KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. do 22. listopadu 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Roman Mády nežije

Text a foto: Antonín Škach / www.speedwaya-z.cz
Roman Mády nežije
05.05.2020
 

Policejní svodka je strohá jako obyčejně. Obzvlášť informuje-li o tragické události. V pátek prvního května okolo třinácté hodiny se na silnici mezi obcemi Nýřany a Blatnice kamión srazil s osobním automobilem Ford. Jeho dvacetiletý řidič utrpěl vážná zranění neslučitelná se životem. Ale pak se vám všechno spojí dohromady. Ve svém voze vydechl naposledy sympatický kluk, který se před lety vydal na cestu k plochodrážním hvězdám.


Nešťastný slánský trénink
Přitom ještě před deseti lety neznal jméno Roman Mády v plochodrážních kuloárech vůbec nikdo. Jenže jednoho dne jeho tatínek slyšel v rádiu, že PK Plzeň hledá nové plochodrážníky. Ačkoliv sport levých zatáček znal jen z televize, přihlásil se.

Závodní zkušenosti z motokrosu a endura mu přišly náramně vhod. Na jaře 2011 odstartoval tréninky ještě s prastarou Hondou, aby se hned v následující sezóně ozdobil stříbrnou medailí z klasického mistrovství republiky stopětadvacítek.

Malé dráhy nebyly jeho gustem, proto se soustředil na klasické tratě. A roku 2013 se stal mistrem republiky. Mířil do pětistovek. Osud mu však nebyl nakloněn. Na samém sklonku července 2014 měl nezaviněný pád při souboji s jiným soupeřem ve Slaném. Co bylo horší, motocykl odražený od nafukovacího vaku nasměroval řidítka do nechráněné části přilby.

Lékaři v Motole si dali záležet. Roman Mády se zotavil a vyhrál nejdůležitější závod svého života. S plochou dráhou však musel být konec. Pořídil si trialový motocykl a na sport levých zatáček nezanevřel.

Vcelku pravidelně chodil na závody na Borech. Když se v prosinci Petr Křikava loučil se svým postem šéfa SCM, v sokolovně na slánském Kvíčku se červený mikrofon moderátora dostal i k němu.

Slíbili jsme si, že se na jaře potkáme zase v Plzni.

Bohužel nepotkáme…

Fatální sekundy
Muž v kamiónu měl na cestě z Velké Británie těžkou fachu. Poblíže Blatnice si ulevil u příkopu. Pak šel opět kroutit kolečkem s plánem natankovat levnější naftu u blízké benzinky. Co se dělo dál, ví jen on sám. Každopádně záhy se svým vozem šněroval silnici.

Roman Mády spatřil blížící se nebezpečí včas. Poslal svůj ford ze silnice do příkopu. Ale střetu s těžkotonážníkem již nedokázal zabránit ani jeho andělíček strážný, který mu tatínek nalepil na přístrojovou desku.

Čest jeho památce


Další články sekce Ostatní