KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Marquez získal sté MotoGP pódium

Foto: Honda
Marquez získal sté MotoGP pódium
17.10.2022
 

357 dní po svém posledním vystoupení na stupně vítězů se Marc Marquez stal teprve čtvrtým jezdcem v historii, který dosáhl 100 umístění na stupních vítězů v premiérové třídě po napínavé bitvě na Phillip Islandu, zatímco Espargaro bojoval o první desítku.


Na okruh Phillip Island svítilo slunce, když se Marc Marquez postavil doprostřed první řady startovního roštu pro závod na 27 kol. S čistou stopou před sebou odstartoval a v úvodní polovině závodu se zařadil hned za vedoucího Jorgeho Martina, když se vyhnul zběsilému boji za sebou. S přibývajícími koly se soupeři přibližovali a brzy se o vítězství utkalo sedm jezdců - pravá klasika Phillip Islandu. Rozhodlo se až v závěrečných kolech, kdy si Marquez šetřil měkkou zadní pneumatiku na útok. Španělskému závodníkovi se podařilo uhájit své místo a cílem nakonec projel na 2. pozici. Přesně 357 dní po svém posledním pódiu, kterého dosáhl v Grand Prix Emilia Romagna v roce 2021.
Osminásobný mistr světa se stal teprve čtvrtým jezdcem, který dosáhl 100 umístění na stupních vítězů v premiérové třídě, a připojil se tak k Valentinu Rossimu, Jorge Lorenzovi a Danimu Pedrosovi do exkluzivního klubu. Ze 152 startů v MotoGP dosáhl Marquez 59 vítězství a v 65 % závodů třídy MotoGP skončil na prvních třech místech. Druhým místem se také vyrovnal španělské legendě Angelovi Nietovi, přičemž tato dvojice se dělí o 139 umístění na stupních vítězů ve všech třídách Grand Prix.
Za ním se Pol Espargaro agresivním startem do závodu snažil probojovat do první desítky. Rychle se dostal do souboje s několika dalšími jezdci, takže v úvodní polovině závodu uvízl na 14. místě. Když se držel svého plánu a šetřil pneumatiky, začal jezdec s číslem 44 v závěrečných 13 kolech postupovat vpřed a na cílové čáře se propracoval na 11. místo.

Marc Marquez
„Dnes to byl skvělý závod, opravdu jsem si ten boj hodně užil a pocit z návratu na stupně vítězů je fantastický. Byla to dlouhá cesta a my jsme se dostali do další fáze. Měkká zadní část pro nás byla v závodě určitě správnou volbou, cítil jsem se docela dobře a dokázal jsem bojovat až do konce. Na startu jsem situaci trochu zvládal, ale závod jsem si opravdu užíval, snažil jsem se vyhrát Alex Rins si v posledních kolech vedl opravdu dobře. Dnes jsem na trati nechal všechno a všechna předjíždění jsem si opravdu užíval, zejména ve druhé zatáčce, protože tam motorka fungovala opravdu dobře. Jedeme lépe, ale stále je na čem pracovat. Je skvělé dosáhnout tohoto milníku 100 pódií v premiérové třídě a je mi ctí, že se můžeme rovnat s Nietem, ale ještě nekončíme“

Pol Espargaro
„Náš dnešní závod byl dost podobný těm minulým, během závodu jsme hodně doháněli ztrátu. V tomto závodě jsme byli pravděpodobně o něco blíže ke špičce než v těch předchozích, ale tempo závodu bylo celkově pomalejší, než jsme si mysleli. Opět platí, že startovat tak daleko vzadu na startovním roštu je opravdu těžké, a to zejména na okruhu, jako je Phillip Island - hodně to tady háže a v úvodních kolech musíte být opravdu přesní. Víkend jsme zde začali dobře, takže vidíme, že je v nás určitý potenciál, ale vynechání Q2 nám opravdu ublížilo. Do konce sezony zbývají dva závody, pokračujeme dál.“
 


Další články sekce MotoGP