Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.

WSBK 2021 – na řadě je Navarra

Text: Marek Okno, zdroj Dorna WorldSBK Organizatin
19.08.2021

Dále do neznáma: Navarra vítá WorldSBK jako další nové teritorium.

V severním Španělsku se hraje o všechno, paddock WorldSBK se sjíždí do Los Arcos na 7. kolo sezony 2021.

Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2021 je v plném proudu a míří do druhé poloviny sezony, kdy se na okruhu Circuito de Navarra jede Pirelli Navarra Round. Tento areál byl otevřen v roce 2010 a je druhým novým dějištěm pro WorldSBK v řadě a zároveň pátým okruhem v řadě, který nebylo v kalendáři 2020. Díky jedné z nejrychlejších zatáček v kalendáři a spletitým sektorům je Navarra připravena přivítat napínavý souboj o titul šampiona mezi Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha s BRIXX WorldSBK), přičemž oba po 18 závodech dělí pouhé tři body.

Souboj o mistrovský titul je nejtěsnější po 18 závodech od roku 2004 a v roce 2021 nebude absolutně nouze o historické akce. Toprak Razgatlioglu v posledním kole v Mostě stáhl z náskoku Jonathana Rea 34 bodů, což znamená, že na něj ztrácí pouhé tři body. Razgatlioglu míří do Navarry, kde byl v testech rychlý a ví, že je na dostřel od vedení v šampionátu, i když se soustředí na závod, který má před sebou, a ne na pořadí. Podporu má také v silném týmovém kolegovi. Andrea Locatelli v posledních šesti závodech nevypadl z první pětky, když získal dvě pódia, jedno v Assenu ve druhém závodě a druhé v Mostě v prvním závodě. Vyrovnané podmínky v Navaře mohou Locatelliho nejen přivést do dalšího boje o první vítězství, ale zároveň odsunout na další místa Toprakovy soupeři v šampionátu.

Katastrofální Most má Jonathan Rea již za sebou, když během malé přestávky stiskl tlačítko reset, a poté se vrátil k testovacím povinnostem na okruhu Barcelona-Catalunya. Rea získal ze tří závodů v České republice 23 bodů, což je po loňských 20 bodech z Estorilu jeho druhý nejnižší počet bodů za víkend, a pokud chce zůstat v čele šampionátu, musí v Navaře zabrat. Když získal trojnásobné vítězství v Assenu a pak snášel potíže v Mostě, kyvadlo WorldSBK se kolo od kola divoce houpe, což přispívá k napínavosti a nepředvídatelnosti roku 2021. Týmový kolega Alex Lowes v Mostě závodil s fyzickými omezeními a v Navaře měl během testování tři pády během jednoho dne, takže bude doufat, že tyto dva aspekty jeho formy nenaznačují, jaký víkend ho čeká.

Jedním z hlavních příběhů, které přišly z České republiky, bylo, že Ducati a Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati) jsou zpět, přičemž britská hvězda získala v Mostě dlouho očekávané vítězství. Poté, co si na stupních vítězů podlomil kolena tím, že požádal svou přítelkyni o ruku, přichází Redding do Navarry v dobrém rozpoložení, protože se snaží ještě více snížit ztrátu 50 bodů, když ji naposledy snížil z 81. V cíli se mu podařilo získat první místo. Také týmový kolega Michael Ruben Rinaldi se bude snažit vrátit na stupně vítězů poté, co se v 1. a 2. závodě v Mostě, Ital probojoval na osmou, resp. jedenáctou pozici. Dokáže Ducati v Los Arcos využít své nedávné formy a dostat svou Panigale V4 R do ideálního provozního tempa?

