Závody u nás i v zahraničí v období od 17. ledna do 23. ledna 2022.

Rossi se rozloučil ziskem top ten

16.11.2021

Valentino Rossi desátý a Andrea Dovizioso dvanáctý v posledním závodě MotoGP pro tým Petronas Yamaha SRT.

Na Gran Premio de la Comunitat Valenciana skončila jedna éra, Valentino Rossi skončil v posledním závodě MotoGP své kariéry desátý. Jeho týmový kolega Andrea Dovizioso se v posledním závodě postaral o dvojnásobné bodované umístění Petronas Yamaha Sepang Racing Teamu, když cílem projel dvanáctý.
Valentino Rossi měl dobrý start do svého posledního závodu MotoGP, když si v úvodní zatáčce připsal dvě místa a dostal se na osmé místo. Ve čtvrtém kole Ital klesl zpět na desáté místo, ale během celého finále sezony předváděl dobrou rychlost a tempo. Přestože se mu nepodařilo zmenšit odstup od jezdců před sebou, byl "Vale" úspěšný v hájení své pozice a cílem projel naposledy desátý, čímž završil svou úžasnou 26letou kariéru v závodech Grand Prix.
Jeho týmový kolega Andrea Dovizioso, který startoval jako třináctý, získal v úvodních zatáčkách také dvě místa. Ital svedl na začátku závodu několik soubojů na trati, které ho v pátém kole odsunuly na 14. místo. Po zotavení se před polovinou závodu dostal na 12. místo. S odstupem na jezdce před sebou se Dovi snažil ztrátu snížit, ale nakonec se nedokázal přiblížit jezdcům před sebou a cílem projel dvanáctý.
Závod ve Valencii znamená konec tříletého působení Petronas Yamaha Sepang Racing Teamu v šampionátu MotoGP, v němž dosáhl 12 pole position, 16 umístění na stupních vítězů a 6 vítězství. Malajský tým byl také nezávislým týmovým šampionem v letech 2019 a 2020.

Valentino Rossi
„Nečekal jsem, že by to mohl být takový víkend. Z tohoto víkendu jsem měl velké obavy, protože jsem nevěděl, jak se cítím a byl na mě vyvíjen velký tlak, protože jsem musel udělat spoustu věcí. Bylo to fantastické, od všech lidí v paddocku jsem dostal spoustu pozitivní energie a zažil jsem spoustu skvělých překvapení, od toho, kdy jsem ve čtvrtek viděl všechny své motorky, až dnes po všechny jezdce VR46 Academy s mými helmami. Jsem také šťastný, protože jsem dokázal být silný jak ve včerejší kvalifikaci, tak v dnešním závodě a skončil jsem v první desítce. Moc jsem si to užil a byl to ten nejlepší způsob, jak skončit. Jsem v první desítce nejlepších jezdců na světě a to znamená všechno, protože tento výsledek se už nikdy nezmění. Užil jsem si i oslavy po závodě. Byla to dlouhá kariéra a chci všem poděkovat.“

Andrea Dovizioso
„Dnes jsme byli mnohem blíž než v jiných závodech, takže jsem rád, že jsme sezonu zakončili takovou rychlostí. Dobře jsme také pracovali na zlepšení motorky při brzdění, což znamenalo, že jsem mohl volit různé stopy. Bylo pro mě dobré, že jsem mohl sledovat "Valeho" a Franca, abych se naučil, jak jezdí na Yamaze, protože s ní mají velké zkušenosti. S dneškem jsem velmi spokojený a byl to dobrý způsob, jak zakončit sezónu.
Být Rossiho týmovým kolegou bylo zvláštní, protože jsem vždycky jezdil v jiných týmech než on, ale bylo to příjemné. Snažil jsem se ho porazit, ale on byl velmi silný a v závodě má vždycky něco navíc. Bylo opravdu hezké sdílet s ním box v jeho posledním závodě a cítím se šťastný, že jsem mohl být jeho součástí.“