KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 8. srpna do 14. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Finale WorldSBK hostí nový okruh Mandalika

Text: Marek Okno, foto a zdroj: Dorna WSBK Organization
Finale WorldSBK hostí nový okruh Mandalika
18.11.2021
 

Jedna z nejlepších sezón v historii se blíží ke konci, může nás čekat ještě jeden zvrat v nezapomenutelné bitvě o titul mistra světa WorldSBK v roce 2021?


35 závodů, 12 okruhů, pět různých vítězů, ale zbývá rozhodnout o jediném: kdo získá titul mistra světa MOTUL FIM Superbike v roce 2021? Na obzoru je poslední kolo senzační sezony, která se díky všem dosavadním zvratům dočkala velkolepého finále. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK) vede šampionát před indonéským kolem, které se koná na zcela novém okruhu Pertamina Mandalika International Street Circuit na malebném ostrově Lombok. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) je druhý se ztrátou 30 bodů, ale má tři závody na to, aby si udržel korunu pro sedmou sezónu v řadě, což by byl jeden z největších sportovních návratů, jaký kdy kdo viděl. V rivalitě, která zuřila celou sezónu, je to poslední překážka: Razgatlioglu vs. Rea a souboj, který všichni očekávají.

Byla to fenomenální závodní sezóna, ale Toprak Razgatlioglu zvedl laťku, přestože nevyhrál až do devátého závodu roku 2021, poté nasbíral 13 vítězství a ohromujících 28 pódií. Upevnil si pozici jezdce, kterého sice lze porazit, ale výsledky jsou jen plodem jeho tvrdé práce a také jeho přístupu, kterým se nikdy nevzdává. Nikdy neví, kdy je poražen a bojuje s houževnatým duchem. 25letý Turek je na pokraji zisku titulu mistra světa, prvního pro Yamahu od roku 2009, kdy se jím stal Ben Spies. Podaří se Toprakovi a vlastně i Turecku udržet první korunu WorldSBK? Jeho týmový kolega Andrea Locatelli – již jistý nováček roku - doufá, že se dostane na čtvrté místo v celkovém pořadí, když na Michaela Rubena Rinaldiho (Aruba.it Racing - Ducati) ztrácí pouhých osm bodů, a zároveň chce pomoci Toprakovi k titulu a Yamaze k titulu mistra výrobců, v jehož hodnocení vede Ducati o 16 bodů.

U Kawasaki stále existuje šance na udržení koruny. Jonathan Rea zahájil sezónu silně, když v Aragonu vybojoval sté vítězství ve WorldSBK. Stejně jako Toprak prokázal velkou konzistenci a vyhrál 11 závodů a získal také 28 umístění na stupních vítězů. Velmi draze zaplacené chyby v Donington Parku, Mostě a zejména v Portimau, však Reu dostaly do úzkých. Navzdory tomu Rea zůstává v kontaktu a je v pozici, kdy se může vrhnout do útoku, pokud Razgatlioglu nedokáže řádně odpovědět. Rea v této pozici ještě nikdy nebyl, ale je jisté, že 34letý Ulsterman udělá vše, co je v jeho silách, aby si udržel korunu. Jeho týmový kolega Alex Lowes bude dělat „wingmana“, když doufá, že Reovi bude krýt záda, protože oba se snaží dát Kawasaki příležitost udržet titul výrobců. Sám Alex Lowes má šanci na celkové šesté místo, je 23 bodů za Michaelem van der Markem (BMW Motorrad WorldSBK Team).

Vzhledem k tomu, že v šampionátu jezdců nefiguruje žádný jezdec Ducati, může být Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati) tím, kdo může jet bez jakéhokoliv stresu a tlaku. Momentálně je v průběžném pořadí třetí, což minimálně udrží, ale také není příliš daleko od Rey, aby si vyjel celkové druhé místo. Rozdíl mezi Reou a Reddingem je 36 bodů, což znamená, že Rea musí v prvním závodě získat o dva body více než Redding, aby Angličana zablokoval. Redding a jeho týmový kolega Michael Ruben Rinaldi mají za úkol udržet Yamahu v šampionátu výrobců za Ducati a mohou být těmi, kdo budou kazit dojem na čele a uprostřed boje o titul. Redding doufá, že opustí Ducati na vysoké úrovni a bude vyhrávat závody, zatímco Rinaldi si chce zajistit celkové čtvrté místo, což je po jeho prvním roce v továrním týmu úctyhodný výsledek.

Zatímco bitva o čtvrté místo je hlavně závodem dvou koní, Michael van der Mark má matematickou šanci ho získat, což by v jeho prvním roce v sedle zcela nového BMW M 1000 RR bylo opravdu senzační. Van der Mark má ztrátu 42 bodů, takže čtvrtého místa nemůže dosáhnout bez umístění na stupních vítězů, ale vzhledem k hrozbě deště je 29letý Holanďan velkým kandidátem. Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team), který se vrací na možná své poslední kolo WorldSBK v kariéře, a to bez jasné budoucnosti, se pokusí dobře podepsat své tři roky u BMW a využít neutrální trať, na které by obě BMW mohly bojovat o dobré pozice. BMW drží v celkovém pořadí výrobců čtvrtou příčku, kterou si chce v prvním závodě upevnit.

