KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Phillip Island přivítá finální bitvu

Text: Marek Okno, zdroj: Dorna WSBK Organization, foto: Pirelli
Phillip Island přivítá finální bitvu
17.11.2022
 

Věta, na jejíž napsání jsme dlouho čekali - paddock WorldSBK přistál v Austrálii, závodit se bude na Phillip Islandu.


Až v sobotu odstartuje první závod závěrečného kola, uplyne 225 dní od chvíle, kdy se mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2022 rozjelo k životu. Rok 2022 utekl rekordní rychlostí, protože jsme si užili jízdu na horské dráze další historické závodní sezóny. Je tedy jen příznačné, že na skutečně klasickém místě nás čeká zúčtování sezony, 35. závod WorldSBK, Grand Ridge Brewery Australian Round a ikonický okruh Phillip Island Grand Prix zatáhnou oponu fascinující sezony a vzhledem k tomu, že je rozhodnuto o titulech, do přidělování se zapojily nové vývojové pneumatiky. Na "Ostrov" se zavítá poprvé od začátku roku 2020, je připravena půda pro klasický víkend Down Under. Takže stejně rychle, jako to všechno začalo, je tady závěrečný náhled na WorldSBK v roce 2022.

Závod o titul je pro Álvara Bautistu (Aruba.it Racing - Ducati) u konce, což znamená, že si může před víkendem odpočinout na Austrálii a Phillip Island. Naposledy na Phillip Islandu Bautista debutoval za tým Honda a z 16. místa na startovním roštu si odvezl dvě zasloužená umístění v první šestce, ale asi nejlépe si ho pamatujeme z jeho výrazného debutu s Ducati v roce 2019, kdy si dojel pro tři dominantní vítězství, z nichž to první bylo téměř o 15 sekund a největší suchý náskok v historii WorldSBK na Phillip Islandu. Zatímco o titul je postaráno, pozornost se obrací k šampionátu výrobců. Ducati stačí skončit mezi nejlepšími čtyřmi a v prvním závodě mají hotovo, zatímco šampionát týmů bude zajištěn, pokud na Pata Yamaha neztratí více než 34 bodů. V boji o čtvrté místo by měl mít práci týmový kolega Michael Ruben Rinaldi, který je o 34 bodů před Andreou Locatellim (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK). Překonání svého krajana o čtyři body mu zajistí celkově čtvrté místo.

Na druhém místě se zdá být rozhodnuto pro Topraka Razgatlioglua (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK), který se vzdává koruny po pouhé jedné sezoně. Před svým rivalem o titul Vicešampióna Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK) má náskok 37 bodů, a pokud si tento odstup udrží, obsadí druhou pozici. Razgatlioglu má na Phillip Islandu dobrou bilanci a s Yamahou si připsal úžasné premiérové vítězství, čímž se dostal na druhé nejtěsnější pódium WorldSBK všech dob. Odstupující mistr světa chce sezonu zakončit ve velkém stylu, ale ví, že kombinace jeho soupeřů a jejich motocyklů bude těžká. Týmový kolega Locatelli má matematickou šanci na celkové čtvrté místo v šampionátu, ale reálně se bude snažit získat páté místo v pytli, přičemž na sedmé místo má náskok pouhých 15 bodů.

Jonathan Rea, který je na třetím místě a jde do svého "druhého domácího kola" sezony, je zapsán jako ten, kdo usiluje výhradně o vítězství v závodě, a i když si je vědom toho, že vítězství nebude znamenat, že se on a jeho tým Kawasaki nemusí snažit o zlepšení, je to něco, čeho bude chtít dosáhnout. Šest vítězství na "Ostrově" pro Reu znamená, že je na dostřel od vyrovnání rekordu Troye Corsera, který na tomto okruhu vyhrál sedmkrát, ale ví, že to bude těžké. Vítězství v Superpole Race v roce 2020 je jeho jediným vítězstvím v posledních osmi závodech a bude doufat, že se mu podaří ukončit vítězné sucho, zatímco jeho týmový kolega Alex Lowes je posledním vítězem na této trati, když v roce 2020 udržel Reu v boji o vítězství ve druhém závodě. V průběžném pořadí je šestý, 11 bodů za Locatellim, který se na Phillip Islandu představí poprvé na motocyklu WorldSBK.

O osmou příčku v šampionátu se hraje, i když možná už ji má v kapse Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team), který má o bod více než zraněný Iker Lecuona (Team HRC). Pro Reddinga, který se na Phillip Island vrací poprvé od svého debutového víkendu ve WorldSBK, kde v roce 2020 získal s Ducati tři pódia, je to velký víkend. Redding je vedoucím jezdcem BMW v šampionátu, a zatímco to už má jisté, bude doufat, že německého výrobce posune na čtvrté místo v šampionátu výrobců. Týmový kolega Michael van der Mark bojoval v roce 2020 o vítězství na strojích Yamaha a bude se snažit dobře zakončit sezonu 2022 a také pomoci BMW ke čtvrtému místu.

