KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

WorldSBK dorazil na úpatí argentinských And

Text: Marek Okno, zdroj: Dorna WSBK Organization, foto: Dorna WSBK Organization
WorldSBK dorazil na úpatí argentinských And
21.10.2022
 

San Juan se rozzáří za zvuků akce World Superbike, protože vášnivé publikum, dramatická kulisa a divoké dění na trati slibují velkolepé argentinské kolo Motul FIM Superbike 2022.


Honba za zlatem v mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2022 se ocitla v zemi stříbra, protože desáté kolo sezony se jede na okruhu Circuito San Juan Villicum na úpatí And v Argentině. Argentinské kolo Motul je vždy velkolepou událostí, v neposlední řadě pro své dechberoucí kulisy a vášeň, která vyzařuje z naplněných tribun. Šampionát nelze v Jižní Americe uzavřít, ale může to být klíčové kolo, které rozhodne o výsledku, protože nyní více než kdy jindy potřebují pronásledovatelé velké výsledky před finálem v Indonésii a Austrálii.

Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati), vítěz při svém debutu v San Juanu a vítěz čtyř z posledních šesti závodů v roce 2022, je před letošní cestou do Argentiny favoritem. Španěl je ve skvělé formě a díky svým předchozím zkušenostem s Ducati na této trati by měl opět bojovat o vítězství v průběhu celého víkendu. Rychle popírá, že by to byla další show ve stylu Barcelony, ale uspořádání San Juanu - s dlouhou rovinkou - naznačuje, že by to mohl být další silný víkend pro Bautistu a Ducati, i když jeho soupeři o titul budou chtít ve zbytku kola dohnat spoustu času. Týmový kolega Michael Ruben Rinaldi se rychle postavil proti Bautistově popírání dominance Ducati a otevřeně řekl, že 1-2 by mohlo být možné. Rinaldi v Argentině ještě nestál na stupních vítězů, ale letošní stupně vítězů by mohly posílit šance jeho týmového kolegy na titul.

Úřadující mistr světa Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK), který pronásleduje Bautistu, ví, že musí před posledními dvěma koly roku 2022 snížit ztrátu na šampiona. Ta v současné době činí 56 bodů, když v Portimau s pouhými třemi body plus v žádném případě nestačilo na snížení. Razgatlioglu byl v Argentině v roce 2021 dvojnásobným vítězem, nicméně je jediným jezdcem, který tam za Yamahu skončil na stupních vítězů, takže bude - stejně jako během úvodních dvou závodů v Portimau - schopen tento rozdíl zvládnout? Od zařazení Argentiny do kalendáře WorldSBK se po tomto kole nikdy nestalo, že by se změnilo vedení šampionátu - pro Razgatlioglua by to mohlo být nejkritičtější kolo roku 2022. Týmový kolega Andrea Locatelli pokračuje v hledání návratu na stupně vítězů, loni byl v San Juanu nejlépe šestý: může svému týmovému kolegovi pomoci?

Ještě kritičtější kolo je to pro Jonathana Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), který je nejúspěšnějším jezdcem v Argentině od doby, kdy se tam začalo závodit. Sucho po vítězstvích se datuje od Estorilu a naposledy se ho nepodařilo ukončit v Portimau, přičemž tři třetí místa byla něco, co Rea přiznal, že je v současné době "realitou". Loni prudce zabojoval na cestě za dvěma druhými místy, Reaova ztráta na vedoucí pozici v šampionátu je 82 bodů, což je nejvíce od jeho příchodu ke Kawasaki. Cíl v podobě sedmého titulu mistra světa se pro rok 2022 vzdaluje, ale tohle je Jonathan Rea, jezdec, který vždy věří postupu, a dokud to čísla neřeknou, nikdy neřekne, že je konec. Do konce sezony zbývá devět závodů a je třeba monumentálního návratu. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) doufá, že bude po ruce, aby v případě potřeby pomohl, když se na argentinském okruhu bude hnát za prvním stupínkem vítězů.

Pro jezdce týmu Honda ve složení Iker Lecuona (Team HRC) a jeho týmový kolega Xavi Vierge to bude zcela nová zkušenost, protože ani jeden z nich tento okruh ještě nenavštívil. Souboj mezi Hondou a BMW v průběžném pořadí se také vyostřuje, protože Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team) se přibližuje. Lecuona ve dvou závodech v Portimau nebodoval, což je vzhledem k jeho předchozí znalosti okruhu a předsezónnímu testování obzvlášť zvláštní. Pro Viergeho to bylo slibnější a 25letý Španěl si dokázal v delších závodech dojet pro dvě osmá místa, čímž možná odstartoval pozdní útok na ukončení sezony před svým týmovým kolegou, ačkoli Lecuona má před ním náskok 48 bodů. V loňském roce bylo v Argentině nejlepším výsledkem Hondy desáté místo, čehož na této trati dosáhli šestkrát.

