Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.

Francesco Bagnaia a Ducati šampióny 2022

07.11.2022

Světový hattrick pro Ducati - továrna z Borgo Panigale získala titul mezi konstruktéry, titul mezi týmy s týmem Ducati Lenovo a titul mezi jezdci MotoGP s Francesco Bagnaiou.

Francesco Bagnaia je mistrem světa MotoGP 2022. Díky devátému místu v GP Valencie, která se konala v neděli odpoledne na okruhu Ricardo Tormo v Cheste, si jezdec Ducati Lenovo Teamu zajistil svůj první titul mistra světa MotoGP, když se mu podařil historický návrat do šampionátu, který se dosud žádnému jezdci v první třídě nepodařil. Poté, co se Pecco na konci Grand Prix Německa ocitl na šestém místě v celkovém pořadí, dokázal během osmi Velkých cen stáhnout náskok 91 bodů na Fabia Quartarara a při GP Austrálie na Phillip Islandu se dva závody před koncem sezony ujal vedení v šampionátu o 14 bodů před francouzským jezdcem.
Poté, co Bagnaia díky úžasnému vítězství v malajském Sepangu zvýšil svůj náskok na 23 bodů, mu ve Valencii stačilo deváté místo, aby získal druhý titul pro jezdce Ducati v první třídě, a to 15 let poté, co Casey Stoner v roce 2007 získal svůj první titul mistra světa. Pro pětadvacetiletého jezdce z Turína a boloňského výrobce je to historický milník: se sedmi letošními vítězstvími, deseti umístěními na stupních vítězů a pěti pole position se Bagnaia stal prvním italským jezdcem, který vyhrál mistrovství světa MotoGP na italském motocyklu Ducati Desmosedici GP. Naposledy se to v nejvyšší třídě podařilo Giacomu Agostinimu před 50 lety, v roce 1972, kdy s MV Agustou získal titul v kategorii do 500 ccm.
GP Valencie byla také posledním závodem Jacka Millera s Ducati. Australský jezdec, který startoval s třetím nejrychlejším časem, se dokázal udržet na předních pozicích a bojoval o stupně vítězů, ale čtyři kola před koncem závodu na třetí pozici havaroval. Miller končí sezónu na pátém místě v šampionátu díky vítězství, sedmi umístěním na stupních vítězů a pole position.

Francesco Bagnaia
„Musíme být opravdu šťastní a pyšní na neuvěřitelnou práci, kterou jsme odvedli. Po Německu jsme se ocitli 91 bodů od vrcholu, ale našli jsme správnou motivaci vrátit se a vyhrát titul ve Valencii. Společně jsme ukázali, že jsme opravdu silní a zvládneme i složité situace. Dnešní závod byl opravdu těžký, protože po kontaktu s Fabiem jsem přišel o křídlo motorky a od té doby jsem hodně bojoval, ale na výsledek jsem opravdu hrdý a spokojený. Chtěl bych také pogratulovat Fabiovi, který byl po celou sezónu neuvěřitelným soupeřem. Vítězství před jezdcem, kterého si vážíte, jako si vážím Fabia, dává tomuto titulu ještě větší hodnotu.“

Jack Miller
„Dnešní havárie mě opravdu mrzí. Tvrdě jsem tlačil, protože jsem věděl, že Aleix závod nedokončil a 25 bodů by mě v pořadí dostalo před něj - to byl můj cíl. Bohužel start se nevydařil přesně podle mých představ a dnes bylo opravdu těžké předjíždět, kromě využití chyb ostatních. Každopádně mám velkou radost z Pecca, který má za sebou mimořádný rok, nikdy se nevzdává a všem dokazuje, že je nejlepší. Můj poslední závod s Ducati s sebou přináší trochu smutku, protože jsem s tímto týmem prožil skvělé časy a vybudoval jsem si fantastické vztahy se všemi lidmi v týmu, ale nyní se budu soustředit na svou blízkou budoucnost.“