Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.

WorldSBK míří do Portimaa

Text: Marek Okno, zdroj: Dorna WSBK Organization, foto: Pirelli
06.10.2022

Poslední evropská destinace sezony by mohla přinést ještě jeden zvrat před odjezdem WorldSBK do zámoří.

Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2022 dorazilo na Autodromo Internacional do Algarve, kde se jede deváté kolo sezony, portugalské kolo Pirelli. Rok 2022 byl zatím pro všechny uchazeče o titul nahoru a dolů a zvlněné terény Portimaa slibují, že se to tento víkend ještě zopakuje. Závěrečný evropský podnik roku, který je vždy klasikou v kalendáři a který vždy přináší velkolepé závody, bude svědkem titánské bitvy na čele.

Po úžasném hattricku v Barceloně přijíždí Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) do Portimaa po jednom z nejdůležitějších kol dosavadní sezony. Ve skvělé formě se nachází po víkendu v Katalánsku, má 59bodový náskok před svým nejbližším soupeřem, a to bude v Portimau, na trati, kde je zřejmě méně pravděpodobné, že bude tak dominantní. Bautista, který v roce 2019 zvítězil díky své odvaze a odhodlání, ví, že Portimao by mohlo být kolem, kde mu soupeři vrátí úder, ačkoli bude chtít využít výhodu Ducati na cílové rovince. Týmový kolega Michael Ruben Rinaldi se dostává do formy v pravý čas, další pódium v Barceloně připravilo Bautistu o body jeho soupeře. Rinaldi ve WorldSBK ještě nestál na stupních vítězů v Portimau.

Musí to být kolo, ve kterém Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK) povede k ukrojení Bautistovy bodové ztráty. V průběhu roku 2022 jsme byli mnohokrát svědky toho, že bodové výkyvy se dějí ve velkém, ale pouhá čtyři kola před koncem je 59 bodů značný úkol. Úřadující mistr světa vyhrál v Portimau v STK600, STK1000 a od roku 2021 i ve WorldSBK, kde vyhrál napínavý závod 1. kola. Podaří se mu v roce 2022 znovu aktivovat kouzlo? Jeho týmový kolega Andrea Locatelli je dvojnásobným vítězem WorldSSP v Portimau a loni získal pódium ve 2. závodě WorldSBK a o tomto víkendu potřebuje získat zpět důležité body v boji o celkové čtvrté místo.

S 13 vítězstvími a 21 umístěními na stupních vítězů, a protože na této trati debutoval v roce 2008 ve WorldSBK, má Portimao zvláštní postavení v srdci Jonathana Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Ulsterman je na zvlněném portugalském závodišti nejúspěšnějším jezdcem na startovním roštu a bude doufat, že na ně tento víkend naváže. Reovo vítězné sucho se táhne od poslední návštěvy World Superbike v Portugalsku v Estorilu, tedy od třetího kola, ale v roce 2021 Rea v Portimau zvítězil. On a Razgatlioglu sice bojují proti sobě, ale budou muset "spolupracovat", aby snížili ztrátu na Bautistu. Týmový kolega Alex Lowes byl v Barceloně na stupních vítězů a o tomto víkendu to chce zopakovat.

Iker Lecuona (Team HRC), který se v celkovém pořadí šampionátu posunul na osmé místo a v Barceloně poprvé v kariéře získal pole position, bude doufat, že se v závodech vrátí do první pětky. Šesté místo bylo jeho nejlepším výsledkem v minulém závodě, přestože startoval z pole position, a Lecuona tak možná touží po dalším umístění. V Portimau testoval již dříve v tomto roce a z působení na tomto okruhu v MotoGP má bodový zisk. Po pěkném umístění v první šestce ve druhém závodě v Barceloně a získání nejvyššího ocenění pro Hondu, Xavi Vierge doufá, že ještě více zvýší vyhlídky Hondy, protože japonský výrobce ztrácí na BMW v pořadí šampionátu výrobců pouhých pět bodů.

