Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.

Tým SERT vyhrál Bol d´Or 2021

19.09.2021

Tovární tým Suzuki - úřadující šampión a vítěz Bol d'Or 2019 - vybojoval skvělé vítězství před Moto Ain s Yamahou a úžasným superstockovým týmem BMRT 3D Maxxess Nevers s Kawasaki.

Tým Yoshimura SERT Motul vedl závod po 615 ze 704 odjetých kol. Letošní, 84. ročník, překonal předchozí rekord 698 ujetých kol z roku 2018. Gregg Black, Xavier Simeon a Sylvain Guintoli se v prvních kolech bránili favoritům, ale rychle převzali kontrolu nad závodem. YART-Yamaha Official EWC Team s naším Karlem hanikou a Webike SRC Kawasaki France Trickstar, byly v pozici, kdy mohly SERTu konkurovat a vyhrát. Stejně jako ostatní tovární týmy však cílovou pásku nepřejely.

Na druhém místě, 19 kol za vedoucím týmem, se na stupně vítězů hned ve své první sezóně ve třídě EWC dostal tým Moto Ain, a to zásluhou Randyho de Punieta, Robina Mulhausera a Roberta Rolfa. Ti odjeli bezchybný závod pouze s drobnou havárií ke konci. Třetí v cíli, čtyři kola za Moto Ain, se BMRT 3D Maxxess Nevers zapsal do historie. Málokdy se stane, že by se na stupních vítězů 24hodinového závodu objevil tým kategorie Superstock. Naposledy se tým Superstock umístil na stupních vítězů v závodě FIM EWC v roce 2014 v Bol d'Or. Anthony Loiseau, Jonathan Hardt a Julien Pilot v sedle své Kawasaki vedli třídu Superstock prakticky po celý závod. BMRT 3D Maxxess Nevers se udržel v jejím vedení 621 z 681 odjetých kol této kategorie. Výkon týmu BMRT 3D Maxxess Nevers byl ještě před závěrečným závodem v Mostě odměněn také vítězstvím ve Světovém poháru FIM Superstock 2021.

Stupně vítězů 84. ročníku Bol d'Or byly pozoruhodné také svou rozmanitostí. Byli na něm tři výrobci, Suzuki, Yamaha a Kawasaki, a tři výrobci pneumatik - Bridgestone, Dunlop a Michelin.

Jakoby na důkaz toho, že motocykly Superstock obstojí i proti oficiálním strojům EWC, skončily v Top 5 další dva týmy Superstock. RAC41 ChromeBurner byl čtvrtý, když jako jediná Honda projel cílem. No Limits Motor Team (Suzuki) obsadil páté místo. VRD Igol Experiences skončil celkově šestý. Florian Alt, Florian Marino a Nico Terol se v počátečních fázích závodu pohybovali v Top 5, než havarovali. Nezávislý tým Yamaha získal body pro 3. tým v pořadí FIM EWC. Tím se v předvečer finále sezony v Mostě dostal na druhé místo průběžného pořadí za Yoshimura SERT Motul, nového lídra šampionátu.

Jedenáct z dvaceti strojů, které projely cílem, byly Superstocky. OG Motorsport by Sarazin a Falcon Racing skončily na pozoruhodném 7. a 8. místě, před dvěma týmy EWC, Motobox Kremer Racing a Maco Racing Teamem, který startoval také s naším Ondřejem Ježkem. Britský superstockový tým ADSS97, který startoval ve svém prvním závodě FIM EWC, skončil jedenáctý.

Vzhledem k vedru na startu a nočnímu dešti byl 84. ročník Bol d'Or jedním z nejtěžších v historii závodu jak pro jezdce, tak pro motocykly. Po 24 hodinách závodění na okruhu Paul Ricard projelo cílem 20 strojů. Noční havárie a poruchy motorů postihly mnoho týmů včetně favoritů. V počátečních fázích se v čele žebříčku objevily týmy Webike SRC Kawasaki France Trickstar, BMW Motorrad World Endurance Team, F.C.C. TSR Honda France, YART-Yamaha Official EWC Team a ERC Endurance-Ducati. Mezi týmy, které odstoupily kvůli poruše motoru, patřily Bolliger Team Switzerland a Wójcik Racing Team s naším Michalem Fillou. Tým 3ART Best of Bike odstoupil ze závodu po havárii se zablokovanou převodovkou. Tým 18 Sapeurs-Pompiers CMS Motostore postihly mechanické problémy, když se ucházel o stupně vítězů v kategorii Superstock. Další vysoce postavený tým Superstock, National Motos Honda, odstoupil po haváriích kvůli úniku oleje. Tým 33 Louit April Moto se pokoušel pokračovat v závodění se dvěma jezdci poté, co se zranil Luca Vitali, ale byl nucen hodit ručník do ringu.

Bol d'Or 2021 také znamenal návrat veřejnosti poprvé od konce roku 2019. Na okruhu Paul Ricard bylo tento víkend 48 000 diváků.

Příští závod FIM EWC bude sezónní finále v severočeském Mostě, a to 9. října 2021.

Kompletní výsledky naleznete Z D E...........