KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Boj o titul WorldSBK míří do Katalánska

Text: Marek Okno, foto: Yamaha, zdroj: Dorna WSBK Organization
Boj o titul WorldSBK míří do Katalánska
15.09.2021
 

Další pokračování jedné z nejzuřivějších rivalit se odehraje na ikonickém okruhu Barcelona-Catalunya, kde se často skrývají velká překvapení.


Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2021 se dostalo do horké fáze a před podnikem Hyundai N Catalunya Round je ještě hodně co rozdávat, protože deváté kolo sezony na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya přitahuje velkou pozornost jezdců, týmů, sponzorů i fanoušků. Zuřivý souboj o titul mezi Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha s Brixx WorldSBK) a Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK) se v Magny-Cours dostal na novou úroveň poté, co Kawasaki podala protest proti Toprakovu vítězství v závodě Tissot Superpole Race kvůli porušení traťových limitů v posledním kole. Soupeři na trati a nyní i intenzivní rivalita týmů mimo ni, to může být další klasický víkend, který doprovodí jednu z největších rivalit WorldSBK.

Toprak Razgatlioglu, který má před víkendem v Katalánsku nepatrný sedmibodový náskok, dokázal v Magny-Cours prolomit patovou situaci, kdy po Navaře měl s Reou stejný počet bodů. Bojovný Toprak se na trati v Magny-Cours bránil všemu, co na něj Rea vrhl, a oba se zapletli do velkolepého závěrečného kola závodu Tissot Superpole Race a neúprosného druhého závodu, ve kterém se ani jeden z nich nevzdal. Loni v Katalánsku to byl pro Razgatlioglua zapomenutý víkend, protože po nedělní ranní havárii v zahřívacím tréninku byl vyloučen ze závodění jako nezpůsobilý. Týmový kolega Andrea Locatelli je ve formě a posledních 12 závodů dokončil v první pětce. Ital míří do místa, kde v roce 2020 získal titul WorldSSP.

Hned za Razgatliogluem míří do domácího podniku KRT Jonathan Rea. Týmová dílna je od trati co by kamenem dohodil. Rea si v Magny-Cours připsal vítězství v závodě Tissot Superpole Race, což bylo jeho první vítězství od Assenu ve druhém závodě, ale ví, že pokud chce Topraka zastavit, bude potřebovat plný počet bodů. Rea usiluje o to, aby si udržel korunu pro vítěze sedmým rokem v řadě, ačkoli po osmi kolech v pořadí zaostává, ale míří na trať, kde v roce 2020 vyhrál. Na druhé straně garáže se chce týmový kolega Alex Lowes odrazit ode dna poté, co v Magny-Cours v prvním i druhém závodě havaroval ze třetího místa. Deváté, sedmé a osmé místo byly Lowesovy výsledky v Katalánsku v roce 2020. Nyní bude doufat, že v roce 2021 dosáhne na lepší pozice v cíli.

Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati), třetí v šampionátu, ale se ztrátou 72 bodů, bude potřebovat silné Katalánsko a trochu smůly pro své soupeře v boji o titul, pokud na něj chce mít reálnou šanci. Druhé místo v Katalánsku v prvním závodě minulé sezony a vítězství Ducati ve druhém závodě dávají Reddingovi potenciál k silnému víkendu na trati, kterou dobře zná. Týmový kolega Michaela Rubena Rinaldiho byl v roce 2020 na této trati lídrem závodu, než byl nucen odstoupit z boje o vedení ve 2. závodě. Ital měl na Magny-Cours smíšené výsledky, když v 1. a 2. závodě dojel čtvrtý, resp. sedmý. Nyní pojede hledat pódium - své první od Superpole Race v Assenu.

Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK) a jeho týmový kolega Michael van der Mark prožili v Magny-Cours kontrastní víkend. Sykes byl v první startovní řadě, ale nedokázal toho využít, zatímco van der Mark byl ve třetí řadě a v prvním závodě se dostal do první pětky. Nyní je v šampionátu dělí pouhých pět bodů a oba přijíždějí na okruh, kde BMW zažilo nejlepší kolo roku 2020, když ve druhém závodě dvakrát skončilo v první sedmičce. Sykes byl pátý a při testování na okruhu byl rychlý, zatímco van der Mark v roce 2020 vyhrál Superpole Race a ve 2. závodě byl druhý. Je možné, že je čeká úspěšný víkend.

