KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Napínavý boj o titul míří do Francie

Text: Marek Okno, zdroj a foto: Dorna WorldSBK Organizatin
Napínavý boj o titul míří do Francie
02.09.2021
 

Do Magny-Cours míří dva nejlepší jezdci šampionátu WorldSBK s rovným počtem bodů a čeká je další souboj.


Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2021 se přehouplo do druhé poloviny roku a v rámci osmého kola a francouzského podniku Motul se přesune na kultovní okruh Magny-Cours. Obvykle je v sázce šampionát, ale tentokrát tomu tak není a vlastně ani závod o titul nemůže být jiný. Mezi lídrem šampionátu Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha s Brixx WorldSBK) a Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK) je to vyrovnané, protože oba mají po 311 bodech - Toprak vede pořadí díky většímu počtu vítězství v dlouhých závodech (5 vs. 4). Nicméně vzhledem k tomu, že Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati) v posledních dvou kolech zaznamenal velké bodové zisky, je to závod tří koní.

Poprvé v historii WorldSBK po 21 závodech jsou první dva v šampionátu bodově vyrovnaní a my míříme na trať, kterou si Razgatlioglu vychutnává. Své vůbec první vítězství v Magny-Cours získal v roce 2014 ve třídě STK600, jejímž mistrem se stal v roce 2015. Poté zde v roce 2016 vybojoval první pódium v kategorii STK1000, když byl druhý, a v roce 2019 si připsal první vítězství ve WorldSBK, když v rozstřelu v posledním kole s Jonathanem Reou vyhrál ze 16. místa na startovním roštu. Po Superpole Race to byl double, ale vzhledem k tomu, že v roce 2020 bylo mokro, musí na trati na Yamaze ještě ukázat své silné stránky. Týmový kolega Andrea Locatelli doufá, že se vrátí na stupně vítězů, když se etabloval jako solidní přední jezdec. V roce 2020 získal v Magny-Cours vítězství ve WorldSSP, dokáže to však přetavit v silné tempo ve WorldSBK?

Pokud je však Toprak připraven na výzvu, pak je na ni připraven i jeho soupeř o titul Jonathan Rea - v Magny-Cours vyhrál osm závodů, všechny pro Kawasaki, a kromě roku 2016 to bylo každý rok. Když k tomu připočteme fakt, že byl na stupních vítězů ve všech třech závodech v Magny-Cours s výjimkou tří (2. závod v roce 2017) na Kawasaki, pak byste jen těžko hledali někoho s lepšími výsledky na francouzském okruhu. Nicméně Rea přijíždí do Francie poté, co se vzdal vedení v šampionátu a v posledních šesti závodech odevzdal Razgatliogluovi 37 bodů. Oba si trať užívají a již dříve zde sváděli souboje v závěrečných kolech. Reův týmový kolega Alex Lowes chce i přes přetrvávající zranění bojovat o stupně vítězů, ale v roce 2020 byl v Magny-Cours dvakrát na stupních vítězů za Kawasaki, takže tempo má.

S každým kolem se blíží Scott Redding, protože hvězda Ducati nyní v boji o titul ztrácí na první dva 38 bodů, přičemž ještě před šesti závody byl o 81 zpět. Redding je v poslední době ve skvělé formě: sedmkrát v řadě se umístil na stupních vítězů a pokaždé na prvních dvou místech. Je to zdrcující forma, které se Razgatlioglu ani Rea letos zatím nevyrovnali. Redding je v nejlepší formě své kariéry a vítězstvím v Magny-Cours v roce 2021 si udrží naději na titul, takže je jedním z favoritů. Naproti tomu týmový kolega Michaela Rubena Rinaldiho prožil nevýrazný víkend v Navaře, kde získal 15 bodů, ale návrat do první šestky bude v Magny-Cours vítán, stejně jako v roce 2020.

Pro BMW to byl v Navarře působivý víkend, protože v horkých podmínkách zdánlivě našlo formu v porovnání s tím, odkud přišlo v minulých sezonách. Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) dosáhl v Navaře svého desátého umístění v první startovní řadě pro BMW a využil toho dvěma umístěními v první šestce v prvním závodě a v závodě Superpole, když ve druhém závodě obsadil páté místo. V roce 2020 byl v Magny-Cours v první řadě jako součást historicky prvního Superpole pro BMW s 1. a 2. pozicí, když Eugene Laverty získal pole position. Na druhé straně garáže Michael van der Mark neprožil stejný víkend jako Sykes, sedmá, osmá a devátá pozice byly výsledky Nizozemce v Navaře. Šest umístění na stupních vítězů v Magny-Cours by však mohlo van der Marka posunout zpět do ostrého závodu.

