KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Mir čtvrtý v záludné GP Rakouska

Foto: Suzuki
Mir čtvrtý v záludné GP Rakouska
18.08.2021
 

Joan Mir obsadil čtvrtou pozici v dramatické Grand Prix Rakouska, Alex Rins dojel čtrnáctý.


Když jezdci MotoGP vyjížděli na startovní rošt, kolem Red Bull Ringu se zatáhla hrozivá a olověná obloha, což způsobilo prudký nárůst nervozity a změnu závodní strategie. Když světla zhasla, naskytla se 86 000 divákům obvyklá velkolepá podívaná na pozadí temných mraků.
Jezdci týmu Suzuki Ecstar se na startu trochu trápili, Joan Mir byl sedmý a Alex Rins šestnáctý. Závod byl vyhlášen jako suchý, ale již v prvním kole byla vyvěšena bílá vlajka, nicméně déšť se v první části závodu udržel. V osmém kole závodu, kdy se Mir blížil k šestému místu a Rins k 11. místu, se na okruhu ve Spielbergu objevila dešťová vlajka. Okruh, jak se zdálo, rychle oschl a jezdci pokračovali v boji. Mir strávil několik kol za Jackem Millerem, než se mu ho podařilo předjet v šesté zatáčce a zaměřit se na vedoucí pětičlennou skupinu.
Když se dvojice Suzuki dostala na páté a desáté místo, závod se obrátil vzhůru nohama, protože začalo silněji pršet. Rins zajel pět kol před koncem do boxů, aby provedl efektivní výměnu motocyklu na mokré nastavení. Jen o pár kol později, když se vedoucí skupina - všichni na suchých pneumatikách - začala přibližovat, rozhodli se také provést důležitou výměnu. Mir vjel do boxů a opustil je s přední skupinou jezdců. Pokračoval v přesné a rozumné jízdě, pečlivě vedl svou GSX-RR po zrádné trati a dosáhl čtvrtého místa, zatímco jezdci na suchých pneumatikách trpěli. Mezitím Rins, který přiznal, že zajel do boxů o něco dříve, než bylo nutné, projel cílem na 14. místě. Mir si udržel třetí místo v šampionátu, ale bodově se vyrovnal Peccovi Bagnaiovi.

Joan Mir
„Dnes jsem poprvé v životě absolvoval výměnu motorky v závodě a byl to opravdu intenzivní a šílený zážitek Snažil jsem se rozhodnout, kdy je nejlepší jet do boxů, zvažoval jsem, jestli slicky nebo mokré pneumatiky, a pak se všichni moji nejbližší soupeři rozhodli zajet, tak jsem jel s nimi. Ukázalo se, že to byla dobrá volba, protože trať byla velmi mokrá a kluzká. Poslední část závodu byla docela zábavná a zvláštní, protože si myslím, že skutečné výsledky nikdo neznal až do doby, než se objevila šachovnicová vlajka. Bylo to také trochu děsivé, protože všude byli jezdci, všichni na různých pneumatikách, nic takového jsem nikdy nezažil. Můj pocit na suchu byl v pořádku, ale neměl jsem tolik trakce jako obvykle a budeme muset analyzovat proč. Nejdřív jsem si myslel, že bych mohl vyhrát, kdybych zůstal na suchém nastavení, ale to by nebylo rozumné rozhodnutí a jsem rád, že jsem přivezl domů slušné body a důležité čtvrté místo.“

Alex Rins
„Byl to hodně bláznivý závod, na začátku jsem se necítil moc dobře a jezdil jsem okolo 12. místa. Pak když přišel déšť, tak jsem při jízdě za Millerem předpokládal výměnu motorky, byla to škoda, protože déšť trochu ustal, ale to se nedalo předvídat. Třetí zatáčka byla špatná, ale většina trati byla v té chvíli v pořádku. Takže nakonec jsem možná mohl zůstat na slickách déle. Zdá se, že nakonec byla chyba měnit předčasně, ale byli jsme v obtížné situaci. Hlavní je, že jsme tyto dva závody zvládli, získali nějaké body a příště se přesuneme na Silverstone, na okruh, který mám rád, a doufám, že tam dosáhneme opravdu pěkného výsledku.“
 


Další články sekce MotoGP