KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Na WorldSBK čeká portugalská horská dráha

Text: Marek Okno, foto: Yamaha, zdroj: Dorna WSBK Organization
Na WorldSBK čeká portugalská horská dráha
01.10.2021
 

Sezóna WorldSBK 2021 je již nezapomenutelná, ale nyní přichází čas na velkolepý Algarve International Circuit v Portugalsku.


Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2021 dorazilo do Portugalska, kde se na okruhu Algarve International Circuit uskuteční jedenácté kolo sezony Motul Portuguese Round. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha s Brixx WorldSBK), který má největší náskok v šampionátu od července, a který má největší náskok, jaký kdy měl, doufá, že se mu podaří v Portimau svůj náskok zvýšit, na trati, na které jeho soupeř o titul Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) dvanáctkrát vyhrál. Vzhledem k tomu, že se blíží poslední evropské kolo sezony, může být tento víkend v Portimau rozhodující.

Toprak Razgatlioglu, který je ve skvělé formě a vede šampionát, si před závěrečnými koly roku 2021 buduje solidní náskok. Ve druhém závodě v Jerezu si připsal desáté letošní vítězství a získal 20bodový náskok v šampionátu. Portimao je však do značné míry teritoriem Jonathana Rea, ale Toprak má na tomto okruhu také svůj díl úspěchů; vedle tří pódií ve WorldSBK vyhrál Toprak v Portimau v evropské třídě Superstock 1000 v roce 2017 a ve třídě Superstock 600 v roce 2015. Jeho týmový kolega Andrea Locatelli se v Jerezu naposledy dvakrát neprosadil na stupně vítězů a dvakrát se musel spokojit se čtvrtým místem, ačkoli v roce 2020 na této trati dvakrát zvítězil v seriálu WorldSSP.

V zeleném rohu Jonathan Rea zamíří na trať, pro kterou se během let stal synonymem - 12 vítězství, 21 umístění na stupních vítězů, čtyři pole position, obvykle sledován vášnivým severoirským publikem. Letošní rok je však pro Reu jiný, protože v boji o titul zaostává a ví, že se potřebuje vrátit do pohody. Útok v Portimau ho vrátí zpět do boje, ale odjezd z trati se ztrátou 27 a více bodů bude znamenat, že soupeř Razgatlioglu bude moci ve zbývajících závodech skončit druhý, i když Rea vyhraje. Blíží se tak propast pro Reu, který se také nemůže příliš spoléhat na týmového kolegu Alexe Lowese. Lowes byl po zlomenině pravé ruky z Katalánska před druhým závodem vyloučen jako zdravotně nezpůsobilý. V roce 2020 získal pro Kawasaki na této trati dvě pódia, a pokud bude fit, bude se snažit tuto bilanci rozšířit.

Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati) si z Jerezu odvezl dvojité pódium, když v prvním závodě získal v posledním kole třetí místo a ve druhém závodě mu po souboji s Toprakem Razgatliogluem uniklo vítězství. Redding ztrácí na vedoucí pozici šampionátu 69 bodů a spoléhá na dobrou formu v kombinaci se smůlou dvou jezdců před ním, aby se udržel v boji o titul. Jeho forma v Portimau byla v loňském roce smíšená, když v prvním závodě a Tissot Superpole Race skončil sedmý a pátý, zatímco v druhém závodě byl druhý. Týmový kolega Michael Ruben Rinaldi předvedl v Jerezu záblesky brilantnosti, ale pád v 1. závodě a pozdní uvadnutí ve 2. závodě mu nepřinesly více, jak v roce 2020, kdy v Portimau obsadil dvakrát první šestku v kompletních závodech.

Trendovým tématem posledních dvou kol byl tým HRC, zejména Alvaro Bautista, který v posledních čtyřech závodech získal dvě pódia. Třetí místo v Tissot Superpole Race v Katalánsku podpořil skvělým třetím místem ve druhém závodě v Jerezu, když v závěru porazil Andreu Locatelliho. Bautista v roce 2019 zvítězil v Portimau na Ducati a loni ve 2. závodě vybojoval pro Hondu první pětku. Na druhé straně garáže je Leon Haslam (Team HRC), který se v roce 2020 v Portimau ani naposledy v Jerezu nedostal do první desítky, takže doufá, že nedávné dobré výkony v Superpole přinesou nárůst závodního tempa.

