KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Jezdci BMW hodnotí Indonésii

Foto: BMW Motorrad Motorsport
Jezdci BMW hodnotí Indonésii
08.03.2023
 

Výsledky v první šestce a problémy se zraněními pro BMW Motorrad Motorsport v Mandalika.


Druhé kolo mistrovství světa FIM Superbike 2023 (WorldSBK) v indonéské Mandalice začalo v sobotu slibnými výsledky. V kvalifikaci Superpole přistál Loris Baz (FRA) z Bonovo action BMW Racing Team se svým motocyklem na šestém místě startovního roštu. V prvním závodě skončil Michael van der Mark (NED) z týmu ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team po působivém boji šestý. Neděle se však ukázala jako nešťastný den s neúspěchem v závodech a zraněními. Baz si při incidentu v závodě Superpole Race zlomil pravou nohu, zatímco van der Mark ve druhém závodě havaroval a zranil si levou ruku.
Baz vedl kvarteto BMW díky skvělému výkonu v kvalifikačním Superpole. Van der Mark se kvalifikoval jako desátý, Scott Redding (GBR / ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) jako jedenáctý a Garrett Gerloff (USA / Bonovo action BMW Racing Team), který se na začátku víkendu potýkal s žaludečními problémy, jako čtrnáctý.
Van der Mark v sobotu odpoledne v prvním závodě působivě zabojoval. Po ztrátě několika pozic v počátečních fázích se postupně probojoval zpět ze 14. místa. Do předposledního kola vjížděl Holanďan na osmém místě a postupně získal další dvě místa. Van der Mark zajel své nejrychlejší kolo v posledním kole závodu a cílovou pásku protnul jako šestý. Baz se na startu usadil ve vedoucí skupině, ale pak se propadl hodně dolů, když musel učinit úhybná opatření, aby se vyhnul havarovanému jezdci. Nakonec dojel domů jedenáctý. Gerloff skončil první závod na 14. místě, zatímco Redding, který byl v první třetině závodu devátý, musel kvůli technickým problémům ze závodu odstoupit.
Závod Superpole Race v neděli ráno musel být přerušen již po jednom kole. Došlo ke kolizi dvou jezdců a obětí se stal Baz, kterého havarovaný jezdec vyřadil. Zatímco se z trati odklízely kapaliny, tým Bonovo action BMW Racing pracoval na plné obrátky, aby Bazův motocykl připravil včas na restart. Když závod pokračoval jako sprint na osm kol, Baz zpočátku ležel na slibném sedmém místě. Pak ho však ve druhém kole nešťastně zasáhl do pravé nohy jiný motocykl. Přestože měl Francouz značné bolesti, dojel zpět do boxů. V lékařském centru mu byla diagnostikována zlomenina lýtkové kosti a kotníku. Baz byl převezen do nemocnice k podrobnějšímu vyšetření včetně CT.
Van der Mark a Redding dokončili závod Superpole Race na osmém a devátém místě, čímž si vylepšili své postavení na startovním roštu pro druhý závod. Gerloff byl dvanáctý. Také druhý závod se ukázal jako dramatická záležitost. V sedmém kole Van der Mark havaroval, když dostal highsided. Philipp Öttl (GER / Ducati), který byl v tu chvíli hned za Nizozemcem, také spadl na zem. Závod byl označen červenou vlajkou. Krátce před pozastavením závodu však Redding dostal smyk a havaroval, když se pohyboval v první desítce. Protože se závod znovu rozjel v pořadí podle posledního měření času, musel Redding pokračovat ve zbývajících 14 kolech ze 14. místa. Dobrý restart mu umožnil okamžitě získat další místa a dojel desátý, těsně před Gerloffem na jedenáctém místě. Van der Mark se podrobil vyšetření v lékařském centru, kde mu byly diagnostikovány dva zlomené prsty na levé ruce.
WorldSBK má nyní několik týdnů volna, než začne evropská část sezony, jejíž třetí kolo se uskuteční 21. až 23. dubna v nizozemském Assenu. BMW Motorrad Motorsport se během přestávky vydá na testy do Barcelony.

Scott Redding
„V posledním závodě jsem byl s výkonem docela spokojený. V první zatáčce jsem udělal jednu chybu, která mě stála několik pozic. Trochu mě to naštvalo, ale podmínky byly opravdu záludné. Bylo to opět také trochu nešťastné, protože jsem havaroval, když byla červená vlajka a pak se nevrátili o jedno kompletní kolo zpět, takže jsem jel z osmého místa a musel jsem startovat ze čtrnáctého. To víte, že odtud už je to těžké. Start se mi povedl, trochu jsem se prokousal polem. Ale pole je v tuto chvíli tak těsné, že je opravdu těžké něco změnit. Časy na kolo jsou velmi podobné, takže jsem skončil desátý. Byl jsem rád, že jsem závod dokončil. Bylo to letos poprvé, kdy jsem se na motorce cítil pohodlněji. Doufám, že na tom teď můžeme stavět po zbytek sezony.“