U Hondy to bylo další těžké navarské kolo, které tým HRC prožil, protože Alvaro Bautista a Leon Haslam se znovu usilovně snažili proniknout do první desítky. Pro Bautistu to byla pouze jedna bodovaná jízda za celý víkend, a to osmé místo ve druhém závodě, zatímco Leon Haslam získal jediné body v prvním závodě, když skončil třináctý. Oba se nacházejí mimo první desítku šampionátu, ale tento víkend by do ní mohli proniknout, přičemž Bautista je bodově vyrovnaný s bývalým kolegou Chazem Daviesem (Team GoEleven). Protože však v roce 2020 na mokrém okruhu v Magny-Cours nebyla první desítka, Bautista i Haslam se chtějí ve Francii vrátit do boje o přední pozice.

Bitva mezi jezdci nezávislých týmu je stejně tvrdá jako vždy, a přestože Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) v posledních dvou kolech mírně ztratil formu, má pohodlný náskok 43 bodů před dalším nejlepším jezdcem „IndependentTeamu“ Chazem Daviesem. Na Daviese se však dotahuje Axel Bassani (Motocorsa Racing), který nyní na Brita ztrácí pouhých pět bodů, zatímco v pořadí přeskočil Leona Haslama. Gerloff byl rychlý v dešti Magny-Cours v roce 2020, zatímco Chaz Davies získal dvojnásobné vítězství již v roce 2016 a znovu vyhrál v roce 2017. Forma Axela Bassaniho je ve WorldSBK poněkud neznámá, ale ještě ve World Supersport si v roce 2016 připsal své nejlepší umístění, když skončil čtvrtý.

Zbytek bitvy nezávislých se odehrává dále, Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) je na 14. místě, ale do domácího podniku jede plný sebevědomí po dvou vítězstvích v posledních třech závodech, které se na této trati konaly v rámci WorldSSP. Tito Rabat (Barni Racing Team) se s Magny-Cours vypořádává poprvé a na Mahiase ztrácí tři body, zatímco Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) z Yamahy pojede do Magny-Cours také poprvé poté, co se v Navaře zdál být trochu průlomový.

Isaac Viñales (ORELAC Racing VerdNatura) se vrací do akce po pozitivním testu COVID-19 před Navarrou, další v pořadí je Jonas Folger (Bonovo MGM Racing), který je jen o pět bodů zpět. Christophe Ponsson (Gil Motor Sport Yamaha) míří do domácího podniku a bude doufat, že zapůsobí, zatímco Leandro Mercado (MIE Racing Honda Team) opět usiluje o body. O body usilují také Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) a jeho týmový kolega Jayson Uribe, zejména Uribe, který zatím nebodoval. Eugene Laverty (RC Squadra Corse) je na seznamu přihlášených, ale na trati se neobjeví.

5 klíčových statistik před francouzským kolem závodu Motul FIM WorldSBK

300

Leon Haslam se v Magny Cours stane pátým jezdcem v historii WorldSBK s 300 starty. Toto je seznam všech dob: Troy Corser (377), Tom Sykes (341), Jonathan Rea (325), Noriyuki Haga (313).

17
Toprak Razgatlioglu s jedním dalším pódiem do koncem sezony překoná rekord sezony pro jezdce Yamahy. V současné době se dělí o první místo s Benem Spiesem (17 pódií v roce 2009). Toprak dosáhl svých 17 pódií v 21 závodech, zatímco Spies absolvoval 27 závodů.

6
Toprak Razgatlioglu má na kontě 6 pódií v řadě, což je jeho druhý nejlepší výsledek po 7, která letos přibil v Estorilu, Misanu a prvním závodě v Doningtonu. V posledních 18 odjetých závodech turecký jezdec nedosáhl na stupně vítězů pouze v závodě Superpole Race v Doningtonu, když skončil šestý, a v 2. závodě v Assen, když havaroval po kolizi v 1. zatáčce v 1. kole s Garrettem Gerloffem.

5
V současném startovním poli máme pět vítězů z Magny-Cours: Jonathan Rea (8), Tom Sykes (3), Chaz Davies (3), Toprak Razgatlioglu (2), Scott Redding (1).

0
Popáté v historii je mezi prvními dvěma jezdci na čele průběžného pořadí nulový bodový rozdíl. Dříve se to nikdy nestalo po sedmém závodě sezóny.


Top 3 aktuálního celkového pořadí Motol FIM WorldSBK 2021
1. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 311 bodů
2. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 311 bodů
3. Scott Redding (GBR, Ducati) 273 bodů
 


Další články sekce WSBK