KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Marc Marquez víkend zakončil havárií

Foto: Honda
Marc Marquez víkend zakončil havárií
16.05.2023
 

Marquez ukázal svou rychlost a bojoval o stupně vítězů v jubilejní 1000. Grand Prix.


Marc Marquez, pilot továrního týmu Repsol Honda, byl hvězdou napínavé Grand Prix Francie, kde až do samého konce bojoval o stupně vítězů a ukázal, že jeho tým #93 je skutečně zpět. Pro Joana Mira skončil závod s obrovským potenciálem po silném startu drobnými chybami.
Sobotní elektrizující atmosféra byla jen umocněna tím, že na okruh v Le Mans se v den závodu sjelo rekordních více než 116 000 diváků. Tito fanoušci neodcházeli zklamaní, protože rychle vypukl nejnapínavější závod roku - hlavní roli hrál Marc Marquez, který se svým typickým odhodláním bojoval o každé místo při svém návratu na startovní rošt. Z druhého místa na startovním roštu se jezdec s číslem 93 okamžitě pustil do boje o vedení, když v úvodních kolech bojoval s Jackem Millerem. Dvojice si neustále vyměňovala místa a urputně bojovala, zatímco v pozadí se rýsovali další soupeři. Marquez byl na chvíli vytlačen z boje o stupně vítězů, když se s Bezzecchim dostali mimo, ale rychle si našel cestu zpět do první trojice. Zatímco se za ním odehrávalo drama, Marquez obrátil svou pozornost k Jorge Martinovi a trojici nejlepších.
Tato dvojice začala ve druhé polovině závodu další strhující bitvu, kdy Marquez klouzal se svou Hondou RC213V po francouzském okruhu a obhájil druhé místo ve velkolepém stylu. Chvíle při výjezdu ze šesté zatáčky měla osminásobného mistra světa dostat do špatné stopy v sedmé zatáčce, což mělo za následek pád. Marquez vyvázl bez zranění a byl zklamaný, že neodjel s odměnou za víkendovou práci, ale s předvedeným výkonem byl spokojený.
Joan Mir měl bleskový start do 27kolové GP Francie a v prvním kole se ocitl na 11. místě. V souboji s domácími hrdiny Zarcem a Quartararem předváděl se strojem týmu Repsol Honda v úvodních kolech dobré výkony a blížil se k první desítce. Bohužel chyba o několik kol později poslala #36 zpět a mimo bodované pozice, načež jeho závod ukončila havárie. Navzdory tomu Mir odjíždí z Francie s pozitivním pocitem poté, co díky změně nastavení výrazně zlepšil své závodní tempo.

Marc Marquez
„S dnešním závodem jsem opravdu spokojený, dokázal jsem jet jako kdysi dávno a dokázal jsem si jízdu na motorce opravdu užít. Bohužel konečný výsledek není takový, jaký jsme chtěli, ale celý závod jsem bojoval a tlačil na pilu. Máme za sebou opravdu náročný víkend, kdy jsme odvedli spoustu práce, a pódium by bylo skvělou odměnou, zejména pro můj tým, který i nadále pracoval na maximum. Musíme ještě najít trochu víc, abychom takto bojovali každý víkend. Pokud jde o pád, spadl jsem v sedmé zatáčce, ale začalo to už v šesté, kdy jsem se hodně zavlnil a nepřijel jsem v ideální stopě. Myslím, že jsme dnes zažili opravdový závod MotoGP; byla to skvělá podívaná pro všechny fanoušky, kteří sem tento víkend přijeli.“

Joan Mir
„Do závodu jsem odstartoval opravdu dobře a v úvodních kolech se mi jelo pohodlně. Když bojujete s první desítkou a ve velké skupině, vzniká opravdu velký slipstream efekt a je těžší motorku zastavit. Postavil jsem motorku, abych se vyhnul nárazu do Aleixe, a z toho pramenila chyba, po které jsem přišel o skupinu. Pak jsem zkoušel různé věci s motorkou a bohužel jsem spadl. Ale dokázal jsem jet v nízkých 1:32, to je opravdu důležité a věc, na kterou se musíme soustředit. Vezmeme si tato pozitiva, vše si dobře nastudujeme a připravíme se na další závod.“
 


Další články sekce MotoGP