Michael van der Mark
„Myslím, že to dnes nebylo tak špatné. V dnešním ranním sprintu byl můj první start v pořádku, ale druhý start nebyl tak dobrý, jak jsem chtěl. Na tomto okruhu se těžko předjíždí. Skončit osmý v závodě Superpole Race nebylo tak špatné, protože naším hlavním cílem bylo získat nějaké pozice pro startovní rošt druhého závodu. Měl jsem dobrý start, ale při pokusu o řazení jsem měl problémy, takže jsem ztratil několik pozic. Snažil jsem se zůstat v klidu a začal jsem postupovat krok za krokem vpřed. Měl jsem dobrý rytmus, ale věděl jsem, že s pneumatikou, kterou jsem zvolil, se ke konci závodu zlepším. Bohužel jsem pak v jedenácté zatáčce prostě vjel dovnitř, přišel o zadní kolo a měl jsem obrovský highside. Byla to škoda, protože si myslím, že jsme mohli opět odvést dobrou práci, zejména ke konci závodu. Ale tak už to bývá. Jsem docela v pořádku, jen mám malou zlomeninu v prstu.“

Loris Baz
„Po několika CT vyšetřeních jsem opustil nemocnici. Vím, že mám zlomeninu kotníku a lýtkové kosti. Měli jsme dnes prostě obrovskou smůlu. Neměli jsme dost pneumatik na Warm Up, takže jsme tento trénink pořádně nevyužili. Do závodu Superpole jsem šel opravdu sebevědomě. Měl jsem slušnou startovní pozici a dobře jsem odstartoval. Bohužel v nájezdu do druhé zatáčky do mě někdo zezadu narazil a já skončil s Alexem ve štěrku. Alex mi řekl, že nás Danilo oba vyřadil. Byla to opravdu velká rána a měl jsem štěstí, že mě Alexova motorka netrefila. Pak se na trati objevil olej. Snažili jsme se říct maršálům, že mají závod označit červenou vlajkou, ale bylo to trochu nedorozumění a nikdo nic neudělal. Pak Johnny havaroval na oleji. Když jsem viděl červené vlajky, skočil jsem znovu na motorku a vrátil se do boxu. Kluci odvedli úžasnou práci, aby mi umožnili znovu odstartovat. V tu chvíli jsem měl opravdu štěstí, že jsem mohl znovu odstartovat. Znovu jsem dobře odstartoval, byl jsem pátý nebo šestý, s motorkou jsem si byl opravdu jistý a cítil jsem se mnohem lépe než včera. Změny, které kluci udělali, byly opravdu dobré. Bohužel, když jsem ve druhém kole vjížděl do desáté zatáčky, ucítil jsem obrovský náraz do nohy. Alex se mě snažil předjet a narazil mi do nohy. Okamžitě jsem cítil, že je něco špatně a zlomené. Vrátil jsem se do garáže. Bylo to opravdu bolestivé, ale naštěstí už je to o něco lepší. Zítra naštěstí můžu odletět domů, abych to doma s doktory vyřešil a byl připraven a fit na Assen. Obrovský dík patří mým klukům, měli jsme zase smůlu. Ale viděli jsme zlepšení a musíme to mít na paměti. Ještě jednou všem děkuji, také Eugenovi, že tu byl se mnou.“

Garrett Gerloff
„Byl to den jako stvořený pro červenou vlajku Dnes jsme na motorce provedli několik velkých změn. Ráno v závodě Superpole Race jsem se cítil trochu divně, ale bylo znát, že je to docela dobré. Jen mi chvíli trvalo, než jsem si na ni zvykl. Závod byl docela v pohodě, ale nebyli jsme schopni zlepšit naši startovní pozici. Do první části druhého závodu jsme vyjeli s nejtvrdší sadou pneumatik, přední i zadní, a v porovnání s ostatními to prostě nebylo fantastické. Naštěstí nebo naneštěstí byl závod označen červenou vlajkou a my jsme mohli vyměnit pneumatiky za měkčí směs vpředu i vzadu. Motorka se tím změnila a všechno bylo mnohem lepší. Bylo příjemné jet se Scottem a několika dalšími kluky. Opět to není tak daleko, jak bych samozřejmě chtěl, ale vzhledem k tomu, kde jsme skončili v prvním závodě a jak probíhal druhý závod, jsem se zlepšením opravdu spokojený. Ještě nějakou dobu potrvá, než budeme stabilně na špici, ale nemyslím si, že jsme nějak extra daleko, takže z toho mám radost Přesto je mi super líto mého týmového kolegy Lorise. Viděl jsem video a rozhodně to nevypadalo hezky, ale viděl jsem, že je v dobré náladě, a doufám, že se co nejrychleji uzdraví a vrátí se do Assenu, aby s námi závodil. Samozřejmě také doufám, že Michael je po svém highsidu v pořádku. Byla to škoda vidět ho spadnout.“


Další články sekce WSBK