KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Márquez testoval obnovitelné palivo Repsol

Foto: Repsol
Márquez testoval obnovitelné palivo Repsol
11.11.2022
 

Osminásobný mistr světa absolvoval test na madridském okruhu Jarama-Race, kde najel 12 kol na motocyklu Honda RC213V-S poháněným biopalivem vyráběným společností Repsol.


Marc Márquez, Repsol a Honda testovali obnovitelné palivo vyráběné společností Repsol v technologické laboratoři, výzkumném centru této multienergetické společnosti, s cílem udržet stejný výkon na trati a zároveň výrazně snížit čisté emise CO2. Test na španělském okruhu Jarama sloužil ke zjištění prvních dojmů jezdce z hlediska výkonu, aby společnost mohla pracovat na tom, aby v sezóně 2024 MotoGP měla co nejlepší obnovitelné palivo.

Bylo použito pokročilé biopalivo, které jezdci týmu Repsol Honda nabídlo stejný výkon jako při použití tradičního paliva. Tímto testem se energetická společnost posunula o krok dále k zavedení obnovitelných paliv do světa závodů, aniž by to mělo vliv na výkon motoru. Márquez poskytl zpětnou vazbu, aby mohli inženýři HRC společně s výzkumníky společnosti Repsol interpretovat a optimalizovat výkon tohoto typu obnovitelného paliva. Organizátoři MotoGP stanovili kalendář, v němž musí šampionát od roku 2024 využívat minimálně 40 % nefosilních paliv, až do dosažení 100 % od roku 2027.

Společnost Repsol pracuje na vývoji biopaliv již řadu let s cílem učinit z nich skutečnou alternativu, která doplní další způsoby dekarbonizace dopravy, jako je elektrifikace nebo obnovitelný vodík, a sníží tak v příštích letech emise. Pokud jde o závodní biopaliva, provádí multienergetická společnost rozsáhlý vývoj i v dalších soutěžích, jako je Rallye Dakar, kde Repsol Rally Team již obnovitelné palivo používá, a francouzská série Formule 4, pro kterou Repsol v průběhu letošního roku dodal palivo 100% nefosilního původu. Díky těmto zkušenostem bude mít společnost Repsol od roku 2024 v MotoGP k dispozici nejlepší obnovitelné palivo pro HRC a její jezdce.

V první polovině roku 2023 uvede společnost Repsol do provozu první závod na výrobu pokročilých biopaliv ve Španělsku, a to v Cartageně, který bude vyrábět 250 000 tun obnovitelných paliv z odpadu. Společnost rovněž pokročí ve výstavbě závodu na výrobu syntetických paliv v Bilbau, který zahájí výrobu v demonstrační fázi v roce 2024. Tyto závody hrají vedoucí roli v cíli společnosti Repsol dosáhnout výrobní kapacity 1,3 milionu tun obnovitelných paliv v roce 2025 a více než 2 miliony tun v roce 2030, a stát se tak lídrem tohoto trhu na Pyrenejském poloostrově a dosáhnout rozhodujícího pokroku směrem k čistým nulovým emisím v roce 2050.

Marc Márquez
„Byl to pozitivní test, protože jsem se cítil dobře a při používání biopaliva jsem nezaznamenal žádný rozdíl, což je nakonec cílem: Udržet si vysokou úroveň výkonnosti. Když Repsol přiveze produkt na okruh, je již dobře otestován, ale vždy je důležité otestovat ho na trati, aby se ověřilo, že se výsledky nemění kvůli takovým věcem, jako je vlhkost nebo teplota, což jsou proměnné, které vás mohou ovlivnit při hledání maximálního výkonu. Vyměňujeme si informace, aby to, co se testuje v testovacím centru, odpovídalo tomu, co se děje na trati.
Jako jezdec se díváte na odezvu motoru. Chcete, aby čistě zvyšoval otáčky, aby byl pocit při prvním otočením plynu plynulý, a to závisí na spalování, které může být někdy příliš agresivní. V tomto případě bylo plynulé. Také si všimnete, že motor je v pořádku pod vysokými otáčkami, kdy dosahuje maximálního výkonu.“


Dolores Cárdenasová - poradkyně pro produktový design v technologické laboratoři společnosti Repsol
„Klíčem k tomuto typu paliva je, že nepoznáte rozdíl z hlediska pocitu. Rozdíl je ve způsobu výroby těchto obnovitelných paliv a máme dva důležité typy: Pokročilá biopaliva, která pocházejí ze zbytků biomasy, a syntetická, která se vyrábějí zachycováním C02 a obnovitelného vodíku.
Organizátoři MotoGP sdělili svůj plán směřující k udržitelnosti a prvním milníkem je rok 2024, kdy musíme do paliv zahrnout alespoň 40 % obnovitelného obsahu. Ve společnosti Repsol na tom již pracujeme a ve skutečnosti jsme již vyrobili 100% obnovitelný benzín pro francouzský seriál Formule 4. Kromě toho jsme v týmu Repsol Rally Teamu na poslední Rallye Dakar použili 50% biopaliva. Nyní je řada na MotoGP.“

 


Další články sekce MotoGP