Tým HRC míří do Indonésie poté, co oznámil svou sestavu pro rok 2022 ve složení Iker Lecuona a Xavi Vierge. Současní jezdci Alvaro Bautista (Team HRC) a jeho týmový kolega Leon Haslam doufají, že zakončí sezónu na vysoké úrovni. Bautista přijíždí po ošemetném San Juanu, ale v roce 2021 má na kontě pódia. Španěl bude o posledním víkendu s týmem HRC doufat, že dobré vystoupení dokáže, že se dva roky vývoje vyplatily. Bautista může Axelu Bassanimu (Motocorsa Racing) vyfouknout deváté místo a má matematickou šanci na celkové sedmé místo, takže Mandalika je životně důležitá. Týmový kolega Haslam nemá na rok 2022 nic podepsáno, takže stejně jako Sykes má tento víkend potenciál být jeho posledním. Bez ohledu na to chce ‘Pocket Rocket’ navázat na čtyři výsledky v první desítce v posledních šesti závodech a odrazit se od Chaze Daviese (Team GoEleven), který je jen tři body za ním.

Vedle vzrušení v továrních týmech stále pokračuje i bitva o nejlepšího nezávislého jezdce, která se stále přiostřuje. Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) vede o 14 bodů před Axelem Bassanim, ale italský nováček se na Američana dotahuje. Bassani byl v San Juanu v boji o stupně vítězů a bude doufat, že toho využije v novém areálu Mandalika. Bassani se rovněž uchází o umístění v první sedmičce celkového pořadí, zatímco Gerloff má stejný počet bodů jako Alex Lowes. Za Bassanim je na 13. místě Chaz Davies, který vynechal dvě kola kvůli zranění. Pro Daviese to bude poslední víkend ve WorldSBK a britský jezdec doufá, že ve velkém stylu ukončí kariéru, během níž vyhrál 32 závodů a třikrát skončil ve WorldSBK druhý. Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) je celkově čtrnáctý a čeká ho poslední kolo jeho nováčkovské sezony, čtyři body před Titem Rabatem (Kawasaki Puccetti Racing).

Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) není přítomen, stejně jako Eugene Laverty, který v posledních kolech zaskakoval za Toma Sykese, což znamená, že Isaac Viñales (Orelac Racing VerdNatura) a Christophe Ponsson (Gil Motor Sport - Yamaha) mají šanci vylepšit své pozice v celkovém pořadí šampionátu, přičemž Viñalesovi s přibývajícím rokem zkušeností roste sebevědomí. Leandro "Tati" Mercado (MIE Racing Honda Team) je v průběžném pořadí na 21. místě a bude se snažit o silný závěr sezony, zatímco Samuele Cavalieri (Barni Racing Team) bude mít stejné cíle. Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) je mimo hru poté, co byl prohlášen za neschopného (poslední informace ovšem hovoří o jeho startu v Indonésii). Na dráze bude i nový jezdec Oliver Konig, který závody v Indonésii s Pederciniho týmem absolvuje poté, co končil jeho šampionát WorldSSP300, kde uprostřed roku získal v Mostě pódium.

5 klíčových statistik před indonéským kolem Pirelli WorldSBK 2021

28 V neuvěřitelném vzájemném souboji v letošní sezóně vystoupili Jonathan Rea a Toprak Razgatlioglu každý 28krát na stupně vítězů, což je druhá historická hodnota sezóny. Jediným jezdcem s více než 30 umístěními na stupních vítězů v jedné sezoně byl Jonathan Rea v roce 2019 (34).

25 Troy Corser drží rekord v počtu pódií na různých tratích s 25. Případným umístěním na stupních vítězů Jonathan Rea tento rekord všech dob vyrovná.

15 Poté, co Jonathan Rea nezajel v San Juanu nejrychlejší kolo, má druhou šanci vyrovnat a překonat rekord všech dob v počtu nejrychlejších kol v závodě. Momentálně je na hodnotě 14, což je hodnota, kterou zaznamenal v letech 2017 a 2018. Alvaro Bautista vytvořil rekord v roce 2019 s 15ti nejrychlejšími koly závodu.

14 Topraka Razgatlioglua dělí už jen jedno vítězství od vyrovnání rekordu v počtu vítězství jezdce Yamahy v sezoně, hodnotu 14 v roce 2009 vytvořil Ben Spies.

8 V letech 1994 až 1997 se v Indonésii jelo 8 závodů (4 závodní víkendy).


Aktuální top 3 pořadí šampionátu WorldSBK 2021
1. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 531 bodů
2. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 501 bodů
3. Scott Redding (GBR, Ducati) 465 bodů

Časový plán WSBK víkendu v Indonésii
Vše v našem středoevropském čase


Pátek 19. listopadu 2021
03:00 – 03:45 WorldSSP – 1. trénink
04:00 – 04:45 WorldSBK – 1. trénink
07:00 – 07:45 WorldSSP – 2. trénink
08:00 – 08:45 WorldSBK – 2. trénink

Sobota 20. listopadu 2021
02:00 – 02:30 WorldSBK – 3. trénink
03:25 – 03:45 WorldSSP – superpole
04:10 – 04:25 WorldSBK – superpole
06:30 WorldSSP – 1. závod
08:00 WorldSBK – 1. závod pro nepřízen počasí přesunut na neděli

Neděle 21. listopadu 2021 (upravený časový plán po zrušení sobotního závodu)
02:00: WorldSBK Warm-Up
02:25: WorldSSP Warm-Up
04:00: WorldSBK Race 1 (21 kol)
05:30: IATC Race 3 - 12:30 (12 kol)
06:30: WorldSSP Race 2 (19 kol)
08:00 WorldSBK Race 2 (21 kol)


Další články sekce WSBK