Po zranění Iker Lecuona, které utrpěl ve druhém tréninku na okruhu Mandalika, klesl Španěl na deváté místo v pořadí a na Reddinga ztrácí jeden bod. Lecuona má za sebou hvězdnou první sezónu v sedle Hondy a má na kontě pódia a spoustu umístění v první pětce, ačkoli jeho účast o nadcházejícím víkendu je značně diskutabilní. Naděje Hondy spočívají v Xavi Viergeovi (Team HRC), který se zdá být jistý, že se udrží v první desítce šampionátu. Jeho cílem bude překonat BMW a pokusit se získat pro Hondu čtvrté místo na okruhu, který dobře zná z dob svého působení v mistrovství světa Moto2. Španěl na této trati v roce 2018 získal třetí místo na stupních vítězů, stejně jako předloni páté místo. Mohl by o tomto víkendu dále využít aktualizace superkoncese Hondy?

Axel Bassani (Motocorsa Racing), který už byl korunován nejlepším nezávislým jezdcem pro rok 2022, je sedmý a od šestého Lowese ho dělí pouhé čtyři body a od pátého Locatelliho jen 15 bodů. Bassani v roce 2022 ve WorldSBK vyniká a s týmem Motocorsa Racing předvádí perfektní výkony. Na Phillip Islandu je to však Bassaniho premiéra, takže možná nebude tak daleko vpředu, jak jsme to viděli dříve. Dalším nezávislým jezdcem je Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), který se připravuje na poslední víkend se svým týmem na dráze, kde to všechno začalo. Loris Baz (Bonovo Action BMW) je o 17 bodů za Gerloffem, ale na Phillip Islandu se mu vždy daří, protože to byla poslední trať, na které v roce 2020 vedl závod. Philipp Oettl (Team Goeleven) po vyloučení z druhého závodu na Mandaliku doufá, že bude na finále sezony zpět dostatečně fit, zatímco za ním je Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing), Francouz jede do Austrálie na své poslední kolo s týmem Manuela Puccettiho.

Celkově šestnáctý Eugene Laverty (Bonovo Action BMW) se chystá na emotivní poslední kolo své kariéry a bude se chtít rozloučit s kariérou na okruhu, kde v roce 2014 naposledy zvítězil s týmem Suzuki. Xavi Fores (BARNI Spark Racing Team) má Lavertyho na dohled a v Austrálii už dříve skončil na stupních vítězů, zatímco je těsně před Kohtou Nozanem (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), který se rovněž připravuje na své poslední kolo ve WorldSBK předtím, než se v roce 2023 přesune do mistrovství světa Moto2. Hafizh Syahrin (MIE Racing Honda Team) a jeho týmový kolega Leandro Mercado doufají v další body před koncem sezony, zatímco Oliver Konig (Orelac Racing VerdNatura), který se stal 587. různým jezdcem, který získal body v historii WorldSBK, bude doufat, že v tomto trendu bude pokračovat i při svém debutu ve WorldSBK na Phillip Islandu.

ČASOVÝ PLÁN VÍKENDU V AUSTRÁLII
Všechny časy jsou v Středoevropském čase


Pátek 18. listopadu 2022
00:30-01:15 – WorldSSP 1. volný trénink
01:30-02:15 – WorldSBK 1. volný trénink
05:00-05:45 – WorldSSP 2. volný trénink
06:00-06:45 – WorldSBK 2. volný trénink

Sobota 19. listopadu 2022
00:50-01:20 – WorldSBK 3. volný trénink
02:25-02:45 – WorldSSP Tissot Superpole
03:10-03:25 – WorldSBK Tissot Superpole
04:30 – WorldSSP 1. závod na 18 kol
06:00 – WorldSBK 1. závod na 22 kol

Neděle 20. listopadu 2022
00:30-00:45 – WorldSBK Warm Up
00:55-01:10 – WorldSSP Warm Up
03:30 – WorldSBK Tissot Superpole Race na 10 kol
04:30 – WorldSSP 2. závod na 18 kol
06:00 – WorldSBK 2. závod na 22 kol

WorldSBK v číslech
374-377 V posledním závodě sezony Jonathan Rea vyrovná rekordní počet startů Troye Corsera, 377, který vytvořil před 11 lety v Portimau.
200 Rea si připsal 200. pódium za Kawasaki (Indonésie 2. závod)
68 Ducati nasbírala na Phillip Islandu 68 umístění na stupních vítězů: to je třetí nejvyšší hodnota v historii pro výrobce na dané trati po 89 pódiích, které sami vybojovali na okruhu Misanu a 81 v Assenu.
29-30 Alvaro Bautista potřebuje jen jedno pódium, aby se stal druhým jezdcem v historii s minimálně 30 pódii za sezónu. Nyní je na 29 pódiích: Jonathan Rea zaznamenal 34 v roce 2019 a 30 v roce 2021.


Průběžné pořadí WorldSBK 2022
1. Alvaro Bautista (SPA, Ducati) 553 bodů
2. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 487 bodů
3. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 450 bodů
--------------------------
28. Oliver König (CZE, Kawasaki) 1 bod


Další články sekce WSBK