BMW mělo v Mostě smíšený víkend, protože Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team) obsadil v prvním závodě solidní páté místo, zatímco návrat týmového kolegy Michaela van der Marka ze 17. na 7. místo ve druhém závodě dal německému výrobci také důvod k radosti. Stále si však ještě musí upevnit své místo v neustálém boji o stupně vítězů. S blížící se Navarou by to mohlo být místo, kde se skutečně prosadí. Sykes neustále vyzdvihuje pokrok, kterého tým dosáhl s motocyklem při červencovém testu v Navaře a uvádí to jako jeden ze zlomových bodů sezony 2021 a projektu M 1000 RR. On i van der Mark jezdili rychle a je cítit, že pokud oba zvládnou čistou jízdu ve volném tréninku, mohli by být v závodě soupeři své konkurenci.

Alvaro Bautista (Team HRC) naposledy ukázal na mosteckém autodromu sílu, když se jezdec Hondy vzpamatoval z chyby v prvním závodě a dojel šestý, zatímco ve druhém závodě bojoval po pomalém startu. Ve svém druhém "domácím podniku" sezony bude Bautista doufat, že nedávný test v Barceloně může jeho a Hondu posunout vpřed poté, co je v prvních šesti kolech sezony neustále trápily problémy s elektronikou. Týmový kolega Leon Haslam bude doufat, že vyrovnané podmínky ho mohou dostat dále do hry, a to zejména po dobrém barcelonském testu.

V bitvě nezávislých pilotů se začínají objevovat nová jména. Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) si užil klidný mostecký víkend a po prvním dni testování v Navarře v červenci byl na špici. Byl to však Axel Bassani (Motocorsa Racing), kdo si v Mostě připsal svůj nejlepší výsledek v historii, když v prvním závodě skončil pátý. Bassaniho potenciál je vysoký a s každým závodem roste jeho postavení - mohl by tento víkend překvapit směrem dopředu? Do akce se vrátí Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing), zatímco Tito Rabat (Barni Racing Team) bude doufat, že se mu na druhém domácím podniku roku podaří postoupit vpřed.

Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) je v šampionátu šestnáctý a vrací se na trať, na které během testování havaroval, což mělo za následek zlomený prst. Isaac Viñales (ORELAC Racing VerdNatura) chce i nadále klepat na dveře první desítky, zatímco účast Eugena Lavertyho (RC Squadra Corse) bude teprve potvrzena. Dalšími jsou Jonas Folger (Bonovo MGM Racing), Christophe Ponsson (Gil Motor Sport Yamaha) a Leandro Mercado (MIE Racing Honda Team), přičemž Mercado se vrací po pozitivním testu na COVID-19, který ho vyřadil z Mostu. Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) a jeho týmový kolega Jayson Uribe doplňují plnohodnotné účastníky, zatímco Suzuki se vrací na startovní rošt WorldSBK se španělským jezdcem Superbike Naomichi Uramotem na divokou kartu, což znamená, že na startu je šest výrobců.

5 klíčových statistik před závodem Pirelli Navarra Round

5000
Jonathan Rea se díky bodům získaným v Mostě stal prvním jezdcem, který ve své kariéře získal více než 5000 bodů a nyní je na čísle 5015,5. Na svého nejlepšího soupeře Troye Corsera, který má 4021,5 bodu, získává téměř 1000 bodů.

4
Čtyři závody v řadě na stupních vítězů pro Scotta Reddinga. Jedná se o jeho nejlepší sérii od loňského senzačního debutu, kdy se v prvních šesti závodech umístil na stupních vítězů, ve čtvrtém (Jerez/1) poprvé zvítězil a poprvé vedl šampionát.

4
Alvaro Bautista má na kontě čtyři bodované závody v řadě, což je jeho nejlepší výsledek od doby, kdy byl sedm závodů po sobě na bodovaných pozicích od 1. závodu v San Juan 2019 do 1. závodu na Phillip Islandu 2020.

6
Jonathan Rea dosud zaznamenal šest po sobě jdoucích pole position.

56
Navarra je 51. tratí v historii WorldSBK, jede se po předchozím debutantu - Autodromu Most.