Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.

Luca Marini vzpomíná na sezonu 2022

25.11.2022

Jezdec Mooney VR46 Racing Teamu hovoří o prvním roce fungování tohoto MotoGP týmu, Ducati a právě skončeném šampionátu.

„Rok 2022 znamená zlom v historii MotoGP: nikdy jsme neměli tolik jezdců na tak výjimečné úrovni a tak vyrovnaných“ shrnuje Luca Marini rok 2022. Byl to významný rok pro jezdce týmu Mooney VR46 Racing, který ve své druhé sezoně v nejvyšší třídě na Ducati Desmosedici GP závodil v novém týmu postaveném kolem něj a který debutoval v MotoGP teprve loni v březnu.
Jednalo se o náročné měsíce, které však vždy skončily s plusovým znaménkem a neúprosným a neustálým růstem, díky němuž patřil v druhé polovině šampionátu až do GP Valencie k nejsilnějším jezdcům. Dvanácté místo v celkovém pořadí se 120 body, dvakrát opravdu blízko stupňům vítězů na 4. místě v Rakousku a v Misanu, celkem 19 odjetých závodů (pouze jedno odstoupení v GP Malajsie kvůli technickému problému hned po startu) a 10 umístění v Top10. To je výčet mladého italského závodníka.
Můj rok 2022
„Druhá polovina šampionátu byla z hlediska výsledků neuvěřitelná. Pro rok 2023 jsem opravdu pozitivní, protože jsme se v této sezóně poučili, vyrostli jsme a pro příští rok musíme mířit vysoko, na vítězství.
Podepsal bych se na začátku sezony pod takovéto výsledky? Řekl bych, že ne, chtěl bych něco víc. Věděl jsem, že se mi může dařit, věděl jsem, že mohu být konkurenceschopný i bez podpisu.“

Několikrát tak blízko pódia
„Mnohokrát jsem byl blízko pódia, někdy se zdálo, že je opravdu na dosah. Co se pokazilo? Na stupních vítězů jsou jen tři místa Nemám si to čím vysvětlit, často jsme patřili k nejrychlejším na trati, ale není snadné být na konci závodu mezi těmi třemi. Alespoň to není samozřejmé, neberte to jako samozřejmost. Někdy nám chybělo trochu štěstí, jindy jsme něco ztratili v kvalifikaci a startovali jsme ze zadních pozic.“

Zlomový bod
„Mezi Le Mans a Mugellem se něco změnilo. Tam jsme našli vynikající základ z hlediska nastavení, který jsme pak využívali ve zbytku sezóny. Bezprostředně po GP v Jerezu jsme měli testovací den a poprvé od zimních testů jsme mohli zapracovat na všech aspektech, kterými se s ohledem na čas nestíháme během závodního víkendu zabývat.“

Nový tým
„Pokud uvážíme, že tento tým debutoval na závodní dráze jako tým v top třídě právě před rokem, můžeme říci, že atmosféra je fantastická jak na trati, tak mimo ni. Hodně jsme se spojili, jsme často spolu, děláme normální věci, jako jsou večeře. Mnoho mých techniků má děti, a tak se často přistihneme, že mluvíme o každodenním životě.
Z čistě technického hlediska jsme po poměrně komplikovaném začátku sezóny byli prakticky dokonalí. Je působivé, že většina členů týmu byla letos nováčky. Každý musel na začátku něco obětovat. Z Moto2 do MotoGP je náročný skok z hlediska pracovního vytížení. Museli jsme se seznámit s motorkou, pochopit novou kategorii. Kluci byli prostě fantastičtí.“

Ducati
„Ducati je nejkonkurenceschopnější a nejrychlejší motocykl na trati. Říkají to výsledky i jezdci. Je výkonná a svým způsobem se na ní jezdí snadno. Od začátku sezony je krok vpřed, který inženýři Ducati udělali, impozantní. V předsezónních testech byla situace kritická, obtížná, zejména pro mě, který měl okamžitě specifikaci 2022. Od poloviny sezony se Ducati podařilo udělat obrovský náskok před ostatními výrobci. Gratuluji jim k odvedené práci, vyplatilo se to a doufám, že budou takto pokračovat. V letošním roce 2022 vyhráli opravdu všechno

Šampionát MotoGP
„Co k tomu říct, neuvěřitelná sezóna, co se týče jezdců a motorek. Pro ty, kteří byli diváky, skutečná show s tvrdými závody. Rok 2022 znamená zlom v historii MotoGP: nikdy jsme neměli tolik jezdců na tak mimořádné úrovni a tak vyrovnaných.“