KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Debise v roce 2023 za GMT94 Yamaha

Foto: Dorna WSBK Organization
Debise v roce 2023 za GMT94 Yamaha
18.10.2022
 

Po několika startech na divokou kartu a jako náhradní jezdec bude Valentin Debise v příští sezóně naplno závodit ve WorldSSP.


Po několika jednorázových startech s francouzským týmem v posledních několika sezónách bude Valentin Debise v roce 2023 naplno závodit v mistrovství světa FIM Supersport s týmem GMT94 Yamaha. Debise vstoupí na světovou scénu jako dvojnásobný francouzský šampion Supersport a zároveň bude v roce 2023 jediným permanentním jezdcem týmu, přičemž francouzský jezdec Debise byl vybrán díky svým výsledkům na domácí i mezinárodní scéně.
Debise má zkušenosti z WorldSSP i WorldSBK, které získal v paddocku mistrovství světa. Ve WorldSSP debutoval v roce 2012 a v Donington Parku, kde závodil na strojích Honda, dosáhl nejlepšího výsledku v podobě osmého místa. V roce 2014 se vrátil k jednorázovému vystoupení v Imole, ale závod nedokončil, zatímco v roce 2014 absolvoval pět závodů, stále na strojích Honda, s nejlepším výsledkem 14. místa v Portimau a Jerezu.
Nějaký čas strávil mimo paddock WorldSBK, ale v roce 2020 se vrátil, a to ve WorldSBK za tým Kawasaki TPR na okruhu Barcelona-Catalunya a také na domácím podniku v Magny-Cours. Nejlépe se umístil na 14. místě, a to jak v závodě Tissot Superpole Race ve Španělsku, tak v prvním závodě na domácí půdě v Magny-Cours. V roce 2021 absolvoval Debise tři kola jako náhradní jezdec ve WorldSSP za tým GMT94 Yamaha a na okruhu San Juan Villicum získal dvě šestá místa. V letošní sezoně absolvoval další dva víkendy s GMT94 Yamaha a ve čtyřech závodech získal čtyři umístění v první desítce, včetně bojů o stupně vítězů v Magny-Cours i v Mostě.
Pro Debiseho to byl nabitý rok, protože také závodil ve francouzském šampionátu, a to jak na strojích supersport, tak superbike. Debise, který závodil na motocyklech Yamaha YZF-R6 a Yamaha YZF-R1, získal v průběhu sezony ve Francii celkem 21 vítězství, když střídal motocykly. Získal podruhé za sebou titul v supersportech, zatímco ve francouzském šampionátu superbiků skončil druhý, když na vítěze titulu ztratil 31 bodů.

Valentin Debise
„Jsem potěšen, že se mohu připojit k týmu GMT94 Yamaha jako stálý jezdec pro sezónu 2023. Byl to můj cíl v posledních dvou sezónách a přichází jako výsledek velkého úsilí a odhodlání v posledních několika letech. Společně jsme již absolvovali několik skvělých závodů a nyní mám příležitost naplno ukázat svůj potenciál. Moje letošní závodní sezóna skončila, ale budu pokračovat v tréninku, abych byl připraven na první test roku 2023. Děkuji GMT94 Yamaha za to, že ve mě věří, a všem svým partnerům, kteří mě podporují. Děkuji také francouzskému šampionátu, který mi umožnil ukázat svůj potenciál.“

Christophe Guyot – manažer týmu
„Před Magny-Cours nám Jules Cluzel oznámil své přání ukončit letos závodní kariéru. Díky němu máme ve WorldSSP 25 pódií a sedm vítězství. Chtěl bych mu především poděkovat za to, že GMT94 zařadil mezi nejlepší týmy v mistrovství světa. Mluvili jsme s Andym Verdoiou, který po dvou sezonách ve WorldSSP potřebuje více času, aby naplno rozvinul svůj potenciál. Pomůžeme mu zlepšit se od této chvíle do konce sezony, aby našel projekt pro rok 2023, který mu bude nejlépe vyhovovat. V letošní sezóně Valentin, neporažený ve francouzském šampionátu Supersport, nám jako náhradník a jezdec na divokou kartu ve WorldSSP ukázal své schopnosti za všech podmínek. Dobrý vztah, který si vybudoval se členy týmu, jeho obrovská motivace a ohromující výkony na francouzské i světové scéně nás plně přesvědčily, že může být jezdcem, který povede náš projekt v mistrovství světa Supersport.“
 


Další články sekce WSBK