KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Vinales zahájil sezonu pódiem

Foto: Aprilia
Vinales zahájil sezonu pódiem
28.03.2023
 

Skvěle vstoupil do letošní sezony Maverick Vinales, který v nedělním závodě MotoGP dojel na druhé pozici. Do top deset se dostal i devátý Aleix Espargaro.


První víkend sezony 2023 MotoGP, který se konal v Portimau, neměl o vzrušení nouze. Po sobotním zběsilém sprintovém závodě bylo nedělních 25 kol neméně napínavých. Během úvodního kola Grand Prix 2023 se potvrdilo, že Aprilia je a bude klíčovým hráčem letošní sezóny.
Maverick Vinales odstartoval rozhodujícím způsobem a hned v prvních zatáčkách získal pozice. Vyzbrojen tempem, které mu umožnilo dohnat vedoucího jezdce, svedl s ním dlouhou bitvu, v níž se rozdíl snížil na pouhé desetiny sekundy. Jeho druhé místo je správným zakončením víkendu, kdy on i celý tým téměř dokonale spolupracovali.
Aleixův závod měl dvě strany mince. Rychlé kolo závodu ukazuje, jaké je Španělovo tempo, takové, že měl potenciál bojovat o stupně vítězů. Start ze čtvrté řady však pracoval v jeho neprospěch v počátečních fázích závodu, opět ho zbrzdil kontakt s Binderem, který ho donutil podstoupit náročný návrat po ztrátě pěti pozic. Jeho deváté místo nevystihuje to, co na trati předvedl, ale samotnému Aleixovi nezbývá než hodnotit svůj první víkend v roce 2023 více než pozitivně.

Maverick Vinales
„Je to skvělý výsledek a jsem nesmírně hrdý na práci, kterou Aprilia odvádí. Náš motocykl je skutečně kompletní a konkurenceschopný. Naším cílem je ale zůstat vpředu, takže musíme takto pracovat dál, s velkou dávkou odvahy, abychom se ještě zlepšili. V závodě jsem se snažil držet se neustále blízko Peccovi, i když jsem trochu zaostal, abych nechal pneumatiky vychladnout a pak zase zmenšil náskok. Snažil jsem se na něj tlačit až do konce a dojeli jsme opravdu blízko, ale on byl dobrý v tom, že nedělal žádné chyby a nedal mi žádné skutečné možnosti k předjetí. Teď pojedeme do Argentiny s velkým sebevědomím.“

Aleix Espargaro
„Celkově jsem spokojen jak s naším víkendem, tak s rychlostí, kterou jsme předvedli. Bohužel dnes opět naše startovní pozice trochu zastínila mé tempo, které bylo rozhodně dobré. V prvních zatáčkách jsem měl kontakt s Binderem, což mě stálo hodně pozic, a pak, když jsem měl před sebou volnou trať, jsem dokázal být rychlý, ale trochu jsem se trápil při předjíždění. Částečně to bylo proto, že jsem nechtěl riskovat žádný zbytečný kontakt - toho už jsem tento víkend viděl docela dost a myslím, že my jezdci bychom měli jako první uvažovat rozumně a do Argentiny přijet s menším stresem. Každopádně se ukázalo, že RS-GP je rychlá a nemohl jsem si přát víc. Jedno je jisté - v kvalifikaci budeme muset být důraznější.“
 


Další články sekce MotoGP