KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Rea si připsal další pódiové umístění

Foto: Kawasaki
Rea si připsal další pódiové umístění
09.10.2022
 

Kratší než očekávaný úvodní závod WorldSBK v Portimau přinesl Jonathanu Reovi třetí místo, jeho týmový kolega z KRT Alex Lowes byl po 14 kolech 4,592 km dlouhého okruhu v Portugalsku pátý.


Jonathan Rea byl ve skvělé formě dlouho před začátkem odloženého a následně zkráceného prvního závodu WorldSBK na okruhu Algarve v portugalském Portimau. Svým pátým letošním vítězstvím v Superpole a čtyřicátým v kariéře si zajistil nový nejlepší čas trati 1'39,610. Rea překonal předchozí rekord, přestože tento víkend nebyly k dispozici kvalifikační pneumatiky SCQ pro všechny jezdce. Rea následně dobře odstartoval z pole position a vedl prvních pět kol, dokud ho nepředjel pozdější vítěz závodu Toprak Razgatlioglu. Pět kol ze čtrnácti před koncem se k němu přiblížil Alvaro Bautista, který pak vyjel z dráhy a umožnil Reovi, aby se na krátkou dobu znovu prosadil na druhé místo. V dalším kole ho opět předjel Bautista na cílové rovince a nakonec skončil pod vlajkou třetí.
Alex Lowes byl v Superpole ve velmi dobré formě a s časem 1'39,859 se připojil k Reovi v novém klubu "pod 1,40" - což stačilo na třetí místo na startovním roštu. Lowes byl v cíli prvního kola druhý, ale v dalším kole byl čtvrtý. V cíli byl nakonec pátý, když celou dobu bojoval s Axelem Bassanim. Alexe v dalším silném souboji v blízkosti čela závodního pole dělilo od umístění v první čtyřce pouhých 0,091 sekundy.

Jonathan Rea
„Kolo v Superpole bylo neuvěřitelné. Když měla motorka přilnavost, měl jsem pocit, že jsem z toho kola dostal všechno. Až na malý smyk v poslední zatáčce to bylo perfektní. Bylo hezké toho dosáhnout, a když závodíte vepředu, je takový start z pole position vším. Měl jsem dobrý start, se kterým jsem byl spokojený. Zvolil jsem tvrdší variantu zadní pneumatiky s tužší konstrukcí, což bylo po včerejším tréninku pro dlouhý závod v plánu. Věděl jsem, že bude potenciálně konkurenceschopnější než pneumatika SC0. Když se závod změnil na 14 kol, a ne na 21, trochu to změnilo naši strategii. Drželi jsme se svého a závodili na tvrdší variantě. Zpětně viděno jsem jen trochu postrádal přilnavost, zejména v prostřední části závodu, kdy přišel první pokles pneumatiky. Udělal jsem pár drobných chyb a Toprak toho využil a trochu poodjel. Pak se blížil Alvaro, který měl dobré tempo. Nemohl jsem s ním bojovat, protože mi ve čtvrtém sektoru a na začátku prvního sektoru sebral hodně času. Jel jsem na hranici svých možností, jen abych si udržel náskok.“

Alex Lowes
„V Superpole jsem chtěl jet pod 1'40, takže to bylo opravdu dobré. Myslím, že kdykoli jedete s Johnnym, Toprakem nebo Alvarem, jede se vám docela dobře. V závodě jsem měl dobrý start, ale s plnou nádrží paliva jsem na začátku bojoval s brzděním. V samotném závodě jsem se cítil docela dobře a měl jsem slušné tempo. Možná v šestém, sedmém, osmém kole jsem si říkal, že bych měl trochu zvolnit, protože se mi opotřebovávala zadní pneumatika. V závěru jsem opět nabral sílu a svedl jsem dobrý souboj s Axelem. Doufejme, že se nám podaří pro neděli trochu zlepšit brzdění, abych mohl trochu více bojovat. Upřímně řečeno, bez tohoto souboje jsem cítil, že moje tempo je o něco rychlejší, docela silné. Protože jsme jeli z plánovaných 21 kol na 14, změnil jsem volbu přední pneumatiky. Přešel jsem na SC1, abych měl trochu větší přilnavost. Myslím, že to byla dobrá volba.“
 


Další články sekce WSBK