KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Zklamání u Hondy

Foto: Honda
Zklamání u Hondy
24.04.2023
 

Xavi Vierge a Iker Lecuona v Assenu vypadli v boji o první šestku.


Team HRC a jezdci Iker Lecuona a Xavi Vierge v neděli na nizozemském okruhu TT Assen dokončili třetí kolo mistrovství světa superbiků 2023. Bohužel to nebyl jejich den, oba tovární jezdci z odpoledního závodu na 21 kol vypadli, zatímco bojovali v první desítce.
Než se jezdci připravili na druhý závod, vyrazili na sprintový závod Superpole Race. Podmínky byly chladné a slunečné (teplota vzduchu 14°C, teplota trati 20°C), ale došlo k mírnému zpoždění startu poté, co po incidentu s jiným jezdcem zůstala na trati hlína. Závod byl zkrácen na 8 kol a začal zhruba o deset minut později, než bylo plánováno. Z desátého místa na startovním roštu si Lecuona po startu polepšil o dvě pozice, zatímco Vierge, dvanáctý na startovním roštu, získal v prvních zatáčkách rovněž dvě pozice. Xavi, který zajížděl velmi podobné časy, se ve druhém kole posunul před týmového kolegu Ikera. Zatímco Vierge dokázal udržet deváté místo až do cíle, Lecuona v závěrečných fázích bojoval s Van der Markem a jen těsně mu uniklo umístění v první desítce a skončil jedenáctý.
Třetí a poslední závod odstartoval podle plánu ve 14 hodin místního času. Vierge a Lecuona, kteří byli díky výsledkům ve sprintu devátý a jedenáctý, si hned v prvním kole vybojovali pozici. Bohužel Xaviho závod skončil téměř hned po jeho začátku, Španěl havaroval ve třetím kole v první zatáčce, když se snažil udržet kontakt s jezdci bojujícími o šesté místo, a jeho týmový kolega Iker se v důsledku toho posunul na osmé místo. Zbývající jezdec Teamu HRC se usilovně snažil dostat do rytmu a na krátkou dobu se posunul na sedmé místo, než začal v prostřední fázi závodu bojovat s Gardnerem a Reddingem. Dnes to však nebylo ono, Ikera potkal stejný osud jako jeho týmového kolegu a v jedenáctém kole havaroval ve čtvrté zatáčce. Ačkoli se na chvíli dokázal vrátit na trať, krátce poté byl Španěl nucen zajet do boxů a odstoupit.

Iker Lecuona
„Pro mě, tým i Hondu to byl celkově těžký den, kdy jsme já i Xavi havarovali ve druhém závodě a celkově jsme se na této trati trápili. Myslíme si, že jsme pochopili něco o tom, proč se víkend vyvíjel tak, jak se vyvíjel, takže teď je čas zůstat v klidu a soustředit se, zkontrolovat všechna data a skutečně pochopit, jaké změny provést v nastavení motocyklu, a to jak pro další kolo, tak pro následné testování v Misanu. Je pravda, že loni jsem se také musel zachraňovat před několika pády, ale letos jsme havarovali hodně. S ohledem na to děkuji týmu, Kuwata san, Mori san a všem v týmu za důvěru, kterou do mě vložili. Věřím jim i celému týmu a teď musíme pracovat a dělat správná rozhodnutí.“

Xavi Vierge
„Nejprve bych se chtěl omluvit týmu za svou chybu ve druhém závodě. Tým od včerejška do dneška tvrdě pracoval a prováděl různé změny na motorce. Nebylo snadné se rozhodnout, co udělat po zahřívacím tréninku, protože jsme neměli ty správné podmínky, abychom to mohli pořádně prověřit, ale věřili jsme naší práci a do závodu Superpole Race jsme šli s pocitem jistoty. S průběhem závodu jsem byl spokojený, protože motorka mi umožnila bojovat. Podařilo se mi dojet v první devítce, což znamenalo, že jsem získal lepší pozici na startovním roštu pro druhý závod. Když se tento závod rozjel, cítil jsem se dobře a pocit mi umožnil bojovat o první šestku. Bohužel jsem v první zatáčce udělal malou chybu a přišel o předek, a tím to skončilo. Nebyl to konec, v jaký jsme doufali, ale po náročném víkendu jsme našli něco, co nám umožnilo bojovat nahoře o solidní výsledek. Musíme si tedy vzít pozitiva a nyní zamíříme do Barcelony, na trať, která nám může lépe vyhovovat.“
 


Další články sekce WSBK