KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Tom Sykes se vrací do světa

Foto: Kawasaki
Tom Sykes se vrací do světa
11.11.2022
 

Britský jezdec Tom Sykes se po jedné sezoně v BSB v roce 2023 vrátí do WorldSBK, závodit bude na Puccettiho Kawasaki.


Přestože do konce sezony 2022 zbývají ještě dvě kola, oči se již začínají upírat k roku 2023 v MOTUL FIM Superbike World Championship a další část jezdecké sestavy pro příští rok je na svém místě. Mistr světa z roku 2013 Tom Sykes, který se po roční pauze vrací do WorldSBK, bude ve WorldSBK opět závodit na strojích Kawasaki poté, co podepsal smlouvu na závodění za nezávislý tým Kawasaki Puccetti Racing.
Sykes debutoval ve WorldSBK v roce 2008 jako jezdec na divokou kartu v Brands Hatch a Donington Parku, kde ve všech třech závodech získal body a v Doningtonu získal druhé místo na stupních vítězů. V roce 2009 získal Sykes stálé místo a okamžitě se dostal do první desítky šampionátu, když obsadil celkově deváté místo. V roce 2010 získal ve své první sezoně s týmem Kawasaki Racing první ze svých rekordních 51 pole position.
Právě tento tým pomohl Sykesovi k úspěchu ve WorldSBK, když v roce 2011 poprvé vyhrál na Nürburgringu a v sezóně 2012 skončil druhý o pouhých 0,5 bodu za Maxem Biaggim z Aprilie. Osmnáct umístění na stupních vítězů z 27 závodů, včetně devíti vítězství, pomohlo Sykesovi k zisku titulu v roce 2013 a jen těsně mu unikl zisk dvou titulů, protože v roce 2014 získal korunu Sylvain Guintoli o šest bodů před Sykesem. Sykesovi se dařilo získávat pódia, vítězství i umístění na stupních vítězů a do svého odchodu od Kawasaki na konci roku 2018 získal pro japonského výrobce 34 vítězství.
V roce 2019 následoval přestup do týmu BMW Motorrad WorldSBK a rodák z Huddersfieldu získal čtyři pódia na cestě k osmému místu v šampionátu. Přestože sezonu 2020 zahájil pole position na Phillip Islandu, padesátou v kariéře, Sykes v té sezoně na stupně vítězů nezavítal, ačkoli v poslední sezoně s BMW v roce 2021 získal dvě pódia; obě v Donington Parku. Po roce závodění se stroji Ducati v britském šampionátu superbiků se Sykes v roce 2023 vrátí ke Kawasaki a WorldSBK s týmem Kawasaki Puccetti Racing. Znovu se tak spojí kombinace jezdce a výrobce, která se v minulosti ukázala jako velmi úspěšná, když Sykes v letech 2012 až 2017 skončil v každém ročníku šampionátu v první trojce.

Tom Sykes
„Jsem opravdu šťastný, že se přidávám ke Kawasaki Puccetti Racing a vracím se do paddocku WorldSBK. Už léta na mě dělá dojem způsob, jakým Manuel Puccetti řídí svůj tým, a mentalita, s níž jde do závodů, a samozřejmě také týmová infrastruktura. Všechny tyto aspekty znamenají, že jsem před závodní sezónou 2023 velmi motivován. Mám také další příležitost v tom, že budu opět součástí rodiny Kawasaki a navážu tak na vztah, který byl vždy velmi pevný. Nemohu se dočkat, až začnu pracovat na tomto projektu a poznám celý tým.“

Manuel Puccetti
„Je pro mě a celý tým opravdu velkým potěšením přivítat mistra světa, jakým je Tom Sykes. Jsem si jistý, že se společně můžeme učit a růst a také využít jeho významné zkušenosti z testování, aby naše Ninja byla ještě konkurenceschopnější. S jezdcem jeho kalibru nemůže být naším cílem nic menšího než první pětka. Už jsme si domluvili plán testů, který začne v prosinci v Jerezu, kdy začneme naši Ninju formovat kolem Toma. Poté budeme pokračovat testy v aerodynamickém tunelu a dalšími testy na okruhu v lednu. Celý tým je velmi nadšený, že může přivítat tak špičkového jezdce, jako je Tom. Chtěl bych také poděkovat Lucasi Mahiasovi za čtyři roky, které jsme spolu strávili. V Supersportech jsme si užívali úspěchů a spokojenosti, zatímco v Superbiku jsme se i přes celkově pozitivní výkony museli potýkat s některými zraněními, která nám zabránila dosáhnout takových výsledků, jaké by si on i náš tým zasloužili. Přejeme Lucasovi vše nejlepší do zářné budoucnosti.“
 


Další články sekce WSBK