Pro BMW to bylo v minulém kole složité, protože Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) byl na startovním roštu až třináctý, v prvním závodě bojoval o sedmé místo a ve druhém o osmé. Van der Mark má v Portimau dobrou formu, během svého působení na Yamaze získal šest pódií a v roce 2014 vyhrál závod WorldSSP. Vzhledem k nepotvrzené účasti Toma Sykese, který se zotavuje ze zranění z druhého závodu v Katalánsku, bude tým BMW doufat, že nová M 1000 RR v Portimau zasáhne do bojů o první šestku v celkovém pořadí šampionátu.

V bitvě o nejlepšího „Nezávislého“ jezdce se přiostřuje, Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) momentálně nedokáže oživit svou formu z počátku sezony. Jeho náskok na Axela Bassaniho v průběžném pořadí se snížil na 20 bodů a Bassaniho forma z poslední doby může vést k tomu, že se tento víkend ještě sníží. Chaz Davies (Team GoEleven) je stále zraněný, a tak se Loris Baz vrací na Ducati Panigale V4 R a míří na trať, kde v roce 2020 získal pódium - své první od druhého závodu v Losailu v roce 2014. Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) je další „Nezávislým“, o dva body před Lucasem Mahiasem (Kawasaki Puccetti Racing), který ale vynechá zbytek roku 2021 (pro portugalské kolo ho nahradí Tito Rabat).

Christophe Ponsson (Gil Motor Sport Yamaha) doufá, že se v průběžném pořadí přiblíží Eugenu Lavertymu, Irova účast bude potvrzena. Isaac Viñales (Orelac Racing VerdNatura) se emotivně vrací do závodního dění a doufá, že bude vyvíjet tlak na umístění v první desítce, zatímco Jonas Folger (Bonovo MGM Racing) bude poprvé v kariéře WorldSBK usilovat o třetí bodovanou jízdu v řadě. Leandro Mercado (MIE Racing Honda Team) udělal v Jerezu viditelný krok vpřed a to si bude chtít přenést i do Portimaa. Samuele Cavalieri (Barni Racing Team) je opět zpátky, zatímco Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) vede týmového kolegu Lachlana Epise v barvách Lucia Pederciniho. Jednou z divokých karet, o které je třeba vědět, je Gabriele Ruiu (B-Max Racing Team), Ital na BMW M 1000 RR.

5 klíčových statistik před portugalským kolem Motulu WorldSBK

24-48 Toprak Razgatlioglu získal polovinu ze svých 48 umístění na stupních vítězů v této sezóně. 24 umístění na stupních vítězů za sezónu je nejlepší hodnota pro jezdce Yamahy.

20 Jonathan Rea je zde rekordmanem v počtu umístění na stupních vítězů - 20 pódií z 26 odjetých závodů. Jeho dalšími soupeři jsou Marco Melandri a Michael van der Mark s pouhými šesti.

12 Rea je zde nesporným lídrem v počtu vítězství. Je to téměř polovina všech závodů WorldSBK, které se v Portimau jely (26). Od roku 2015, tedy od druhého závodu, mu první místo uniklo pouze v roce 2019 ve druhém závodě (Bautista). To je 12 vítězství z posledních 13 závodů, které se v Portimau jely.

4 Dosud se v Portimau vystřídalo deset různých vítězů. Čtyři z nich jsou přítomni v závodním poli 2021: Jonathan Rea (12), Eugene Laverty (2), Tom Sykes (2), Alvaro Bautista (1).

4-3 Jonathan Rea a Tom Sykes jsou lídry v počtu pole position na okruhu v Portimau. Rea loni sebral svému bývalému týmovému kolegovi rekord a zaznamenal v Portimau své čtvrté pole position.


Top 3 průběžného pořadí WorldSBK 2021
1. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 449 bodů
2. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 429 bodů
3. Scott Redding (GBR, Ducati) 375 bodů
 


Další články sekce WSBK