KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

První den testu nejrychlejší Razgatlioglu

Foto: Dorna World Organization
První den testu nejrychlejší Razgatlioglu
20.02.2023
 

Šampion z roku 2021 Toprak Razgatlioglu byl nejrychlejším jezdcem úvodního dne oficiálního testu navzdory pádu v dopoledním tréninku, zatímco Rea a Bautista také havarovali.


První den oficiálního testu mistrovství světa superbike na okruhu Phillip Island Grand Prix byl dramatický, protože Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) zajel nejlepší čas o 0,099 sekundy navzdory havárii v dopoledním tréninku, zatímco všichni tři jezdci "titánského tria" z roku 2022 v úvodní den havarovali. Den byl narušen pěti červenými vlajkami, ale týmy a jezdci přesto dokázali v předposlední den testování před zahájením sezony 2023 na stejném místě absolvovat smysluplné jízdy.

Přestože se jednalo o testovací den, v Austrálii se odehrávala dramata všude, kam jste se podívali, protože bylo vyvěšeno pět červených vlajek, z nichž několik bylo vyvěšeno kvůli husám v blízkosti trati. "Titánská trojice" prožila drama. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) i Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) spadli ve 4. zatáčce ve 2. FP přibližně ve stejnou dobu, zatímco Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) měl v 10. zatáčce 1. FP pád, po kterém zbývalo jen několik minut ježdění.

Navzdory havárii v FP1 se Razgatlioglu, šampion z roku 2021, dokázal v FP2 odrazit a s časem 1'30,674 se dostal na první místo v časové tabulce dvouhodinového tréninku a tento čas mu také stačil na první místo v kombinované klasifikaci prvního dne. Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing - Ducati) byl druhý a o 0,099 sekundy pomalejší než Razgatlioglu, ale dokázal skončit před týmovým kolegou Bautistou na třetím místě, který na Razgatlioglua ztratil 0,134 sekundy. Šestinásobný šampion Rea obsadil čtvrté místo poté, co zajel čas 1'30,889, přičemž Rea byl prvním jezdcem, který zajel kolo pod hranicí 1'30 minuty.

Během prvního dne testu v Austrálii zazářilo několik jezdců nezávislých týmů, z nichž čtyři skončili v první desítce za Andreou Locatellim (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) na pátém místě. Locatelli se dostal na první místo v FP1 s časem 1'31,008 a ve FP2 se mu ho nepodařilo překonat a jeho čas stačil na páté místo. Německý jezdec Philipp Oettl (Team GoEleven) obsadil šesté místo a byl nejlepším nezávislým jezdcem na své Ducati, když zajel o 0,921 sekundy pomaleji než Razgatlioglu, zatímco domácí hrdina Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) byl sedmý a za Oettlem zaostal jen o 0,005 ssekundy.

Nováček u BMW Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) byl nejrychlejším jezdcem BMW prvního dne, když zajel čas 1'31,671. Američan svůj čas mezi prvním a druhým tréninkem zlepšil o sekundu, zatímco nováček Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) byl devátý, když zajel nejlepší čas 1'31,728. Tovární jezdec BMW Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) uzavřel první desítku, když zajel kolo přibližně o desetinu pomaleji než Aegerter.

Iker Lecuona z týmu HRC byl při své první návštěvě Phillip Islandu ve WorldSBK po tom, co kvůli zranění vynechal závěrečné kolo sezony 2022, nejlépe umístěným jezdcem Teamu Honda v prvním dni, když obsadil 11. místo. Jeho čas 1'31,904 byl o více než desetinu rychlejší než čas nováčka Danila Petrucciho (Barni Spark Racing Team) na 12. místě, přičemž Ital zaostal za Razgatliogluovým tempem o téměř 1,5 sekundy. Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) obsadil 13. místo a první patnáctku uzavřeli Axel Bassani (Motocorsa Racing) a Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK).

Francouz Loris Baz (Bonovo Action BMW) obsadil na svém stroji M 1000 RR 16. místo se ztrátou 1,619 sekundy na Razgatliogluův čas, ale jen 0,015 sekundy na umístění v první desítce. Šampion z roku 2013 Tom Sykes (Kawasaki Puccetti Racing) byl sedmnáctý, Xavi Vierge (Team HRC) osmnáctý a Oliver König (Orelac Racing MOVISIO) devatenáctý. Nováček Lorenzo Baldassarri (GMT94 Yamaha) obsadil při své první návštěvě Phillip Islandu na stroji Yamaha YZF R1 20. místo, zatímco dvojice Hafizh Syahrin a Eric Granado z týmu MIE Racing Honda obsadila 21., resp. 22. místo. Granado měl zhruba 40 minut před koncem tréninku pád v 12. zatáčce, ale po vyšetření v lékařském centru byl prohlášen za zdravého.


Další články sekce WSBK