Závody u nás i v zahraničí v období od 25. října do 31. října 2021.

Marquez opět králem Texasu

04.10.2021

Marc Marquez oslavil návrat MotoGP do Texasu vítězstvím způsobem start-cíl.

Marc Marquez byl v Texasu nezastavitelný, když se díky svému neuvěřitelnému tempu odpoutal od ostatních a získal své druhé vítězství v sezóně 2021 a 450. pódium v premiérové třídě pro tým Repsol Honda.
Dávno zmizely náznaky deště, které bránily startu Red Bull Grand Prix of the Americas, a na hlavní rovince před závodem MotoGP na 20 kol svítilo slunce, zatímco se ozývala americká hymna. Když zhasla světla, Marc Marquez se svým strojem RC213V týmu Repsol Honda vyrazil vpřed a od první zatáčky vedl startovní pole. Odtud už nebylo cesty zpět, protože osminásobný mistr světa nasadil v následujících 20 kolech nesrovnatelné tempo. Od pátého do patnáctého kola Marquez nikdy nejel pomaleji než 2'04,9 a vytvořil si více než čtyřsekundový náskok před Fabiem Quartararem. Marqueze v neděli v Austinu prostě nebylo možné zastavit, a i proto si připsal své sedmé vítězství na tomto okruhu.
Marquezovo druhé vítězství v roce 2021 s sebou přináší také 450. pódium pro tým Repsol Honda od roku 1995 v premiérové třídě. S 98 umístěními na stupních vítězů v ikonických barvách týmu Repsol Honda je Marquez druhým nejúspěšnějším jezdcem týmu, co se týče umístění na stupních vítězů, hned za Danim Pedrosou se 112 umístěními v první trojce. Tím se osobní bilance vítězství jezdce s číslem 93 v premiérové třídě zvýšila na 58 a v pořadí mistrovství světa se posunul na sedmé místo se 117 body.
Z 12. místa na startovním roštu dokázal Pol Espargaro získat několik pozic a posunout se do skupiny bojující o první desítku. Espargaro v prvních kolech dobře bojoval, aby si našel volný prostor na trati a nasadil stabilní tempo, aby se vyhnul jakýmkoli problémům na hrbolaté trati COTA. Díky pádům kolem sebe si Espargaro za své úsilí v Grand Prix USA vysloužil desáté místo a dalších šest bodů do mistrovství světa, které ho v celkovém pořadí posunuly na stejnou úroveň, na které je Japonec Nakagami.

Marc Marquez
„Plán byl přesně takový, jaký jsme dnes předvedli, tedy dobře odstartovat a bojovat v první zatáčce, prvních pár kol jet trochu v klidu a pak, až pneumatiky začnou mít lepší přilnavost, začít tlačit. Přesně to jsem udělal a viděl jsem, jak se náskok zvětšuje, přičemž mé časy na kolo byly na hodnotě 2'04, velmi konzistentní a pohodlné. V posledních kolech jsem byl hodně unavený a nebylo snadné udržet koncentraci, ale Fabio byl daleko za mnou a můj instinkt mi říkal, že nebude nic riskovat, protože bojuje o šampionát. Dnešní den je skvělý, chci poděkovat celému HRC a týmu Repsol Honda, kteří celý víkend skvěle pracovali. Byla to těžká sezona, abychom všechno pochopili, opravdu jsem se těšil na toto vítězství, protože jsme věděli, že tady máme dobrou šanci. Bylo hezké vyhrát tady pro Nickyho Haydena a také pro rodinu Viñalesových, znám je od svých osmi let a je to pro ně i pro závodní svět těžký rok.“

Pol Espargaro
„Do závodu jsme šli s vědomím, že to bude těžké a od startu jsme neměli moc dobrý pocit z přední části, hodně jsme tlačili. V situaci, v jaké jsme se nacházeli, jsem nemohl udělat víc. Je to zvláštní, protože v předchozích závodech jsme měli problémy se zadkem, ale dnes to byl předek. Je to škoda, protože jsme víkend začali dobře. Nyní je dalším cílem Misano, kde víme, že máme dobré nastavení z testu, takže se opět připravíme. Rok ještě nekončí, takže budeme mít hlavu vzhůru a budeme se snažit dál. Gratuluji Marcovi a celému týmu Repsol Honda.“