V Magny-Cours došlo k významnému zlomu pro Hondu, když se oba jezdci po většinu víkendu pohybovali v první desítce. Leon Haslam (Team HRC) dosáhl svého nejlepšího výsledku v Superpole v sezoně a podpořil ho dvěma umístěními v první desítce závodu, zatímco Alvaro Bautista (Team HRC) obsadil dvě šestá místa a jedno sedmé, z toho v 1. závodě a v Superpole Race, což znamenalo, že postoupil ze 14. místa na startovním roštu. Potenciál v Teamu Honda je, což se dobře ukázalo i v katalánském kole 2020, kdy Bautista krátce vedl v Superpole Race, než havaroval. Díky pozitivním výsledkům v testech a zkušenostem ze soukromého testu v Jerezu, kde se testovaly vývojové díly pro rok 2022, by se tým HRC mohl v Barceloně objevit v popředí.

Bitva nezávislých týmu bude pokračovat i v Katalánsku a Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) doufá, že se mu podaří oživit kouzlo na trati, na které získal první pódium už ve druhém závodě v roce 2020. Americký jezdec byl v posledních několika setkáních poněkud utlumený, ale v Montmelo by mohl být v tempu. Chaz Davies (Team GoEleven) se v Magny-Cours vrátil do první pětky a míří na trať, kde v roce 2020 zvítězil, zatímco Axel Bassani (Motocorsa Racing) doufá, že bude pokračovat ve své konkurenceschopnosti v první desítce. Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) usiluje o návrat do první desítky po 13. místě na domácí půdě, zatímco Kohta Nozane se konečně může vrátit na okruh, který dobře zná, protože na něm testoval už na začátku roku. Gerloffa a Bassaniho dělí 47 bodů, zatímco Mahiase a Nozaneho pouhých devět.

Isaac Viñales (ORELAC Racing VerdNatura), který byl v Magny-Cours prohlášen za neschopného startovat kvůli nákaze virem Covid-19, se v Katalánsku vrací do akce, zatímco Christophe Ponsson (Gil Motor Sport - Yamaha) přichází po silném francouzském kole a doufá, že na to naváže ve Španělsku. Dalším v pořadí je Jonas Folger (Bonovo MGM Racing), který se chce vrátit na bodované pozice na okruhu, na němž byl nejrychlejším nováčkem už při testování na začátku roku 2021 a kde v roce 2020 debutoval ve WorldSBK. Leandro Mercado (MIE Racing Honda Team) se v Katalánsku představí poprvé ve WorldSBK a Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) doufá, že bude mít body na dosah. Vedle sebe má nového týmového kolegu Lachlana Epise, Australana, který ve WorldSBK debutuje. Tito Rabat a tým Barni Racing se po vzájemné dohodě rozešli a do konce sezony ho nahradí Samuele Cavalieri.

Vzhledem k termínové kolizi se závodem MotoGP v Misanu, došlo ke změně startu nedělního druhého závodu, který začne v 15:15 hodin letního, středoevropského času.

5 klíčových statistik před startem závodu Hyundai N Catalunya Round
330 Superpole Race bude 330. startem Jonathana Reye, jeho 190. za Kawasaki.
20 Toprak Razgatlioglu v Magny-Cours prolomil novou hranici, když se stal prvním jezdcem Yamahy s 20 pódii v sezóně. Dosud se tento úspěch podařil pouze jezdcům Kawasaki (7krát), Ducati (5krát) a Hondy (Colin Edwards v roce 2002).
9 Toprak Razgatlioglu překonal v Magny-Cours další rekord Yamahy a v Barceloně má prostor pro jeho vylepšení. Je prvním jezdcem Yamahy s 9 po sobě jdoucími umístěními na stupních vítězů. Překonal tak rekord Noriyukiho Hagy z roku 2005, který vytvořil od 2. závodu v Brně do 1. závodu v Imole.
8 Jonathan Rea drží rekordní sérii 8 po sobě jdoucích vítězných superpole, což je nejlepší výsledek všech dob, za kterým následuje 7 pole position Bena Spiese z roku 2009 (od Phillip Islandu po Miller Motorsport Park). Pro Kawasaki je to nejlepší série Superpole v historii.
3 V loňském roce získali tři vítězství tři různí jezdci od tří různých výrobců: Jonathan Rea (Kawasaki), Michael van der Mark (Yamaha), Chaz Davies (Ducati).


Top 3 aktuálního pořadí MOTUL FIM Superbike 2021
1. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 370 bodů
2. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 363 bodů
3. Scott Redding (GBR, Ducati) 298 bodů
 


Další články sekce WSBK