KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jarní cenou rozjel Najman letošní sezónu

Tisková zpráva Petra Najmana
Jarní cenou rozjel Najman letošní sezónu
29.04.2023
 

O uplynulém víkendu se na Masarykově okruhu v Brně odjela Jarní cena, která zahájila letošní sezónu Petra Najmana. V Brně vyzkoušel nejen novou závodní Yamahu R6 PSB, ale také tradiční Supermono.


Zimní přestávka je definitivně u konce. Čtvrtý dubový víkend patřil na Masarykově okruhu v Brně motorkám. Konala se tu tradiční akce, Jarní cena Brna, pod záštitou CAMS. Petr Najman se na sezónu intenzivně připravoval, aby byl v co nejlepší formě po loňském zranění. Oproti nedávným testům v Rijece udělala jeho ruka značný pokrok, i když nadále potřebuje pracovat na své kondici.

Ve třídě Superport 600 se jako vždy sešla obrovská konkurence. V prvním sobotním závodě vypsaném na sedm kol skončil Petr Najman na 11. místě z celkových 41 jezdců v cíli. V nedělním závodě na 12 kol dojel na 13. místě, kdy závod dokončilo 34 závodníků. Ve třídě Supermono v sobotním závodě oslavil vítězství, ale nedělní závod bohužel pro technickou poruchu nedokončil.

Příštím závodem bude start sezóny v mezinárodním road racingovém šampionátu (IRRC) v holandském Hengelu v termínu 6. – 7. května 2023. Květen bude na závody velice nabitý, protože hned poté budou závody ve Starém Městě a následovat bude jubilejní 60. ročník 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích.

Petr Najman
„Do Brna jsme s týmem vyrazili hlavně otestovat nově postavenou závodní motorkou, která ještě nikdy předtím nebyla na trati. Potřebovali jsme ji otestovat a nastavit na mě. V pátek jsem zajel jeden trénink na tréninkové motorce a poté už jsem jezdil jen na nové závodní. Motorka byla perfektně připravená, neměli jsme žádné problémy a za celý víkend jsme nemuseli nic nastavovat, jen jsme trochu upravili podvozek. To bylo vše, co jsme na motorce dělali. Tým fungoval perfektně, zkoušeli jsme výměny pneumatik během kvalifikací atd. V kvalifikaci jsem si vyjel 12. místo s časem 2:12 a v sobotním závodě dojel jedenáctý s časem 2:11, což bylo jen o vteřinu horší, než jsem jezdil na Triumphu. S tím jsme byli spokojení a ukázalo se, že jde rekonvalescence dobrým směrem.
V Brně jsme také startovali se Supermonem a s ním se nám podařilo vyhrát kvalifikaci a také vyhrát první závod.
Druhý den už mě hodně bolela ruka a neměl jsem v ní moc sil, tak jsme s týmem zvažovali, zda budu vůbec startovat. Nakonec jsme se rozhodli, že alespoň pro trénink vyzkouším start a případně po šesti nebo sedmi kolech zajedu do boxů. Pro jistotu jsme natankovali motorku na celou délku závodu, kdybych se rozhodl jet závod celý. Start se mi docela povedl a pohyboval jsem se kolem 11. místa, které jsem měl vyjeté na startu. Chvíli jsem se držel Petera Feigla a Tomáše Svitoka, ale po chvíli mi začaly odcházet síly v ruce a musel jsem zvolnit. Přemýšlel jsem, zda zajedu do boxů nebo ne. Nakonec jsem se rozhodl, že závod dojedu i ve volnějším tempu, že to nevzdám. Každý ujetý kilometr i v pomalejším tempu je pro mě dobrý. Poté mě předjeli ještě dva jezdci a dojeli jsme závod na 13. místě. Myslím si, že letos byla v Brně v Supersportech asi největší konkurence za posledních deset let, takže to po takovém návratu není žádná ostuda. Byl to pro mě první závod od loňského Finska a pohybovat se kolem desítky v takové konkurenci, je dobré. Navíc jsem jezdil opatrněji, abych na začátku sezóny neudělal nějakou zbytečnou chybu, nezranil se a nerozbil motorku.
Následoval závod Supermono, kde jsem bohužel musel v předposledním kole ze závodu odstoupit kvůli velkému úpadku výkonu. Nechtěl jsem, aby se nestalo něco víc, tak jsem raději závod ukončil.
Jako tým jsme spokojení, PSB s motorkou také, protože fungovala dobře. Pomalu jsme zrychlovali, sžívali jsme se spolu a zažili jsme i legraci, takže jsme všichni spokojení. Nyní už se připravujeme za necelé dva týdny na první závody IRRC v holandském Hengelu.“


Další články sekce Ostatní