KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Francesco Bagnaia Mistr světa MotoGP

Foto: Ducati, zdroj: motogp.com
Francesco Bagnaia Mistr světa MotoGP
06.11.2022
 

Ital Francesco Bagnaia získal po napínavém závodě ve Valencii korunu pro vítěze královské třídy a stal se prvním jezdcem Ducati, který získal titul po 15 letech.


Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) je mistrem světa MotoGP pro rok 2022 Neuvěřitelný comeback je dokonán, protože Ital ve Valencii do cíle dojel v první desítce a zajistil si korunu, když od letní přestávky překonal ztrátu 91 bodů. Bagnaia je prvním jezdcem Ducati, který získal korunu od Caseyho Stonera v roce 2007, prvním Italem, který dosáhl tohoto úspěchu od Valentina Rossiho v roce 2009, a prvním Italem na italské motorce od Giacoma Agostiniho v roce 1972.

Bagnaia se narodil v Turíně, kde se učil svému „řemeslu“ předtím, než se v roce 2011 vydal do světa větších strojů v tehdejším seriálu CEV. V roce 2013 přestoupil do mistrovství světa Moto3. Po vstupu do VR46 Riders Academy a následném přechodu do SKY VR46 v roce 2014 se vše dalo do pohybu a sezona byla pro něj výjimečná. Na motocyklu Mahindra v Aspar Teamu v roce 2015 byl vedoucím jezdcem týmu a v roce 2016 to jen potvrdil, když získal historicky první dvě vítězství. První získal v Assenu a druhé v Sepangu, čímž si od týmu vysloužil speciální pozornost: možnost vyzkoušet si motocykl MotoGP při posezónním testu ve Valencii.

V roce 2017 Bagnaia přestoupil do Moto2 s novým strojem Sky Racing Team VR46 střední třídy a stal se nováčkem roku a získal několik pódií. V roce 2018 se pak rozjel a od začátku byl kandidátem na korunu, přičemž v Malajsii získal titul díky skvělé formě a několika neuvěřitelným vítězstvím. Další zastávka: MotoGP.

Přestože při svých prvních výjezdech v premiérové třídě v testech prokázal působivou rychlost, byl to pro Bagnaie v týmu Pramac Racing obtížný nováčkovský rok. Přesto fantastické čtvrté místo na Phillip Islandu ukázalo mnoho slibných známek. Rok 2020 byl pro Itala smíšený, ale v GP San Marina získal působivé druhé místo a o týden později na stejné trati byl na pokraji premiérového vítězství ve třídě MotoGP, dokud jeho naděje neukončila srdcervoucí havárie. Ve zbývajících závodech toho roku se už nikdy neprosadil, ale rok 2021 znamenal jeho přestup do továrního týmu a začátek zcela nové kapitoly.

Tři pódia a pole position v úvodních čtyřech kolech signalizovaly, že Ital je kandidátem na titul, a navzdory výpadku v polovině sezony byl posledním vyzyvatelem pozdějšího šampiona Fabia Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) - a rok zakončil jako jezdec, který má navrch. Od premiérového vítězství v MotoGP v Aragonii po neuvěřitelném souboji s Marcem Marquezem až po úžasné vítězství v Misanu o týden později. Sezónu podepsal také vítězstvím ve Valencii.

2022 však začal na zadní koleji. Havárie v Kataru, těžký závod na Lomboku, dvě pátá a osmé místo signalizovaly nečekaný začátek sezony, ale v Jerezu se číslo 63 vrátilo na vrchol v šachové partii s Quartarem. Pak přišla další havárie, v Le Mans, a pak další vítězství v Mugellu, kdy Ital získal kořist na domácí půdě. Horská dráha však opět klesla, když si smůla odvezla nulu v Barceloně a totéž způsobila chyba na Sachsenringu. To Bagnaia ztrácel na vedoucího Quartarara již 91 bodů, což byl dosud největší překonaný deficit.

Nejlepší způsob, jak se vrátit, je začít vyhrávat, a to Bagnaia udělal, když získal úžasná čtyři vítězství v řadě v Assenu, Silverstonu, Rakousku a Misanu. V Aragonii to bylo druhé místo rok po jeho prvním vítězství, ale byly v něm setiny, když svedl souboj s týmovým kolegou pro rok 2023 Eneou Bastianinim. V Motegi se však opět rozjela horská dráha, když Bagnaia v posledním kole uklouzl - a to hned za klíčovým soupeřem Quartararem, čímž ztratil část náskoku těžce získaného od letní přestávky.

Thajsko znamenalo velkou výzvu, protože deštivý závodní den dal mnohým vzpomenout na Lombok, kde Quartararo získal pódium a Bagnaia pouze jeden jediný bod, ale v Buriramu se štěstí obrátilo, protože Pecco se umístil na pódiu a El Diablo nebodoval. Pak přišla Austrálie a pád Quartarara, když se Bagnaia opět dostal na bednu, a pak napínavý, vypjatý vítězný boj v Sepangu.

Tam to byl opět souboj Bagnaia vs. Bastianini. Po celý závod se tito dva přetahovali a všichni sledovali duo, které bude v příští sezoně sdílet tovární garáž. Tentokrát to však byl jezdec s číslem 63, kdo udržel nervy na uzdě a převahu na trati, získal své sedmé vítězství v sezóně a vytáhl náskok na 23 bodů, zatímco Quartararo předvedl působivý výkon s pódiem.

A tak přišel #TheDecider. Dva jezdci, rozdíl 23 bodů a jedna koruna. Pro Bagnaiu to byl chvílemi nervózní víkend, ale jakmile zhasla světla, trať se rozzářila neuvěřitelným závodem, který podepsal éru závodů Grand Prix. Quartararo se tlačil dopředu a předvedl několik napjatých kol v rukavičkách mezi Francouzem a Ducati - a ještě několik dalších - to vřelo, ale jak závod pokračoval, zdálo se, že je o výsledku rozhodnuto: Quartararo musel vyhrát, aby si udržel korunu, a to se mu nepodařilo. Bagnaia, který v souboji s Francouzem přišel o aerodynamiku, zachoval klid, ale jakmile to bylo jasné, udržel první desítku a cílem projel devátý. Korunoval se mistrem světa 2022 MotoGP.


Další články sekce MotoGP