V již zmíněném táboře BMW bude veškerá pozornost upřena na Scotta Reddinga, který v Argentině - po ošemetné Barceloně a Portimau - usiluje o návrat na stupně vítězů, kde je posledním vítězem. Dominantní vítězství v roce 2021 s Ducati, to je okruh, na kterém je Redding silný, a bude doufat, že to tak zůstane i s M1000RR. Týmový kolega Michael van der Mark předvedl v Portimau strhující jízdu polem z 20. na 8. místo v Superpole Race, což je záblesk starého kouzla, které měl Nizozemec před zraněním. Je to jezdec, který loni zajistil BMW v Argentině nejlepší výsledek v podobě pátého místa. Dokáže ho on nebo Redding vylepšit?

Do země stříbra míří Axel Bassani (Motocorsa Racing), který je i nadále lídrem v hodnocení nezávislých jezdců, přestože mu pád v posledním závodě v Portimau ukončil sérii 26 po sobě jdoucích umístění v závodě. Bassani loni bojoval o vítězství v Argentině, která byla také dějištěm jeho prvního a dosud jediného startu z první řady po Superpole. Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) je další na 11. místě a na první desítku celkového pořadí, kterou okupuje Vierge, ztrácí pouhých deset bodů. Loris Baz (Bonovo Action BMW) se do Argentiny vrátí poprvé od roku 2019, jen tři body za Gerloffem, zatímco Philipp Oettl (Team Goeleven) doufá, že využije silných stránek Ducati a vrátí se do první desítky. Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) pokračuje v honbě za první desítkou od Magny-Cours, zatímco pro Eugena Lavertyho (Bonovo Action BMW) to bude poslední návštěva San Juanu v roli jezdce.

Na obzoru jsou také prozatím poslední tři kola WorldSBK Kohty Nozaneho (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), který bude doufat v umístění v první desítce před koncem roku 2022, zatímco Hafizh Syahrin (MIE Racing Honda Team) se San Juanu postaví poprvé. To samé se nedá říci o domácím týmovém kolegovi Leandru 'Tati' Mercadovi, přičemž argentinský jezdec doufá, že se před partyzánským domácím publikem vrátí na bodované pozice. Pro Mercada to byla ošemetná sezona, a tak bude doufat, že se mu doma podaří dosáhnout vrcholu roku 2022. Oliver König (Orelac Racing VerdNatura), který pokračuje v honbě za svými prvními body ve WorldSBK, závodí v San Juanu poprvé. Kromě toho je další novinkou návrat Xaviho Forese (BARNI Spark Racing Team) do WorldSBK místo Lucy Bernardiho, zatímco Roberto Tamburini (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) a Christophe Ponsson (Gil Motor Sport-Yamaha) ukončili sezonu po evropských kolech. Marco Solorza (TPR Team Pedercini Racing) se po 12 měsících od svého debutu na divokou kartu vrací do WorldSBK a připojuje se k týmu Pedercini Kawasaki.

Top 3 celkového pořadí WorldSBK 2022:
1. Alvaro Bautista (SPA, Ducati) 448 bodů
2. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 392 bodů
3. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 366 bodů

Top 4 WorldSBK v číslech
82 - 82 bodů ztráty na vedoucí pozici v šampionátu je největší ztráta Jonathana Rea od jeho nástupu do týmu Kawasaki Racing.
8x8 - V osmi závodech, které se zde jely, vystoupilo na stupně vítězů osm jezdců: Jonathan Rea (8); Toprak Razgatlioglu (7); Marco Melandri, Alvaro Bautista, Scott Redding (2); Xavi Fores, Chaz Davies, Michael Ruben Rinaldi (1).
2 - S indonéskou Mandalikou se jedná o jednu ze dvou tratí v aktuálním kalendáři, na které Kawasaki ještě nezaznamenala pole position.
3x5 - Toprak Razgatlioglu skončil třetí ve více než polovině svých závodů v San Juanu: v pěti z osmi.

Časový plán WSBK v Argentině
všechny časy jsou převedeny do našeho, středoevropského letního času

Pátek 21. října 2022
14:30-15:15 > WorldSSP – volný trénink č. 1
15:30-16:15 > WorldSBK - volný trénink č. 1
19:00-19:45 > WorldSSP - volný trénink č. 2
20:00-20:45 > WorldSBK - volný trénink č. 2

Sobota 22. října 2022
15:00-15:30 > WorldSBK - volný trénink č. 3
16:25-16:45 > WorldSSP - superpole
17:10-17:25 > WorldSBK - superpole
18:30 > WorldSSP - závod č. 1
20:00 > WorldSBK - závod č. 1

Neděle 23. října 2022
15:00-15:15 > WorldSBK – wam up
15:25-15:40 > WorldSSP - wam up
17:00 > WorldSBK - superpole race
18:30 > WorldSSP - závod č. 2
20:00 > WorldSBK - závod č. 2


Další články sekce WSBK