Když už mluvíme o BMW, v Barceloně to byla katastrofa: žádná první desítka v Superpole a nejlepší osmé místo v závodě Tissot Superpole. Budou se chtít vrátit k dobré formě na trati, na kterou mají šťastné vzpomínky - loni na mokré trati vyhráli s Michaelem van der Markem (BMW Motorrad WorldSBK Team). Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team) tam jede také dobře, v roce 2021 tam získal hattrick v podobě pódia, ale bude to pro něj nová výzva s BMW. Van der Markovi se také líbí Portimao, jeho nejúspěšnější okruh, spolu s Assenem, pokud jde o počet pódií se sedmi. Redding, který se nachází na 58 bodech od čtvrtého místa, má před sebou velký víkend, protože je v boji o titul osmý, zatímco van der Mark od svého návratu bodoval pouze dvakrát, přičemž třikrát závod nedokončil

Pokud jde o nezávislé jezdce, Axel Bassani (Motocorsa Racing) jasně potvrdil, že je v boji o stupně vítězů. Je celkově šestý, tři body za pátým Locatellim a 35 za čtvrtým Rinaldim. Po stupních vítězů v Barceloně bude Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) doufat, že se mu to podaří i v Portimau, protože na první desítku pořadí, kterou okupuje Vierge, ztrácí pouhých sedm bodů. Loris Baz (Bonovo Action BMW) si v Barceloně připsal dvě umístění v první desítce, ale nyní se vrací na okruh, kde loni jako náhradník stál na stupních vítězů. Philipp Oettl (Team Goeleven) je o 22 bodů zpět poté, co se při posledním závodě Superpole Race poprvé dostal do top 6 ve WorldSBK. Další v pořadí je Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) před Robertem Tamburinim (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team), který si v minulém závodě vyjel první desítku.

V Barceloně se výrazněji projeví Luca Bernardi (BARNI Spark Racing Team), který usiluje o návrat do první desítky, zatímco Eugene Laverty (Bonovo Action BMW) bude mít poslední "domácí" kolo, protože žije v Algarve. Kohta Nozane (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) je devatenáctý a bude potřebovat dobrý výsledek, aby se pokusil najít místo na startovním roštu WorldSBK 2023, protože přišel o místo kvůli přestupu Dominiqua Aegertera. Christophe Ponsson (Gil Motor Sport-Yamaha) je dvaadvacátý, před Hafizhem Syahrinem (MIE Racing Honda Team), který doufá, že se vrátí na trať, a jeho týmovým kolegou Leandrem Mercadem, který v roce 2021 na okruhu umístil motocykl do první desítky. Opět ve své první body bude doufat Oliver König (Orelac Nature Kawasaki). Leon Haslam (TPR Team Pedercini Racing), který byl loni v první řadě, je zpět na Pedercini Kawasaki. Na startovním roštu budou dvě divoké karty v čele s Jakem Gagnem (Fresh N Lean Progressive Yamaha Racing), Američan nedávno získal titul šampiona MotoAmerica a na startovní rošt WorldSBK se vrátí poprvé od roku 2018. Mohl by tento víkend na okruhu, který zná, překvapit? Spolu s ním se do akce vrátí Marvin Fritz (IXS - Yart - Yamaha).

WorldSBK v číslech
29 - Jonathan Rea je jediným jezdcem, který se zúčastnil všech 29 závodů WorldSBK v Portimau od vstupu této trati do šampionátu WorldSBK v roce 2008.
21/24 - V Portimau má Bautista první šanci vyrovnat svůj osobní rekord v počtu umístění na stupních vítězů v sezoně, který činí 24 z roku 2019 (nyní jich má 21).
21 - Start z první řady má v Portimau velký význam, protože odtud vzešlo 21 vítězství z 29 závodů.
12 - Dosud se v Portimau vystřídalo ne méně než 12 různých vítězů. Poslední dvě vítězství na tento seznam přidali Michael van Der Mark a loni Toprak Razgatlioglu.
3 - Alvaro Bautista drží sérii tří vítězství, což je jeho nejdelší série od legendární série 11 vítězství v řadě na začátku své nováčkovské sezóny 2019.