Závody u nás i v zahraničí v období od 10. srpna do 16. srpna 2020.

Montáže Brož Racing na Pannoniaringu

Text a foto: Montáže Brož Racing Team
31.07.2020

První letošní závod AlpeAdria Championship jel Montáže Brož Racing Team na Pannonia-Ringu.

O uplynulém víkendu se konal první závod letošní sezóny seriálu AlpeAdria Championship na maďarském okruhu Pannonia ring.

Touto dobou míváme za sebou cca 2/3 závodů sezóny. V letošním roce se díky Covid-19 kalendář závodů značně zúžil a zbyly jen tři závody.

V pátek se jeli tři volné tréninky na suché trati. V noci začalo pršet a pršelo i v sobotu dopoledne, kdy se jela jediná kvalifikace do odpoledního závodu. Nastavení z pátku bylo k ničemu a motorku jsme museli přenastavit na mokrou variantu. V kvalifikaci #66 Jiří Brož zajel celkově 11. čas, čímž si zajistil startovní pozici ve čtvrté řadě startovního pole. Pro Jirku to bylo opět po dlouhé době, kdy jel na mokru. Odpoledne přestalo pršet a trať oschla. Do odpoledního závodu jsme se vrátili k suchému nastavení z pátku. Po startu závodu, při nájezdu do druhého kola, došlo k hromadnému pádu sedmi jezdců z čela startovního pole a závod byl zastaven. Ukázalo se, že safety car, který jede první kolo závodu na konci celého pole, vyjel v první zatáčce mimo trať a vyhodil na trať velké množství vody. Závod byl v sobotu zrušen a přeložen na neděli.

V neděli bylo od rána jasno a teplo, na programu jsme měli dva závody. První závod, jako náhrada za sobotní, se jel okolo poledne, v největším horku. Jirka se s těmito podmínkami, díky své fyzické přípravě vyrovnal velice dobře a v závodě obsadil 2. místo v klasifikaci Mezinárodního mistrovství České republiky a celkově v absolutním pořadí 8. místo.

Odpolední druhý závod, který byl posunut na pozdější termín oproti původnímu časovému rozvrhu, začal proměnlivým počasím. Nad okruhem se zatáhlo a v průběhu startovní procedury, kdy jezdci již stáli na startu, začalo pršet. Startovní procedura byla přerušena a start byl posunut o 10 minut. Všichni jezdci zajeli zpět do boxů. V boxech začala loterie, jaké obutí a nastavení zvolit. Déšť nebyl silný, mraky na jedné straně byly dešťové a na druhé straně bylo vidět, jak se rozpouští a nemuselo by dále pršet. Mimo to jsme sledovali i radar, jak mraky postupují.

Zvolili jsme strategii jízdy na suchých pneumatikách, což bylo trochu riskantní. Většina startovního pole zvolila mokré obutí. V naší strategii jsme počítali s tím, že již nebude dále pršet a trať oschne. Mokré pneumatiky na suché trati mají velice malou životnost a v tomto okamžiku může Jirka využít výhodu suchých pneumatik. Tato strategie se ukázala jako správná a Jirka v závěru závodu zajel téměř nejrychlejší kolo závodu ze všech jezdců. V závěru závodu jel Jirka časy na kolo o cca 10 sec rychleji než jezdci s mokrým obutím. Bohužel ale ztráta ze začátku závodu byla větší a závod byl na málo kol, aby se mohla na 100% využít výhoda suchých pneu a tím smazat ztrátu z úvodu, kdy se jelo ještě na vlhké trati a Jirka musel jet opatrně. V tomto druhém závodě obsadil Jirka 5. místo v klasifikaci Mezinárodního mistrovství České republiky a celkově v absolutním pořadí 12. místo.

Tento první závod sezóny byl trochu náročnější – proměnlivé počasí, časové posuny jednotlivých jízd oproti programu,… a zároveň to byl první závod po dlouhé přestávce. Celkově s výsledkem závodů jsme spokojeni, vše fungovalo - #66 Jiří Brož, team i motorka Ducati Panigale V4R SBK.

Děkujeme všem sponzorům, partnerům a fanouškům za podporu a již se těšíme na další závod seriálu AlpeAdria Championship, který se bude konat 4.-6.9. na chorvatském okruhu Grobnik (Rijeka).