ČR, bylo pro nás úspěchem. Závodit se světovou konkurencí na českých tratích je pro nás přínosem a zase novou zkušeností nehledě na to, ze závody tak získávají větší prestiž. Co se týče aktuálního kalendáře MMČR, nám nejvíce vyhovuje příští závod 9. srpna na MXGP trati v Lokti nad Ohří, kde jsme jako team, jak se říká, na domácí půdě.

Motosport Chýnov v AČR
Na úvodních dvou závodech MMČR nás potěšila úzká spolupráce s jezdci Red Bull KTM Factory Racing, nicméně jména jako Vialle, Hofer, Everts či Smets na dalších závodech již bohužel neuvidíme, protože jim začínají povinnosti v souvislosti se seriálem MS. Hlavním esem našeho týmu tak bude Rakušan Michi Sandner, který bude bojovat o vítězství ve třídě MX2. Výborné zastoupení máme také v kategorii WMX, kde hned dvě naše závodnice zaujímají po dvou odjetých podnicích pořadí v TOP3 – Rakušanky Elena Kapsamer a Sarah Schnelzer. Na pódium bude určitě se svou dvoutaktní 125ccm útočit i další týmová závodnice Alexandra Massury z Německa, prosazovat se začíná také mladá Maďarka Lili Gál. Ve Veteránech se v první desítce usadil Mario Martinz a určitě by se v ní měl po Jiníně objevit také další týmový pilot Vladislav Mužík.

Kromě výše zmiňovaných v Jiníně nastoupí tradičně i další týmy Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.
 


Další články sekce MČR