KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 12. dubna do 18. dubna 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Dunlop na TT 2016

Text a foto: Dunlop CZ
Dunlop na TT 2016
15.06.2016
 

Dunlop si bohatě splnil cíle, které si dal pro letošní závod Isle of Man TT.

  
•           Dunlop založil „Klub 133 mil/hod“
•           Vítězství v kategoriích Superbike, TT Zero a Senior TT
•           Třinácté vítězství v řadě v závodě Senior TT
•           První etapový čas pod 17 minut
•           Absolutní rekord v horské etapě IOM TT
•           Nový etapový rekord v IOM TT na čtyřech kolech s vozem Subaru
 
Značka Dunlop opět potvrdila svou pověst nejúspěšnějšího výrobce pneumatik v celé historii závodu Isle of Man TT. Minulý týden si z ostrova přivezla celkem tři vítězství: v kategoriích Superbike, TT Zero a Senior TT, dále dva rychlostní rekordy v celém závodě a také absolutní etapové rekordy na dvou i na čtyřech kolech.
 
Do závodního týdne Dunlop vstupoval s cílem založit klub závodníků, kteří dosáhli rychlosti 133 mil za hodinu „Klub 133 mil/hod“. A už v úvodním sobotním závodě - RST Superbike - Michael Dunlop (Hawk Racing BMW) předvedl, jak výkonné jsou pneumatiky Dunlop, když zaznamenal úsekovou rychlost 133,369 mil za hodinu z pevného startu. V dalším kole byl dokonce ještě rychlejší a s časem 16:58,25, kterým vytvořil nový absolutní rekord.
 
John McGuinness získal třetí místo pro Honda Racing, a rekordní 45. umístění na stupních vítězů TT, zatímco Peter Hickman (GBMoto Racing Kawasaki) skončil hned za stupni vítězů s etapovou rychlostí 132,465 mil za hodinu a s čtvrtým místem dosáhl zatím nejlepšího výsledku své kariéry.
 
O skvělé zahájení druhého dne se postaral Michael Dunlop, když v závodě Monster Energy Supersport TT dorazil do cíle druhý, i když byl později vyloučen pro porušení technických předpisů.
Čtyři z prvních sedmi míst obsadili jezdci na pneumatikách Dunlop. Na čtvrtém místě skončil Conor Cummins (Valvoline Racing by Padgett’s Motocycles), před 23násobným vítězem TT Johnem McGuinnessem (Jackson Racing Honda) a závodníkem stáje East Coast Construction Triumph Lee Johnstonem.
 
V kategorii Superstocks obsadil John McGuinness šesté místo po nejrychlejší zastávce v depu v celém závodě a umístil se tak těsně před Conorem Cumminsem. Oba je pak následovali David Johnson na Nortonu na devátém a Steve Mercer na desátém místě.
 
Středa přinesla závodníkům na pneumatikách Dunlop další vítězství a místa na stupních vítězů, i když šlo o den, kdy ranní mlha zavinila narušení časového plánu závodu. V druhém závodě Supersport, který musel být odložen o dvě hodiny, závodníci na pneumatikách Dunlop obsadili pět z osmi předních míst a Michael Dunlop se postavil i na stupně vítězů.
 
Bruce Anstey se zotavil z havárie během cvičného týdnu a zajistil pro Dunlop třetí vítězství v řadě v závodě SES TT Zero, když převzal vedení od svého kolegy z týmu Mugen McGuinnesse, kterého postihl menší technický problém a nakonec skončil až na čtvrtém místě.
 
Vrcholný závod Isle of Man TT - Poker Stars Senior TT - se uskutečnil v pátek navzdory dvouhodinovému zpoždění. Úvodní etapa Michaela Dunlopa byla na úrovni etapového rekordu TT a jeho vlastního rekordu, který si zapsal v sobotním závodě kategorie Superbike. Ve druhém kole dále průběžně přidával na rychlosti a nakonec jím projel ještě rychleji. Přestože se musel zastavit pro nové pneumatiky Dunlop v depu, nakonec k velké radosti početných přihlížejících hostů zvládl překonat svůj vlastní rekord s etapovou rychlostí 133,962 mil za hodinu.
 
Pokud jde o jízdu na čtyřech kolech, přivedly závodní pneumatiky Dunlop Sport Maxx BTCC Marka Higginse k vytvoření etapového rekordu, kterým ve svém Subaru WRX STi vyvinutém a postaveném skupinou Prodrive překonal dosavadní rekord o plných 23 vteřin. Trojnásobný vítěz British Rally v sobotu překonal rekord, který byl v roce 2014 dosažen rovněž na pneumatikách Dunlop, a v pondělí jej stáhnul o dalších 15 vteřin, takže okruh překonal za 17 minut a 35,139 vteřiny při rychlosti 128,73 mil za hodinu.
 
Díky další působivé řádce rekordů na nejslavnějším silničním závodě světa nyní Dunlop vede tabulku absolutních rychlostních rekordů za několik posledních let se 127, 128, 129, 130 a 131 mílemi za hodinu John McGuinnesse, 132 mílemi za hodinu Bruce Ansteyho a Johna McGuinnesse v letech 2014 a 2015 a nynějšími ohromujícími 133,962 mílemi za hodinu Michaela Dunlopa. “Žádný jiný závod nepodrobí motocykly, závodníky a pneumatiky tak těžké zkoušce jako TT. Vysoká rychlost, kombinace ostrých zatáček, vrcholů, za něž není vidět, a pestré směsi různých povrchů je skutečným testem stability ve vysoké rychlosti, záběru a brzdných vlastností. Dunlop je pyšný na to, že si jej vybrali vítězové závodů Superbike a Senior TT. Je to hezká tečka za úspěšným týdnem, v němž si nás zvolili i tři nejlépe umístění závodníci v závodě EWC Portimao 12 hodin,” řekl Xavier Fraipont, výkonný ředitel úseku pneumatik Dunlop pro motocykly a motoristický sport v regionu Evropa, Blízký východ a Afrika.


 


Další články sekce Přírodní tratě